FLY???

Not so fly? :)

Olen yrittänyt saada selville että mikä voisi olla hyvä suomennos sanalle FLY joka esiintyy monissa R&B biiseissä onko oikea suomennus ylimielinen (Fly = leijua)??

Mims - This is why i´m hot =
"I´m hot cos i´m fly, you ain´t cos you´re not"

Timbaland,Nelly ja Justin - Give it to me =
"I'm real as they come if you don't know why im fly-y-y-y-y"

Auttakaas joku mua!!
Kiitos!

2

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marjjatta

      Hmm nyt kun otit asian puheeks niin toi sana ei ookkaan ihan niin yksiselitteinen. Sil on varmaan aika paljon eri merkityksiä eri yhteyksissä. Jotkut meinaa sillä niinkun ns. tunnettua tyyppiä just semmost leijaa ja siistii coolii tyyppi.. toisaalta joissain se tarkottaa myös muijaa mutta harvemmin sitä.

    • pigmently challenged

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3497
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      139
      1911
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      301
      1641
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      88
      1524
    5. 80
      1499
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1186
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      72
      1081
    9. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      288
      1050
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    Aihe