Osaako kukaan kertoa miten toimitaan jos vaihtolennot ovat niin lähekkäin, ettei matkatavaroita ehdi hakea hihnalta ja tehdä niille uudelleen check-in:niä?
Kyse on siis vaihdosta eri lentoyhtiöltä toiselle, jotka eivät ole keskenään allianssissa. Välittyvätkö matkatavarat silti määränpäähän kierrettyään ensin lentoaseman hihnalla? Käsittääkseni eri allianssissa olevien lentoyhtiöiden matkoilla matkatavaroita ei voi lähtöpaikkakunnalla checkata lopulliseen määränpäähän asti?
Kyse on siis vaihdosta eri lentoyhtiöltä toiselle, jotka eivät ole keskenään allianssissa. Välittyvätkö matkatavarat silti määränpäähän kierrettyään ensin lentoaseman hihnalla? Käsittääkseni eri allianssissa olevien lentoyhtiöiden matkoilla matkatavaroita ei voi lähtöpaikkakunnalla checkata lopulliseen määränpäähän asti?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei kai mikään yritys tue toisen toimintaa, vaikka luulisi sen olevan edes lentoliikenteessä toimiva järjestely, mutta kun ei. Markkinat jylläävät silläkin alalla.
Tarkennettuna: Eli jos ostat Y-ryhmän kaupasta, et voi saada X-ryhmän kaupan etuja. Onko ymmärretty?
"Osaako kukaan kertoa miten toimitaan jos vaihtolennot ovat niin lähekkäin, ettei matkatavaroita ehdi hakea hihnalta ja tehdä niille uudelleen check-in:niä?"
Eipä siinä ole paljon toimimista.
Romppeet jäävät vaihtokentälle, hyvässä lykyssä saat ne myöh. lunastettua jostain löytötavaratoimistosta.
Jos et ehdi laukkujasi hihnalta noutamaan, pitää sinun ilmoittaa siitä määränpääsi tulopalveluun ja laukut lähetetään sitten kyseiselle kentälle, mistä sinun kylläkin pitää ne itse noutaa.
Edelleenkion, jos lennot samassa varauksessa, niin siirtyvät suoraan. Blue1 taitaa olla poikkeus.
..elikkäs n. kuukauden päästä olen menossa Kanadaan tuttuja morjestamaan ja lennän Frankfurtin kautta. Siellä on vaihtoaikaa joku 1 h 10 min, ja viimeinen check-in 40 min ennen lentoa. Eli mulla olisi semmonen 25 min aikaa ehtiä ulos koneesta, hakea laukut ja chekata ne uudestaan. Tuntuu aika mahdottomalta ajatukselta, vaikka pieni ja vikkelä tyttö olenkin ;D... Mainittakoon vielä, että lentoyhtiöt ovat Lufthansa & Air Canada.
Olet varmaankin ostanut yhden lipun perille asti etkä Helsinki-Frankfurt ja Frankfurt-Kanada -lippuja täysin erillisinä? Jos on yksi lippu, niin matkatavarat tsekataan Helsingissä perille asti.
Niinpä juuri olen tehnyt. Kanadassa vielä lennän määränpäähäni maan sisäisellä lennolla, että siellä kai täytyy sitten chekata ne uudestaan. Mutta siellä päässä onkin yli 4h vaihtoaikaa :D