Onko Romanian matkoja

näillä yleisimmillä

matkatoimistoilla? Viime vuonna oli ainakin aurinkomatkoilla, mutt nyt en löytänyt sieltä, enkä Finnmatkoilta, Tjäreborgilta, Deturilta...

6

1723

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaaja1000

      eipä taida olla,ihmettelen sitä kyllä suuresti.oltiin vuonna -05 siellä ja kivaa oli,ei paljon eroa bulgariasta joten luulisi sinnekin olevan menijöitä.silloin sinne pääsi ainakin aurinkomatkojen välityksellä,vaan eipä pääse enää!!sääli..

    • Pumba

      Me oltiin Mamaiassa Mustanmeren rannalla 2006 elokuussa. Meidän mielestä reissu oli kyllä ihan hyvä, mutta muiden suomalaismatkailijoiden yleinen mielipide kohteesta oli kai aika negatiivinen. Luulen, että tämä yleinen pettymys on ollut syynä siihen, että suurimmat matkanjärjestäjät eivät enää tarjoa paketteja kyseiseen kohteeseen. Romanialainen rantakohde on tarkoitettu romanialaisille turisteille ja sain sellaisen kuvan, että ei sinne edes pyritä luomaan palveluja, jotka miellyttäisivät laajempaa ulkomaista kohderyhmää.

      • jussik-1

        oltiin 2005 ja ainakin ite pidin siitä paljon enemmän kun Sunny Beachistä! rannat oli siistejä ja palvelukin pelas hyvin ja kauppiaat jos kusettivat (kuten aina turisteja) niin tekivät sen ainakin fiksummin kun v(b)ulgaarit!

        Luultavasti on kohta takas lomakohteena, sillä parissa vuodessa bulgaarit hinnottelee ittensä pihalle!


    • ihmettele

      vaikka sinne ei tehtäsikään matkoja. Olimme vuosi sitten siellä, lämmintä kyllä oli ja edullista mutta sieltä puuttui kokonaan ystävällisyys ja palvelun halu. Saimme ihan muutamassa paikassa tosi ystävällistä palvelua ja sinne kyllä sitten jätettiin dippirahatkin. Hotelli jossa asuimme ei koskaan tervehditty meitä vaikka me tervehdimme heitä.
      Lähtöpäivänä meille oli viimeisen päälle palvelut ja huomion osoituksia vaikka millä mitalla, jätimme kuitenkin dippirahat siivoojille jotka olivat sen verran ystävällisiä että tervehtivät meitä.
      ps. jätimme rahat heillä henkilökohtaisesti

      • kertomatta

        saimme uusia ystäviä suomalaisista mikä ihan kiva asia


      • Radu

        Annan neuvon jolla saatte romanialaisilta ystävällistä kohtelua. Opetelkaa muutamat perussanat: kiitos = multumesc, näkemiin = la revedere, anteeksi = scuzati-ma jne.

        Tämä ohje pätee muihinkin kansoihin hyvin yleisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1006
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      802
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      653
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      75
      585
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    9. 28
      555
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      555
    Aihe