Olemme asuneet nykyisessä rivarissamme 2,5 vuotta ilman mitään sen kummempia ongelmia. Viime aikoina koko perhe on saanut kummallisia oireita yskää, jatkuvaa nuhaa, kurkun käheyttä ja silmien kutinaa. Oireet sopivat toki myös heinäallergiaan mutta aikaisemmin ei ole ollut mitään vastaavaa kenelläkään. Kyselisinkin nyt kehen otan yhteyttä mahdollisesta kosteus/homemittauksesta ja mitä se suurinpiirtein maksaa?
Hometta(ko)?
Peedro11
51214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
samat oireet mullakin. pari vuotta olen asunut kerrostalossa, ja nyt sitten odottelen huoltomiehen käyntiä mahdollisen kosteusvaurion/homeen takia. saas nähdä mikä on tuomio. Ei tätä flunssaa, limaista yskää ja silmien kutinaa kauaa enää kestä! itse söin myös heinäallergiaan lääkkeitä, ja kas kas kun eivätpä sitten ole tehonneetkaan..
yhtenä vaihtoehtona Homekoira Team Oy:tä. Heitä ovat lukuista ihmiset käyttäneet ja koirien merkkausten jäljiltä on hyvä lähteä aukaisemaan rakenteita tai ottamaan näytteitä Kosteusmittaus sinänsä sulkee pois ainoastaan kosteuden (pintakosteuden) ja jos paikat ovatkin jo kuivia niin kosteusmittauksesta ette saa silloin oireillenne syytä, sillä kuiva homekasvusto on yhtä vaarallinen kuin aktiivikin.
Jos matka Tampereen seudulta on pitkä, niin heidän kanssaan voi sopia aikataulua jos heillä on tuloa asuinpaikkakuntanne suuntaan. Näin voitte jakaa matkakustannuksia.
Eikö muuten löydy asiakkaita, kun pitää täällä olla jatkuvasti mainostamassa?
mainostaa. Ja kiireisyys tietenkin johtuu hyvästä Homekoira Teamin työn tuloksesta.
Kysytyt ovat kiireisiä, näinhän se menee.
Onko Rekku-parka pälkähtänyt piskuiseen kalloosi, että täällä ko. yritystä "mainostavat" tyytyväiset ja avun saaneet asiakkaat?! Tokkopa heidän tarvitsee sen kummemmin mainostaa toimintaansa. Ns. "puskaradio" toimii.
Itse tutustuin ko. firman toimintaan muistaakseni Tekniikan Maailma-lehden välityksellä...tosin viime vuonna jo...