Voisko joku ystävällinensielu keroo et mitkä kaikki numerot pitää peruskoulunpäättötodistuksessa laskee keskiarvoo? Lasketaanko valinnaisetki? KU pitää sinne koluu mihi pääsi ni laittaa..
KA.?
santtuuuu
5841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lukuaineista lasketaan keskiarvo. Pois kaikki liikunnat, käsityöt, kuvikset, musiikit, yms. Valinnaisia ei tietääkseni lasketa, sillä nehän juuri yleensä ovat näitä ns. "taideaineita," yms.
Ja käytöstäkään ei tietenkään lasketa.
Mikäli sulla on joku valinnaiskieli jota luet, niin se lasketaan, mikäli sinulle on siitä numero annettu.
eikö kaikkia lasketa ? tai en tiedä, mun keskiarvon oli opettaja kirjottanu ysin todistukseen 8 ja siihen oli laskettu kaikki taide aineetkin. mutta en sitten oo varma :)
Haitko lukioon vai ammattikouluun? Ammattikouluun hakiessa toikkarin keskiarvoon lasketaan kaikki aineet, sekä luku että taide ja lisäksi (tässä on varmaan eri tapoja, mutta minulla tehtiin näin) lasketaan kahden parhaimman valinnaisaineen numerot mukaan.
Jos hait lukioon niin sitten keskiarvoon lasketaan vain lukuaineet, eli kaikki taideaineet jää pois, kuten kuvaamataito, musiikki, käsityö, kotitalous, puutyö, teatterityö ym. En sitten tiedä lasketaanko siihen valinnaisaineita, ehkä sitten jos ne eivät ole taideaineta. :)
Laskin sit kaikki valinnaiset myöski, amikseen hain. Kiitos teille jotka vastasitte ü
OMGLOLWTF