rahankäytöstä

ashj

Minkähän verran ihmiset ovat varanneet rahaa matkalle kahdeksi viikoksi. Marraskuussa olisi tarkoitus mennä margaritalle. Hotelli on all inclusive...mutta paljonkohan noin suunnilleen kannataisi varata??

5

2572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saat automaatista

      Visan jos omistat ei luulisi olevan ongelmaa, nostat paikallista valuuttaa sen mukaan kuin tarvitset. Visaa jos ei ole sen hankkiminen on helppoa.
      Itsellani on yleensa lahtiessa mukana kateista senverran kuin tarvitaan taksiin lentokentalle ja kahviin ym. kentalla. 50 € on riittanyt hyvin vuoden matkalle :-)

      • Riikka-Pia

        Margaritan saarella ei valitettavasti tiuhaan niitä pankkiautomaatteja löydy.. Playa el aguassa löytyi 1 automaatti, joka sekin oli epäkunnossa ainakin oman lomani ajan. Visalla tai masterilla saa tietysti valuutanvaihtopisteissä nostettua valuuttaa, mutta ottavat välistä melkoisen prosentin. Kaikissa ravintoloissa ja kaupoissa ei todellakaan kortin kanssa pärjää, niin että käteistä suosittelen kyllä mukaan otettavaksi.

        Itselläni oli käteistä parin viikon reissussa 300€, joka riitti minulle hyvin. Sukellukset ja muut retket maksoin kortilla. Se kuinka paljon rahaa tarvitset mukaan riippuu tietysti aivan siitä, paljonko meinaat syödä hotellin ulkopuolella ja shoppailla..


      • xxxxxxxxxxxx

        Tolla em. reseptillä ei Margaritalla pärjää. Harvat automaatit toimivat jos hyvin sattuu, kortti ei kelpaa kuin satunnaisesti ja Visalla nostettuna kurssi romahtaa käteiseen nähden alle puoleen. Ainakin jos vertaa epäviralliseen kurssiin, jolla käytännössä kaikki turistit rahansa vaihtavat.

        Parin viikon matkalla 500-700 €/henkilö on sopiva summa, ettei koirat kuse kintuille ja pystyy hankkimaan kohtuulliset tuliaisetkin.


    • rempo

      joo 500-700 per hlö sopiva summa. mutta kantsii varata rahaa retkiin itse kävin viidakko canaima retkellä putouksilla se makso 350e. niin vain käteistä mukaan ja rahan vaihto epäviralliseen
      kurssiin siinä voittaa 40% olin kolme kuukautta
      sitten margarilla porlamissa.

    • miä***

      Moikka!
      Mulla meni 300e ja ostin sillä kaksi reissua. Vaihdoin liikaa rahaa ja oli ongelmia tuhlata niitä siellä. Reissut on halpoja kun ostaa paikallisilta ja vertailee hintoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6207
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6018
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5088
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4600
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4229
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4167
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3704
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2079
    Aihe