Protaras

Mooo...
Ollaan lähdössä protarakseen kyprokselle toukokuun puolivälissä 2 viikoksi ja olisinkin halunnu kysellä millanen paikka se on? Asutaan De Costa Bay nimisessä hotellissa, onko siitä mitään tietoa? Alkaa itellekkin tulee epävarma olo koko matkasta kun kaikki puhuu koko ajan sodasta ;(
51093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Protaras on aika pieni paikka, periaatteessa "lomakylä", jossa on vain hotelleja ja turistikauppoja tms., ei juurikaan paikallista asutusta. Rannat ovat siellä todella hyvät (mielestäni Kyproksen parhaat).
Protaras on todella rauhallinen paikka, mutta jos menoa kaipaa, kannattaa ottaa taksi ja suunnata viereiseen bilekaupunkiin, Agia Napaan. Kyproksella välimatkat ovat lyhyitä ja bussimatkat edullisia, joten esim. ostosmatkat läheisiin kaupunkeihin on helppo toteuttaa.
Protaras soveltuu mielestäni todella hyvin lapsiperheille.
Sodasta Sinun ei kannata murehtia, läheistä Naton sotilastukikohtaa käytetään kuulema ainoastaan haavoittuneiden kuljettamiseen tms., ja sota ei Kyproksella näy katukuvassa ollenkaan. Älä siis murehdi turhia, vaan vietä oikein ihana loma!

Äänestä
  • kiitos Ninnulle ihanasta vastauksesta se todella piristi!! Hauskaa kevättä ja kesää...

    Äänestä

  • Eve kirjoitti:

    kiitos Ninnulle ihanasta vastauksesta se todella piristi!! Hauskaa kevättä ja kesää...

    Itse myös suunnittelemme juuri uutta matkaa Agia Napaan toukokuun puolivälissä, mutta tällä kertaa tarkoituksena olisi olla pari viikkoa.
    Minä ainakin menetin viime keväänä sydämeni lopullisesti Kyprokselle/Agia Napalle!
    Toukokuu on mielestäni paras aika matkustaa Kyprokselle, koska silloin kaikki kukkii ja on todella kaunista!
    Toivottavasti viihdyt!

    Äänestä

  • Kyproksella ei ole mitään naton tukikohtaa. Siellä on englannin siirtomaa jäänteenä englannin tukikohtia Larnakassa ja Agrotirissä sekä pallo Trohdos vuoren päällä.siellä voi olla säähavainto keskus tai tutka-asema. Aikasemmin oli myös Nicosian lentokentän vieressä myös. Ei tietääkseni enää. Eli vaikka toi Englanti kuuluu natoon noi tukikohdat eivät ole Naton.

    Äänestä

Moi!

Olimme mieheni kanssa edelliskesänä Protaraksessa 2 viikkoa juuri mainitsemassasi De Costa Bay-hotellissa. Hotelli oli kivalla paikalla ja rannalle oli suht lyhyt matka niinkuin itse "keskustaankin". Huoneet oli mukavia ja siistejä. Mikäli saatte parvekkeen "kaupungille" päin, ei näköaloissa ole hurraamista... Nimittäin sillä puolella on vain hiekkainen piha. Toiselle puolelle varsinkin jos saatte korkeammalta huoneen niin näkyy uima-altaat ja meri.

Hotellin alakerrassa oli pieni supermarket jonne tuli joka aamu IHANIA ja valtavan isoja Croisantteja joita me haimme aamupalaksi joka aamu. Kun olimme siellä oli ravintolassa töissä myös suomalainen tarjoilijapoitsu. Hotellissa järkättiin aika usein ohjelmaa illalle eli joku laulaja, tanssiesitys yms... Melu ei vaivannut millään lailla koska nämä iltamat loppuivat aina suht aikaisin. Olimme ainakin itse tyytyväisiä hotelliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eve kirjoitti:

Mooo...
Ollaan lähdössä protarakseen kyprokselle toukokuun puolivälissä 2 viikoksi ja olisinkin halunnu kysellä millanen paikka se on? Asutaan De Costa Bay nimisessä hotellissa, onko siitä mitään tietoa? Alkaa itellekkin tulee epävarma olo koko matkasta kun kaikki puhuu koko ajan sodasta ;(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu