Miten voisi tehdä kanille aitauksen? Olen yrittänyt miettiä vaikka mitä en keksi mitään tapaa. Neuvoja.
Kanin aitaus
5
2572
Vastaukset
- eka
Lue kirjoja ja kysy neuvoja kasvattajalta tai eläinkaupasta.
Voit myös ostaa häkin eläinkaupasta!! - suski87
Sisä vai ulkokäyttöön ja jos ulos, niin päiväkäyttöön vai ympärivuorokautiseen asuttamiseen?
Pysyvän ulkotarhan tulee olla kyllin tukevaa verkkoa ja muutenkin täysin petoeläinten kestävä. Sisähäkit ja tilapäisemmät ulkotarhat rakentuvat helposti esimerkiksi taikakuutiopaloita, joita saa Hong Kong myymälöistä (30 palan paketti n. 30€) tai kompostikehikoista (4 palan paketti n. 10-15€).
Taikakuutioviritelmiä:
http://i20.photobucket.com/albums/b222/suski-87/huittinen010.jpg
http://i20.photobucket.com/albums/b222/suski-87/hakki.jpg
Kompostikehikkoviritelmä:
http://i20.photobucket.com/albums/b222/suski-87/suskin.jpg
Kompostikehikoista tosin pienikokoinen (noin kilon tai alle painava) kani tulee niin halutessaan läpi, ellei alareunaan laita tiheämpää verkkoa. Yhden taikakuutiopalan koko on 37*37cm ja yhden kompostikehikkopalan 88*68cm. Aukkokoko taikakuutioissa on 4*4cm, kompostikehikoissa 9*4,5cm.
Myös esimerkiksi vanhoista kettuhäkeistä, jos niitä saa käsiinsä saa hyvän ja kestävän tarhan kaneille. - Luppiska
Meillä kanilla on PYSYVÄ ulkohäkki jonka koko on korkeus 150cm leveys 150cm ja pituus 215cm.
Häkissä on sementtilattia verkkoseinät ja peltikatto. Häkissä on itse tehty koppi ja kaikkia virikkeitä. Häkki ei meille itsenään paljoa maksanu koska suurin osa tarpeista oli jo valmiina. Verkko jostain ihmeen alennuksesta rautakaupasta. Ja sementtisäkki n.9e. eli kokonaisuudessaan jotain 20-30 euroo.
Näyttää Lulu siellä viihtyvän pohjalla on paksu olkikerros lämmittämässä sementin kylmyyttä ja kopissa heiniä. Yhdessä nurkassa us hiellakassa kupimista varten.- pupsulain
Mun omalle kanille on valmistunut ulkoaitaus joku kaksviikkoa sitten.
me teimme semmosesta kovasta ja tiheästä verkosta ja sitten myös maahan asti kaivettiin koska kanit ovat kovia kaivamaan. ja sitten laitettiin vaan katto siihen tosi hyvä ja ihana tuli ainekin kani pysyy aitauksessa.
- Anonyymi
et todellakaa saa laittaa kania häkkiin se ei oo häkki eläin vaikka niin luullaa osta mielummin joku aitaus sisälle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399361"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn353928Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392614Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1272536Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1022499Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271967Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161645Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331457- 711277
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1791167