Kreikkaan omatoimimatka

JUHE

Olen vertaillut omatoimimatkan ja valmismatkan hintaa ja olen tullut siihen tulokseen, että valmismatka ei ainakaan tule yhtään kalliimmaksi kuin omat.matka. Kesällä 2aik 2lasta lennot maksaa noin 1500 € kun lasketaan majoitus 14 vrk keskim 45 €, maksaa matka näin 2130. Samalla hinnalla ja jopa halvemmalla saa valmismatkan. Omatoimimatkalla voi toki kulkea paikasta toiseen jos maisema alkaa tympimää, mutta oma vaivansa siinnäkin. Lisäksi, jos menee saarille hyppylemän, maksaa laivaliput huomattavan paljon.

2

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reissaaja

      Totta, että perheen kanssa matkaillessa hintaa kertyy. Olen neljänä syksynä kierrellyt Kreikan saaria omatoimisesti, yksin tai kaksin.
      Viime syksyn saarihyppely (5 saarta kahdessa viikossa) tuli maksamaan 600€/hlö, sisältäen lennot, majoitukset ja lauttamaksut. Kustannuksista suurin on lentojen osuus (n. 400€).
      Teen reissut aina syyskuussaa, jolloin hinnat ovat edullisemmat, ei ole liian kuuma eikä ole ruuhkaa. Majapaikkoja löytyy joka saarelta (paitsi Rodos, Mykonos, Santorini ja muut kalliit paikat) hintaan 20€/yö riippumatta siitä, majoittuuko siihen yksi tai kaksi.
      Muiltakin vuosilta olen vertaillut hintoja, eikä mikään valmismatka olisi tullut edullisemmaksi, ja kuten itsekin totesit, näin näkee niitäkin paikkoja, joihin valmismatkoja ei tehdä.
      Kirjoitan aina reissuillani matkapäiväkirjaa, jos kiinnostaa, ota yhteyttä!
      [email protected]

    • saman

      Itse olen huomannun saman. Hyvä keino on ottaa 2 viikon loma esim. Kreetalle, josta on hyvät laivayhteydet joka paikkaan. Saarella itsessäänkin riittää nähtävää ainakin viikoksi. Toisen viikon voi sitten kierrellä muita saaria. Vaikka joutuukin maksamaan 2vk hotellista on lento sen verran halvempi että tulee kokonaisuutena edullisemmaksi. Itse toteutin aikoinaan saari reissun siten että oli lentoliput Ateenaan ja takaisin eikä muita etukäiteissuunnitelmia ollut. Ateenasta ostin sitten Island passin johon sis. 5 vapaavalintaista laivamatkaa Ateenan ja saarten välillä. Syyskuussa matkaamista voin myös suositella, ikinä ei ole ollut majapaikan löytämisessä ongelmia, ja hintakin voi olla 1/3 sesongin vastaavasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13212
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3675
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      116
      2966
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1214
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe