kattopaneli, joka sopisi moderniin puutaloon?

Eerikk

vai olisiko viisainta rapata katto.

Jotenkinkin tuntuu, että tavanomainen panelikatto soveltuu parhaiten klassisiin taloihin.

10

3859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin vois koittaa

      Itse rappaisin, mutta valkovahattu leveä paneeli saattaisi ehkä mennä. Myös joku Halltex tai Isotex (mitä niitä nyt on) saattaisi käydä. Joka tapauksessa jos ei pirttimäistä tunnelmaa halua, niin leveä ja vaalea on se yhdistelmä, jolla sitä voi välttää.

    • sisäkattoon..

      Käypäs tutustumassa finnforestin Raita-sisustusvaneriin! Itsellä harkinnassa.. Saattaa vain olla kohtuullisen arvokasta.

      Jos jollain on parempaa hintatietoa tuosta Raita-vanerista verrattuna valkolakattuun tai valkovahattuun paneeliin (neliöhinta?!) niin olisi mukava kuulla.

      • perinnepaneelia

        Valkolakattu kuusi (siis perinteinen paneeli) luokkaa 15€/m2, Ruutu- ja Raita-paneelilevyt 40€/m2. Kyllähän noita paneeleita saa ihan omaankin profiiliin sahattuna suoraan sahoilta ja siis vakioprofiilejakin on vaikka kuinka paljon, niitä ei vaan normirautakaupat pidä varastossa. Eli kannattaa kysellä. Itsellä myös mielessä tuo Raita, tai sitten suorareunainen paneli sahalta. Leveys joko selvästi peruspaneelia (onko 120mm?) kapeampi tai leveämpi. Mene kirjastoon selaamaan arkkitehtilehtien pientalonumeroita tai asuntomessuille, siellä noita tyylikkäitä vaihtoehtoja näkyy.


    • Rakennusmies
    • perinnepuutalo,

      mutta sisustusta en perinteiseksi halua. Itseä kiinnostaa tuo rappaus, mutta tänään kävin eräässä uudessa talossa ja siellä oli katossa Haltexin Kartano levyä, ei paha, ainakin parempi ja yksilöllisempi, kuin lakattu paneelikatto :)

    • Raksaremontti

      Metsä Groupin Ruutu- ja Raita-sisustusvanereita ei ole missään saatavilla. Koskisella on vastaava Kokoa-sisustusvaneri. UPM:llä oli Wisa Deco-sisustuslevy kiinnityslistoineen, mutta sen tuotanto on lopetettu.

      • Pro Line

        Metsä-Groupin sisustusvanereita saa tilaamalla esim. K-raudasta ja Starkista. Prolinella on myös sisustusvanereita, katso www.paneelit.net


    • "turve"katto"
    • finstudio.net

      Ranskalaiset Stretch-sisäkatot meiltä:
      www.finstudio.net

    • Pro Line

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3161
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1927
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      79
      1712
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1167
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1135
    Aihe