Niin, olisi tässä ollut vaan kysyttävää, että tietäisikö joku onko Suomessa sallittua metsästää jalkajousilla? Itse en oikeastaan vielä metsästä millään lailla, mutta kyseinen metsästys voisi olla ihan kiinnostavaa, jos vaikka aloittaisi.
Jalkajousimetsästys
5
916
Vastaukset
- ___
Suomessa ei ole sallittua metsästää jalka jousella. Mutta jos jousimetsästys hommat kiinnostaa osta vaikka talja jousi yms. Itse en näistä jousi hommista tiedä kun oon ruuti aseisiin perehtyny mutta kysymällä pääsee pitkälle.
- tiedustelija.
Seelvä. Voisihan tuo metsästys ihan sellaisenaan ruutiaseillakin ihan hyvä harrastus olla, mutta teräasekeskuksen sivuilta katselin noita jalkajousia vaan.
- Neuvoa...
tiedustelija. kirjoitti:
Seelvä. Voisihan tuo metsästys ihan sellaisenaan ruutiaseillakin ihan hyvä harrastus olla, mutta teräasekeskuksen sivuilta katselin noita jalkajousia vaan.
Osta kunnon talja paikasta, josta saat tarvittaessa myös jatkopalvelut!
Tutustu aiheeseen vaikka liiton sivuilla; www.jousimetsästys.fi - lupia
Neuvoa... kirjoitti:
Osta kunnon talja paikasta, josta saat tarvittaessa myös jatkopalvelut!
Tutustu aiheeseen vaikka liiton sivuilla; www.jousimetsästys.fitalja jousella metsästäessä pitää olla?
- James_W_Gordon
Laki taitaa vähän olla kyseistä harrastusta vastaan mutta niinhän se taitaa mennä että sellasiin asioihin mihin ei lupaa saa, ei paljoo kannata kyselläkkään. Rusakkoa on mukava metsästää jalkajousella ja kuten myös kissoja jos sattuu kohille. Kissoja löytää parhaiten kaatopaikkojen läheisyydestä missä niitä on riesaksi asti. Kissa tulee tod. nopeasti haaskalle eikä yleensä välitä mitään 30m päässä olevasta ihmisestä vaikka tämän huomaisikin. Teräasekeskuksesta saa hyviä metsästyskärkiä joihin kannattaa investoida, hyvä kärki on tärkeämpi kuin markkinoiden tehokkain jousi. Kissan ampumiseen vaaditaan laaja-alaisesti leikkaava kärki jotta meno hyytyisi mahdollisimman nopeasti ellet osu selkärankaan. Kissa pääsee 3 jalalla pahastikkin haavoittuneena vielä todella pitkän matkaa, voi olla ettei kuole ollenkaan.
ps. en kehota ketään rikolliseen toimintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696