10 kk ei osaa

Niin että onkohan normaalia? :/ Kaikissa opuksissa ynnä muissa lukee että vauvat osaa jo n. 8kk iässä vastata halaukseen ja osaavat antaa äidille ihania märkiä pusuja. Mutta ei meidän 10 kuukautinen osaa vielä kumpaakaan.. Huonosta itsetunnosta kärsivä äiti ajattelee heti että lapsi ei vain halua osoittaa hellyyttä äidilleen.. :/
81003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

että katsoivat kesälomareissulla pysähdyspaikan kahviossakin, että sekosiko tuo lapsi. Meillä tos iässä jo pussaamalla ja puremalla viesti "selkokielellä" tarpeitaan, kauhea rutistus ja pala pois poskesta = Ruokaa, ja vähän äkkiä!!! Purasu olkapäästä = Nukkumaan, kiitos.

Luin jostakin kirjasta, että on vauveleita, jotka kaihtavat läheisyyttä eivätkä tykkää hellittelystä pienenäkään. Kuitenkin lapsi tarvii sitä rakkautta ja hellittelyä, mutta sen kans on sit oltava tarkempi, että koska lapsi on vastaanottavainen sille hellittelylle. Olisiko teillä tällainen? En muista tarkemmin kirjan nimeä tai muuta, joku amerikkalainen psykologi. Olisiko ollut joku "Rakkaudesta lapseen" tai vastaava, aika vanha kirjastokirja.

Äänestä
  • Meilläkin oli tuossa iässä jo selviä merkkejä, mitä lapsi tahtoi.

    Vasemman käden etusormella kun kosketti äidin korvaa, niin tarkoitti, että saako välipalaa.

    Jos varvas oli kippurassa, niin pissitti.

    Jos sanoi, että tätätätätä, niin tarkoitti nyt leikittäisi.

    Jos nousi käsien varaan makuultaan, niin tarkoitti, että ota syliin.

    Äänestä

alkoi halata lähes kaikkea nyt vuoden ikäisenä, suukkoja ei vieläkään jakele :-) vaikka äiti niitä joka päivä pojalleen antaa ja paljon!

Äänestä
  • eikä pussaa, paitsi kun on nälkä, tulee märkä pusu kera hampaiden poskeen... poika 9 kk

    Äänestä

Heitä ne opukset takkaan! Ne aiheuttavat sen huonon omantunnon! Minäkin erehdyin lukemaan jonkun pinkkikantisen löpinäkokoelman, kun emäntä odotti esikoista. Ihmettelin sitten syntymän jälkeen, että miksi homma ei toimi niinkuin viisaat kirjoittavat. Nyt lapsia on neljä ja voi taata, että elämänkoulu on kaikkein paras ohjekirja.

Äänestä
  • Totta töriset!

    Neljän lapsen isänä tiedän että kaikki lapset ovat yksilöitä ja oppivat asioita eri tahdissa.

    Nuo opukset ovat vähän sama juttu kuin kirjoittaisi yhden korjausoppaan kaikkille maailman automerkeille ja -malleille.

    Lapsen parhaita asiantuntijoita ovat lapsen vanhemmat ja näiden vanhempien koulutuksesta tähän tehtävään huolehtii elämä itse.

    Äänestä

10kk neiti ei meilläkään halaa tai pussaa. Osaa kuitenkin monta muuta juttua, joten en ole huolissani. Neiti tykkää kovin, kun häntä paijaa, rutistaa ja pussaa, joten mistään "tunnekylmyydestä" tuskin on kyse. Lapset on niin erilaisia.

Odotetaan haleja rauhassa :)

Äänestä

meidän poika (10kk) ei edes anna pussata taikka halata. työntää kylmästi vaan pois ja jatkaa touhujaan. joskus on jopa vetänyt tukasta ja murissut kun olen koittanut osoittaa välittämistäni. poika on pahaa vauhtia tulossa isäänsä siinäkin asiassa ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


halata eikä pussata kirjoitti:

Niin että onkohan normaalia? :/ Kaikissa opuksissa ynnä muissa lukee että vauvat osaa jo n. 8kk iässä vastata halaukseen ja osaavat antaa äidille ihania märkiä pusuja. Mutta ei meidän 10 kuukautinen osaa vielä kumpaakaan.. Huonosta itsetunnosta kärsivä äiti ajattelee heti että lapsi ei vain halua osoittaa hellyyttä äidilleen.. :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu