Lueskelin näitä foorumin juttuja ja monessa tekstissä puhuttiin kaason lahjasta.
Millaista lahjaa kaaso odottaa? Tai millaisia lahjoja olette kaasollenne antanut?
Itse sain 14-vuotiaana morsiusneitona ollessani lahjaksi kultaisen kaulakorun, aika turha. En nimittäin pidä koruja.
Mikä se lahja kaasolle sitten on?
7
3160
Vastaukset
- muistamisesta
ja bestmaninkin tietysti. Kaasohan ei välttämättä odota tai halua lahjaa, mutta tietysti pieni kiitos tehdystä työstä on paikallaan. Meillä oli kaasona ja bestmanina avopari. Häiden jälkeen kustansimme heille kylpylöviikonlopun kaikilla herkuilla. He kuitenkin uurastivat häidemme eteen valtavasti ja käyttivät siihen omaa (ja yhteistä) vapaa-aikaansa.
Koru, valokuvakehys, ravintolaillallinen, lahjakortti jne... ihan mistä nyt kukakin tykkää. - hääpäivän kampauksen kampaa...
Ja bestman saa viinapullon... Kaaso erittäin iloinen, koska ei käy juuri koskaan kampaajalla ja bestmanille pullo on meidän sisäpiiri juttu...
- sain
minä sain kaasona toimiessani lahjaksi hajuveden. Mitään en ollut osannut odottaa mutta tästä eleestä olin kyllä aidon ilahtunut. Tuli tunne että hääpari todella arvosti panosta, jonka oli häiden eteen antanut.
- Dipar
...kauneushoitolaan, ihana lahja...
- mun kaasolle
Miun kaaso ei saa mitään. Ikävää mutta totta. Tosin eipä tuo ole orjatyönä ollutkaan, vaan henkisenä tukena, mitä sisarelta uskalsi odottaa ilman erityisiä titteleitäkin =)
Tyhjästä on paha nyhjäistä. Kun rahaa ei ole, niin sitä ei ole. Halauksen saa kyllä, pitkän ja lämpimän. - vaimoliini
Kaasolleni hankin viisi metriä raakasilkkiä pukua varten, hän itse halusi teettää puvun, itselläni ei ollut mitään vaatimuksia tämän suhteen.
Olisin hankkinut hänelle lahjankin, ajattelin ensin teettää pienen korun tutulla hopeasepällä, mutta kaasoni vetäytyi kaikista tehtävistä joihin oli itse lupautunut (taaskaan en ollut pyytänyt häneltä muuta kuin hääpuvun sovittamiseen seuraksi, kerran olimme 30 min, seuraavalla kerralla hän perui 15 min ennen sovittuja treffejä). En teettänyt korua.
Hääpäivän aamuna hän oli muiden ystävien kanssa auttamassa hääpaikalla ja vei minut kampaajalle ja tuli kanssani kirkkoon. Häissä hän hoiti lahjojen avaamisen ja valitteli myöhemmin kuinka paljon hommaa oli ollut. Bestman ja muut vieraat toivat lahjat kotiimme ja purkivat koristeet juhlien jälkeen.
Häämatkalta toimme hänelle kivan tuliaisen, mutta ystävyytemme kärsi.
Myöhemmin hänen häissään jäin viimeisenä siivoamaan, purkamaan ja pakkaamaan koristeita ja häälahjoja ja pakkaamaan loppuja ruokia pois, vaikken ollutkaan kaaso... - rouva k
Meillä oli kaasona ja bestmanina kanssa avopari ja teetimme niille lahjaksi ifillä sellaisen kovakantisen kirjan hääkuvista ja hupaisat tekstit kuvien alle ja tietysti loppuun suuret kiitokset heille. Olivat erittäin otettuja kyseisestä lahjasta ja sanoivat että jäi ihana muisto heille häistä. Eikä kirja edes ollut kallis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5148775Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1536068Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3535106Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634716Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s974313Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664033SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813883- 911828
- 1031374
- 47939