Dublinista Kilkennyyn

Kesäheinä

Hei, osaako joku kertoa miten pääsee parhaiten Dublinista Kilkennyyn? Onko sinne suora bussiyhteys lentokentältä vai täytyykö kiertää jotain kautta? Voiko kentältä ostaa lippuja vai kannattaako ne varata jostain etukäteen? Kilkennystä aikomus on jatkaa parin päivän päästä Killarneyhin ja sit vielä Dubliniin muutamaksi päiväksi. Myös noille reiteille kaikki vinkit ovat tervetulleita! Kiitos jo etukäteen...

4

1038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Matkan kulkuun en osaa antaa neuvoja, luulisi ettei ole ongelma päästä bussilla. Kaverin kanssa mentiin Corkista Kilkennyyn ja sen verran paikasta voi sanoa että linna on loistavin kohde missä olen käynyt mutta paikka muuten on täysin mitäänsanomaton. Niin ja ehkä sen verran voin bussireitistä sanoa että kulkee kylän läpi kapeaa päätietä ja päätepysäkki on lyhyen kävelymatkan päässä keskustasta rautatieasemalla. Oli silloin rakennuksen alla. Hyvät reissut. Itsekin lähden takaisin myöhemmin kesällä.

    • stemm
      • Kesäheinä

        molemille teille vastauksista. Keskiviikkona lähden matkaan. Kerron sitten palauttuni miltä Kilkenny minun mielestäni näytti.


      • Kesäheinä
        Kesäheinä kirjoitti:

        molemille teille vastauksista. Keskiviikkona lähden matkaan. Kerron sitten palauttuni miltä Kilkenny minun mielestäni näytti.

        Niin se hurahti viikko Irlannissa. Laitan ihan lyhyesti omat kommenttini, jos niistä on hyötyä jollekin. Ensinnäkin vaatetus... ei ole yhtään liioiteltua varata mukaan sekä kevyitä kesävaatteita että lämpiä vaatteita. Viikon aikana välillä oli niin kylmä, että olisi melkein toppatakin voinut vetää päälle. Välillä sitten hellemekko riitti hyvin vaatetukseksi.

        Toiseksi.. julkinen liikenne toimii hyvin. Tosin liput ovat hiukan kalliin puoleisia. Bussi lentoasemalta Heustoniin 6€, juna Dublinista Heustonista Kilkennyyn 22€, bussi Kilkennystä Killarneyhin 21€ ja juna Killarneysta Dubliniin 59€. Junat oli vanhan ja hiukan epäsiistin oloisia, kuitenkin ihan ok ja bussit taas ihan kaikin puolin siistejä, mutta melko usein myöhässä aikataulusta.

        Kilkennystä tykkäsin oikein paljon. Ihana idyllinen ja viehättävä pikkukaupunki. Eihän siellä kovin pitkäksi aikaa nähtävää riitä. Päivä tai kaksi on ihan sopiva aika. Kilkennyn linnan puutarha-alue on suuri ja siellä oli todella mukava kävellä.

        Killarneyssa olisin viihtynyt pitempäänkin kuin kaksi yötä. Ehdin kuitenkin käydä Ring of Kerry -retkellä ja vuokrata polkupyörän omatoimiseen kansallispuistojen kiertämiseen. Molempia voin suositella erittäin lämpimästi. Kerryn kierroksen ostin paikallisesta turistitoimistosta. Se maksoi 25€ ja kesti koko päivän. Pikkubussilla asiantuntevan kuskin kera kierrettiin lenkki ja välillä pysähdyttiin ihailemaan nähtävyyksiä ja omakustanteiselle lounaalle. Polkupyörän taas vuokrasin la illasta noin klo 18.00 su iltapäivään klo 13.00 asti 15€:lla. Ehdin kiertämään molemmat kansallispuistot melko hyvin. Maisemat ovat hyvin kauniit ja varsinkaan heti aamusta ei ollut paljoa muita ihmisiä liikenteessä. Sain nauttia luonnon rauhasta ihan itsekseni.

        Killarneyn lähistöön jäi vielä paljon nähtävää. Kuulemma esim. Gap of Dunley on huima paikka ja myös Dinglen niemimaalla olisi kiva vierailla. Jotain jäi siis seuraavaankin kertaan. Näiden ihanien pikkukaupunkien jälkeen Dublin tuntuikin vähän tunkkaiselta ja pölyiseltä. Lisäksi hinnat baareissa olivat kalliimmat ja baarit täynnä turisteja. Vaikka pikkukaupungeissakin oli paljon turisteja, löysi sieltä paljon helpommin "aidomman" tuntuisia pubeja, joissa soitti joku paikallinen irkkubändi perinteisiä ja uusiakin folklauluja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2853
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2816
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      2014
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1959
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1329
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      368
      1311
    Aihe