näkyy monitoiminäytöllä kun olen ajanut parituntia moottoritienopeutta yhteen putkeen. Kun käyn tarkistamassa, niin öljyä on ihan riittämiin ja käynnistyksen jälkeen ilmoitusta ei enää näy.
Muuten tämä ei haittaisi, mutta kun auto on tuota tehnyt jo useita kertoja kevään ja kesän aikana, kun olemme ajaneet pitempää reissua (arviolta reilut 10 kertaa).
Luultavasti jokin anturi reistailee, onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?
Auto on Zafira 1,8 vm 2000, aj. noin 130 tkm.
Muuten tämä ei haittaisi, mutta kun auto on tuota tehnyt jo useita kertoja kevään ja kesän aikana, kun olemme ajaneet pitempää reissua (arviolta reilut 10 kertaa).
Luultavasti jokin anturi reistailee, onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?
Auto on Zafira 1,8 vm 2000, aj. noin 130 tkm.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tulipahan tuossa mieleeni että olisikohan tuos-
sa koneessa öljyn laadun tunnistus järjestelmä.
Kysy huollosta. Silloin se saattaisi merkitä vaikka sitä että öljyn sekaan olisi kertynyt liikaa vettä esim. lyhyiden ajosuoritteiden trakia ja siksi tietokone ilmoittais öljyn vaihdon tarpeesta, huollossa kyllä tietävät.
ensimmäisen kerran pari viikkoa sen jälkeen, kun olin vaihdattanut öljyt määräaikaishuollossa helmikuussa. Eli luultavastikaan vettä ei ole ehtinyt kertyä öljyn sekaan. Kävin kysymässä huollosta, mutta siellä ei suoralta kädeltä osattu sanoa mikä olisi vikana.
Tarkempaan tutkimukseen en tuota autoa oikeastaan halua, koska se maksaa ja vika ilmenee vain satunnaisesti, eikä oikeastaan haittaa ajoa (vain ylimääräinen pysähdys ja öljyn tarkistus).
Laitoin viestin palstalle oikeastaan siksi, jos jollakin on ollut samanlaista vikaa ja tietoa korjauskeinosta.
tuolta: http://www.opelclubfinland.fi/ voisit saada oikean vastauksen.
...vinkistä, täytyy katsoa.
Mieleen tuli voiko näitä ajotietokoneen ilmoituksia disabloida, eli ajotietokone ei ilmoittaisikaan "Check oil level", vaan käytössä olisi vaan vanhanaikainen tapa katsoa mittatikusta.
öljyä ja zaffe kaipais noin 0.5 enempi. Check oil level ilmotus on muuten aika "pirun"tarkka. lisää vaikka pari desiä oilia niin ilmottelu loppuu
öljyä jo heti kun tuo ilmoitus ensimmäisen kerran näytössä näkyi. Eli öljyntaso on varmasti riittävä (lähes max-merkissä), ylitäyttö ei liene suositeltavaa. Silti on antanut varoituksia viime viikollakin pari kertaa.
...alkaa tuntua siltä, että joku anturi vetelee viimeisiään, täytynee seuraavassa huollossa mainita asiasta, jos löytäisivät vian.
...tälle keskustelusäikeelle. Kävin vaihdattamassa öljymäärän tunnistimen ja eipä enää tuo ilmoitus näy ruudussa. Vähän hintavahan tuo oli (osa maksoi 87 egee), mutta vika korjaantui.
Vaihdatin myös saman vian takia tunnistimen ja vika "korjaantui", n. 2000 km myöhemmin taas teksti vilkkuu ruudussa, lisäsin öljyä...tarkkaillaan tilannetta. Öljyn tarkistus on muuten aika hankala Zafirassa, ei oikein saa luotettavaa lukemaa. Onko jollain hyvää "tekniikkaa" öljyn katsomiseen ?
2000 vm bensa, 1.8 elegance
Check oil leveliä vilkuttaa vaikka öljyä on
anturi siis vaihtoon
Itselläni -99 zafirassa sama homma. Ajotietokoneessa aina vähänkään pidemmän ajon jälkeen check oil level palaa vaikka öljyä on oikea määrä. Huollossa tutkittiin asiaa ja olin itse paikan päällä katsomassa. Huoltomies otti anturin irti koneen kyljestä ja totesi, että anturin sisällä oleva "ongenkoho" jumiutuu välillä paikalleen ja sen takia herjaa öljystä. Anturi puhdistettiin ja huuhdeltiin crc:llä. Toimi ehkä pari viikkoa ja sama hälyttely jatkui sen jälkeen. Anturin pystyy huoltamaan itsekin jos haluaa. Tässä hommassa tosin täytyy ottaa huomioon, että anturin reijästä tulee öljyt syliin jos sen irrottaa. :D
Öljypohjan etureunassa oleva anturi kettuilee. Yleensä jo sen liittimen kosketuksen parantaminen lopettaa "herjailun".
Samaa ongelmaa 99 Zafirassa ollut pitkän aikaa ...anturikin vaihdettiin, meni hetken ilman herjoja, mutta alkoivat melko pian taas. Uusilla öljyillä herjaa harvemmin. Melko ärsyttävä "ominaisuus", koska se tulee niin usein että ei tule enää piitattattua koko herjasta...eli jää huomaamatta jos se varoitus olisikin aiheellinen.
Helppo homma poistaa ko. anturi käytöstä. Itse laitoin moottorin etupuolella olevaan johtosarjan liittimeen (josta anturin johto tulee öljypohjasta) paperiklemmarin ja ei tule check oil level -herjaa enää ollenkaan.
Öljytason tarkistus onnistuu tämän jälkeen perinteisesti öljytikusta.