Kysymyksiä ajankäyttöön liittyen

maiju-matkailija

Olen kaverini kanssa lähdössä Australiaan noin 3 kuukaudeksi ja samalla reissulla ajateltiin pistäytyä Uuden-Seelannin puolella 2 viikkoa. Mietiskeltiin tässä, että onko mahdollista kiertää koko Australia 3:ssa kuukaudessa sekä lomaillen että töitä tehden, vai kannattaisiko esim. keskittyä kiertämään vaan itäpuolisko? Ja olisiko ehdotuksia, mitä pitäisi ehdottomasti nähdä ja tehdä Uudessa-Seelannissa. Benji-hyppy kiinnostaisi kovasti, mikä olisi siihen paras paikka? :)

Kiitoksia neuvoista!

-maiju

3

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mardis

      Et kylla millaan ehdi kolmessa kuukaudessa kiertaa koko Australiaa niin etta pysahtyisit jonnekin pidemmaksi aikaa tekemaan toita. Ei mitaan toivoa. Taalla on niin paljon nahtavaa etta vaikka vaan reissaisit kolme kuukautta, joutuisit pitamaan aika kovaa kiiretta. Riippuu tietenkin ihan siita milla tavalla haluisit reissata, ja mita kaikkea haluisit nahda. Jos haluat kayda mm. lansiaustraliassa vaan Perthissa, ja sitten lentaa Alice Springsiin, josta jatkat edelleen matkaa lentaen, onnistuisit varmaan hyvin 'kiertamaan' koko Australian, mutta talla tavoin et tule nakemaan kovin paljon.

      Itarannikko on se suositumpi puoli Australiasta jonne suurin osa reissaajista tulee (paljon enemman turisteja siis), ja kolmessa kuukaudessa ehtisit kylla hyvin koluamaan sen lapi. Ja ehka myos pysahtymaan jonnekin tekemaan hetkeksi toita. Todella harva tyonantaja palkkaa reissaajia toihin lyhyeksi aikaa, joten hyva (ja ehka ainoa?) vaihtoehto on hedelmanpoiminta, jossa minimiaika on usein yksi viikko.

      Vierailepa sivustolla www.dundernews.com. sielta foorumilta varmasti loytyy vastaus lahes kaikkeen mita ikina keksit kysya ja ihmetella. :)

      Kaksi viikkoa Uudessa-Seelannissa on lyhyt aika. Itse en ole siella viela kaynyt, mutta olen kuullut etta Etela-Saari on upeampi. Jos sulla siis on vaan 2vko aikaa, mene ihmeessa etelaan. Jos en ihan vaarin muista niin sielta loytyy myos Queenstown joka on ns extreme-lajien paakaupunki. Siella pystyt varmasti benji-hyppaamaan. ja kuulemma halvalla!

      • .,l.,.,.,.

        hei,

        terkkuja taalta australiasta:)! itse olen taalla myos 3 kk. En tee toita, mutta yhdyn edelliseen, etta tyonteko reissaaminen on melko mahdotonta. Yhdyn siinakin edelliseen, etta marjanpoiminta voisi olla mahdollista. Tyonantajat ei palkka lyhyeksi aikaa...


    • lähdössä...

      miehen vai naisen kans? Onko samat kiinnostuksen kohteet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1373
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe