niin tota, ihan uteliaisuudesta kysyn kun rupesin ajattelemaan kun luin, että vasikasta tulee hieho kun se siemennetään n.1 vuotiaana, ja siitä tulee lehmä kun se poikii ekan kerran ja vasta sitten siltä alkaa tulla maitoa.. eikös näin oo?
niinni aloin vaan miettimään että tekeekö kukaan sitä että ei siemennä niitä vasikoita ja pitää eläimet "vasikoina" lopun elämänsä, eli pitää niitä lähinnä vain kaverina samalla tyylillä kun monet pitää hevosia?
niinni aloin vaan miettimään että tekeekö kukaan sitä että ei siemennä niitä vasikoita ja pitää eläimet "vasikoina" lopun elämänsä, eli pitää niitä lähinnä vain kaverina samalla tyylillä kun monet pitää hevosia?
Vastaukset 9
Vanhimmat
nimellä hieho.
Kyllä kai sitä noinkin voisi menetellä, mutta yleensä naudat ovat tuotantoeläiminä, joko lypsy- tai emolehminä. Toisaalta kyllä jokaiselle lajille on ominaista lisääntyminen, joten siinä mielessä hiehona "loputtomasti" pitäminen on eettisesti tuomittavaa. Lisäksi pitää muistaa, että nauta on laumaeläin, joten niitä hiehoja tarvittaisiin ainakin kolme kappaletta yhdessä.
takaisin oli monta torppaa, joissa oli vain yksi lehmä - ei silloin ajateltu mitään eläinten sosiaalisuudesta, se on sitä nykyajan turhaa vouhotusta!
kävi silittelemässä ja käsin lypsämässä sitä ainokaistaan moneen kertaan.
Taisivat kuitenkin olla yhteislaitumella kesäisin naapurien lehmien kanssa ja ainakin oikea sonni kävi kylässä - seminologeista ei oltu vielä kuultukaan!
Kukaan viitsiä lehmää pitää lemmikkinä,kun sillä ei voi tehdä mitään.Minä kyllä luulen,että vasikasta tulee HIEHO sittenkin yli vuoden vanhana,vaikka sitä ei astutettaisikaan.-Vaikka naisihminen on NEITI vanhaksi asti jos pysyy sinkkuna,niin luulen että se ei päde lehmäasiassa.
mutta näin vaan satuin lukemaan.
enkä kysynyt mitä mieltä sinä olet lehmän lemmikkinä pitämisestä vaan kysyin että tekeekö kukaan sitä. että tääläkin ihmiset osaa olla älykkäitä
ruveta opiskelemaan vähän tuota bioloogiaa niin ei tarvitsisi tehdä noin tyhmiä kysymyksiä.
meiän kirjoissa ei oikee kerrota et mitä muuta ihmiset lehmillä tekee ku lypsää ja syö niitä. mitä jos vaikka ite kirjottasit semmosen kirjan ni ois mistä lukea, älypää?
ole sellaista kirjaa kirjoittanut, johtuu siitä, että se kirja voittaisi vaatimattomuudessaan jopa teoksen ruotsalaiset sotasankarit!!!
Kyllin selvästi sanottuna:
KUKAAN EI OLE NIIN TYHMÄ ETTÄ PITÄIS LEHMÄÄ JOS EI SITÄ AIO LYPSÄÄ!!!!!
Eihän hevostkaan ole mitään järkeä pitää ellei siitä aio tehdä meetwurstia! Mistä tulikin mieleeni että meetwursti alkaakin oleen jääkaapista lopussa. Taidankin ottaa ja mennä valitsemaan tarhastani sen pulleimman tamman ja laittaa sen lihoiksi... Nam!!
suurin osa hevosista ei päädy makkaraks. ja pidetään niitä vuohiakin ilman että niitä lypsetään, ja lampaita ilman että villa menee tehtaaseen. missä pusikossa olet kasvanut