ML320:ssa on 2,8 ilmanpaineet renkaissa, jonka koko on 255/50/R19/103W. Olisiko väärät? Mitkä ovat oikeat?
Väärät ilmanpaineet?
Pera
71420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
-Ja rengasmerkkihän oli Bridgestone Turanza.
Jos vaikka katsot ohjekirjasta... tai autossa lappu jossain missä ne ilmoitetaan.
Ja jos on käynyt niin heikosti että auton manuaali hukassa, tarra revitty irti.. soita vaikka rengasliikkeeseen tai käy siellä, eiköhän he osaa laittaa ne kohdilleen
Tai etsi (vaikka netistä) taulukko missä asiat kerrotaan..
on vaan vararenkaan paineet, ei siis minkään rengaskoon ilmanpaineita, eikä valmistaja ei tiennyt kyseisen rengaskoon paineita ml:ään, mutta kyselyssä asia on. Ja ne luvut, jotka ovat polttoainetankin kannen sisäpuolella ovat suositusrenkaille. Netistä ei niitä löydy.
Rengasliikkeeseen... Siellä pitäisi löytyä STROn opas missä on annettu jokaiselle rengaskoolle suositeltu rengaspaine. Se ei välttämättä ole oikea autollesi, mutta siitä on hyvä lähteä liikkeelle.
Skandinavian Tire & Rim Organisatin tekee sen n. 300 sivuisen oppaan ja sitä valitettavasti ei löydy netistä (kuin pieniä osasia, liittyen vanteisiin). Sen oppaan saa kyllä tilattua netin kautta (google auttaa).
täytyypä tsekkailla asiaa siis myös netistä:)
Paineet on ainakin lähellä oikeaa. Ei kannata ainakaan mennä vähentämään. Ajele vain noilla paineilla niin hyvä tulee:) Hyvää juhannusta kaikilla
Oikeat paineet. Yleensä kun rengas koko kasvaa niin aika lailla laitetaan maksimi paineet mitä on autonvalmistajalla täydellä kuormalla . Ja noissa ei paljon ole joustovaraa ilmalla ,niin lähelle maksimi painetta kannattaa pitää.
Kuluu tasasemmin , on sitä jämäkkyyttä mitä niillä pitääkin olla ,ei ole herkkä lyömään pohjaan jos osuu johonkin montuun yms.