olen ujo paskahousu

ujopaskahousu

mulla on semmonen ongelma, että oon ujo. Mä suorastaan pelkään ihmisiä. siis joka paikkaan, mihin mä meen, mä aattelen, että mitä muut ajattelee musta. Kun mä näen jonkun vähemmän tutun, mutta tutun kummiski, mä meen ihan punaseks, ja piipitän jotain siinä sitten... ja mä piipitän nimenomaan koko ajan, en pysty puhumaan kenellekään kunnolla, en edes kamuilleni. Ainoastaan kotona mä puhun niinkuin puhun. Ja mä muutenkin punastelen aina! mä häpeen heti kaikkee mitä teen... Siis Mitä mä teen!!!

9

3205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harggari88

      Tervehdys, mulla oli joskus vähän samanlainen tilanne aikoinaa mutta ei varmaan yhtä suurena ongelmana. Jos tosta kerran haluat yli päästä niin parhaiten pääset siten, että olet vaa ihmisten ilmoilla enemmän ja tottulet siihen. Ja vähän huumoria mukaan ja pidät mielessä sen, ettei se ole niin vakavaa mitä muut ajattelee.

    • ysiläinen.

      Koeta nyt ymmärtää, ettei kaikki maailman ihmiset jotka sinut näkevät ajattele sinusta pahaa saatika yhtään mitään. Ja sen lisäksi sillä ei ole yhtään mitään väliä, mitä joku ohikuljika sinusta ajattelee, jos ajattelee.

      Punastuminen pahentuu kun huomaa punastuneensa. Mitäpä jos et vain välittäisi siitä? Punastut kummin joka tapauksessa ja siitä välittäminen saa sinut vain entistä enemmän punastelemaan, joten älä välitä siitä! Ja voithan miettiä syitä siihen, miksi punastelet tuttuja nähdessäsi ja yrittää karsia niitä. Seuraavan kerran kun näet jonkun tuttusi jossain, niin mene vain rohkeasti moikkaamaan, et sinä häviäkään siinä mitään. :)

      Ei ihmiset sua pure, eikä monia haittaa, jos joku on ujo. Tosin sellaisiakin löytyy, joita ärsyttää tosi ujot ihmiset, jotka ei saa sanaa suustaan, mutta heistä ei pidä välittää. He eivät osaa ollenkaan kuvitella, miltä sinusta tuntuu.

      • Mad.onna

        Minulla oli ennen kovin huon itsetunto. Tapanani oli aina punastua, kun hämmennyin. Sitten minua hävetti, kun ajattelin, että ne varmaan luullee että mua hävettää. Isetunto-ongelmaan auttaa, kun saat positiivista palautetta muilta. Myös omalla asennoitumisella on iso merkitys.


      • ujopaskahousu
        Mad.onna kirjoitti:

        Minulla oli ennen kovin huon itsetunto. Tapanani oli aina punastua, kun hämmennyin. Sitten minua hävetti, kun ajattelin, että ne varmaan luullee että mua hävettää. Isetunto-ongelmaan auttaa, kun saat positiivista palautetta muilta. Myös omalla asennoitumisella on iso merkitys.

        kiitti kaikista noista vastauksista! Pitää nyt jotenkin yrittää rohkastua...:)


    • Anonyymi

      Olen reilu 40 kymppinen mies ja täysin paskahousu ja pelkuri. Pelkään ihmisiä ja jopa lapsia.

      • Anonyymi

        Sinun varmaan kannattaa mennä terapiaan tuon ongelmasi kanssa.


      • Anonyymi

        Tuo lähentelee jo mielisairautta. Olisikohan ollut hyvä hoidattaa asia kuntoon aiemmin? Nyt olet käytännössä menetetty tapaus.


    • Anonyymi

      Nyt on preem, että pysyt paskahousuna kun noin ujostuttaa.

      • Anonyymi

        Pareem


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1674
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      103
      995
    Aihe