tasapuolisuus perinnössä

elämässä tärkeää sisaruus

Minua harmittaa että joku perintö asia tulehduttaa sisaruus suhteet niin että ei pidetä enää yhteyttä. Kotiikaan ei halua enää mennä vaikka vanhemmat vielä elää. Raha ja omistaminen,ahneus päällimmäisenä. Ihan niin kuin jollain olisi itsestään selvyys mennä ja nauttia juhlapyhinä lapsuuden kodissa. Miten sisaret voi muka olla eriarvoisessa asemassa.Tuntuu tukehduttavalta. Rehellisyys ei maata peri vaan röyhkeys.Kertokaa hyvät ihmiset kokemuksianne.

9

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Surullinen kaupungissa

      Tulee olo että parempi viettää parvekkeella kesäänsa kuin lähtee riitelee sisarusten kanssa.Miksi lähtee turhaan hakee pahaa mieltä jostain typeristä perintö riidoista.Hyvää Juhannusta.

    • -nainen-

      Ikävä kyllä, jotkut vanhemmat ovat kykenemättömiä pitämään lapsiaan samanarvoisessa asemassa. Toiselta otetaan ja toiselle annetaan.

    • että kaikkein ahneimmin käyttäytyvät ihmiset, joilla ei ole mitään hätää taloudellisesti. Omistaminen vain on tärkeää. Kyllä monet itkut on itketty maailmassa perintöriitojen vuoksi. Hullua.. ei maksa vaivaa. Jos ei sitä perintöä voida tasapuolisesti jakaa, niin ulkopuolinen ihminen hoitamaan hommat, niin ei tarvii olla naama väärinpäin kenenkään. Minä toivon että itse olisin tuollaisen yläpuolella kun se aika koittaa että omista vanhemmistani aika jättää.

    • systeri

      Mielestäni PÄÄTÖS siitä,ettei tapella,on lähtökohta perinnön jakamiseen. Jos muu ei auta,arvotaan nk."soppakoolit".Jos kysymys on tuhansien hehtaarien maista,on sitävarten juristit.

    • Mielestäni vanhempien omaisuus on vanhempien omaisuutta niin kauan kuin elävät ja he saavat tehdä omalla omaisuudellaan ihan mitä haluavat. Perinnöistä keskustellaan sitten tarvittaessa vanhempien kuoltua, jos jotain jaettavaa on. Itse en ole valmis riitelemään sellaisista, vaan nautin siitä, että omat arvoni ovat jossain ihan muualla - onneksi olen onnistunut siirtämään ne arvot myös omalle seuraavalle sukupolvelleni.

      Tuntuu uskomattomalta, miten ihmiset voivat omassa ahneudessaan olla valmiita luopumaan monenlaisista arvokkaista asioista saadakseen kartutettua omaisuutensa määrää. Ne jotka valittavat sisarustensa ahneutta, ovat kai harvoin itsekään täysin vapaita siitä. ;))

      • pirusti

        yleistys tai orvokin kaikkivoipaisuuden esitys:



        Et voisi sanoa noin jos tuntisit yhdenkään perintöriidan!

        En viitsinyt aloitukseen vastata, koska juttu olisi ollut pitkä. Tähänkin lyhyesti: 5 sisarusta ja perintö. Kolme vaati paljon isompaa osuutta kuin muut. En mennyt perunkirjoitukseen, tein valtakirjan ahneelle (perheettömälle) sisarelleni. Siihen kirjoitin, että jos riita ei lopu, ottakaa koko minun perintöosuuteni (minulla 3 lasta).

        Tekivät niin, minä ja yksi sisareni, jotka emme halua riidellä, saimme 4500 euroa, muut kolme moninkertaisen summan.


      • pirusti kirjoitti:

        yleistys tai orvokin kaikkivoipaisuuden esitys:



        Et voisi sanoa noin jos tuntisit yhdenkään perintöriidan!

        En viitsinyt aloitukseen vastata, koska juttu olisi ollut pitkä. Tähänkin lyhyesti: 5 sisarusta ja perintö. Kolme vaati paljon isompaa osuutta kuin muut. En mennyt perunkirjoitukseen, tein valtakirjan ahneelle (perheettömälle) sisarelleni. Siihen kirjoitin, että jos riita ei lopu, ottakaa koko minun perintöosuuteni (minulla 3 lasta).

        Tekivät niin, minä ja yksi sisareni, jotka emme halua riidellä, saimme 4500 euroa, muut kolme moninkertaisen summan.

        minusta tämä on mielenkiintoinen keskustelunaihe ja olen kuullut monia uskomattomia tarinoita perintöriitojen seuraamuksista. Halusin ärsyttää, niinkuin aina välillä. ;))

        Mielestäni on tosiaan käsittämätöntä, miten joidenkin erittäin hyvässä taloudellisessa asemassa elävien ihmisten moraalikin joskus rapisee, kun ahneuden kiilto asettuu silmiin sekä oikeudenmukaisuus ja kohtuullisuus menettävät merkityksensä omaa etua muiden kustannuksella tavoitellessa. Herää mielessä kysymyksiä, voiko raha tai muu omaisuus tehdä sellaisista ihmisistä onnellisia, miten he voivat elää sovussa itsensä kanssa ja kehtaavatko katsoa edes itseään silmiin.

        Tarinasi on yksi ikävä esimerkki ja olen puolestasi pahoillani. Hyvää juhannusta kuitenkin.


    • Pirre*

      juhlapyhinä kotiin, mitäs pahaa siinä nyt on, ja jos se vanhemmille sopii?

    • otta kuuppaan

      vei kaiken, mökin mutsin osakkeen, mun tyttärelle anto mutsin puukengät. Oisko naiset vähän ahneita. Vrt elatusmaksut ym. ym. ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8182
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5733
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5158
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      53
      5146
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3803
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2538
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2471
    Aihe