Mitä virkaa em. kirjalla, jos ei sitä käytetä siihen mihin se on suunniteltu?
Sisä ryl 2000
9
4845
Vastaukset
- tinnitus
xxxx
- Tarkastaja
Se sisältää rakentamisen yleisiä laatuvaatimuksia ym. ym. jotka on tämän päivän ammattilaisille ja asiantuntijoille täysin utopiaa. Käytäntö on ihan toisenlainen.
Ei kuulemma pääse palkoille, jos tekee liian hyvää eli täyttää yleisten vaatimusten vähäisimmätkään (karkeimmat) toleranssit. - Konstaapeli
Tarkastaja kirjoitti:
Se sisältää rakentamisen yleisiä laatuvaatimuksia ym. ym. jotka on tämän päivän ammattilaisille ja asiantuntijoille täysin utopiaa. Käytäntö on ihan toisenlainen.
Ei kuulemma pääse palkoille, jos tekee liian hyvää eli täyttää yleisten vaatimusten vähäisimmätkään (karkeimmat) toleranssit.RYL on lähes poikkeuksetta määritteenä projektituotannon urakoissa. Jos sitä ei pientalotuotannossa osaa käyttää kannattaa pohtia oman ammattitaidon riittävyyttä. Ja jos laatutaso lasketaan tarkoituksellisesti RYLlin alapuolelle ollaan hakoteillä.
- Laminaattori
Tarkastaja kirjoitti:
Se sisältää rakentamisen yleisiä laatuvaatimuksia ym. ym. jotka on tämän päivän ammattilaisille ja asiantuntijoille täysin utopiaa. Käytäntö on ihan toisenlainen.
Ei kuulemma pääse palkoille, jos tekee liian hyvää eli täyttää yleisten vaatimusten vähäisimmätkään (karkeimmat) toleranssit.Talot tehdään ja sisustetaan turvallista asumista ja elämistä varten. RYL antaa työohjeet ja vähimmäisarvot esim rakenteiden kosteuden ja tasaisuuden suhteen. Jos joku rakentaja tai asentaja pyrkii tekemään näitä määräyksiä heikompaa tai huonompaa työtä, sellaista tyyppiä ei kannata palkata pilaamaan kalliita materiaaleja ja homehduttamaan taloaan.
RYL ei ammattilaisille ole utopiaa, vaan se on "raamattu". Edesvastuuttomia asentajiksi itseään kutsuvia tyyppejä on varsin paljon liikenteessä ja heihin törmää lähinnä omakotitalojen työmailla. Asialliset rakennusliikkeet tilaavat alihankkijoiltaan asennus- ja työpalveluja ja työn edellytyksenä on RYL:lin mukaiset suoritteet. Jos joku niissä pyrkii oikomaan, löytää itsensä varsin pian käräjiltä tai/ja konkurssilistoilta.
Palkan edellytyksenä pitäisi olla sovitun työn tekeminen. Jos näin ei ole, se alkaa täyttää jo petoksen tunnuspiirteet. Edesvastuutonta on myös puhua tilaajalle, että "rylli nyt on mitä on, mutta näin näitä on aina tehty".
Työ ei varmasti ole liian hyvää, jos vasta alimmat vaatimukset täytetään.
Kuka menee sellaisen hammaslääkärin tai kirurgin kynsiin, joka alkutöikseen juttelee tällaista, että ei tässä pääse palkoille, jos ohjeita ja toleransseja noudatetaan. - nipottava alainen
Konstaapeli kirjoitti:
RYL on lähes poikkeuksetta määritteenä projektituotannon urakoissa. Jos sitä ei pientalotuotannossa osaa käyttää kannattaa pohtia oman ammattitaidon riittävyyttä. Ja jos laatutaso lasketaan tarkoituksellisesti RYLlin alapuolelle ollaan hakoteillä.
Olin 10kk töissä pientalotehtaalla, jossa rylliä ei noudatettu. Vesieristykset tehtiin törkeän piittaamattomasti, josta sertin suorittaneena valitin työnjohtajalle, joka ei vähääkään piitannut. Niin, jos sitä ei pientalotuotannossa osaa käyttää, kannattaa pohtia aivan muita hommia. Näin pomolle totesin ja minut siirrettiin toiseen yksikköön, kun "valitin turhasta".
RYL on, laki on, mutta on ihmisiä, joilla ei ole mitään työmoraalia eikä velvollisuudentuntoa sitä toista ihmistä kohtaan, jolle taloa rakennetaan.
- Laminaattori
millaisesta tapauksesta on kysymys?
- Taina
Malttakaa poijjaat vartoo vähän niin pistän tulemaan.
- odotta ja
Nyt taisku venattu jo yli 8 vuotta. Tuleeko sitä kohta vai hä ?
- Anonyymi
Toiset kahdeksan vuotta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803