Auto on Avensis 2,4 -04, ajettu 47tkm.
Jarrut vinkuvat sangen voimakkaasti kevyesti jarruttaessa (en ole paikallistanut, tuleeko vinkuna edestä vai takaa).
Jokohan noilla kilometreillä olisi palat vähissä, vai auttaisiko puhdistus? (Vai onko vinkuna tyyppivika tms.?)
Auto on ollut minulla vasta muutaman viikon, joten en ole jarrupalojen kuntoisuutta päässyt toteamaan renkaanvaihdon yhteydessä.
Eli laittakaahan kommentteja omista kokemuksista.
-04:n vinkuvat jarrut
8
3224
Vastaukset
- etiäinen
Vingunta on tyyppivika Corollan ja Avensiksen jarruissa ajanmittaan. Omasta mielestäni syy saattaa olla liian kovissa jarrupaloissa joita käytetään kulumisen minimoimiseksi. Kannattaa kysellä tarvikeliikkeistä pehmeämpiä paloja, ovat hiljaisempia ja purevatkin sähäkämmin. Myös jarrujen herkistys aika ajoin auttaa sekä palojen takaosan voitelu kupari- tai alumiinipastalla joka poistaa palojen värähtelyn paloista. Näistä voisi lähteä liikkeelle.
- etiäinen
Heh, palojen värähtelyn paloista, heh!:DDD Siis palojen värähtelyn mäntää vasten. Ja ainoastaan sitä pastaa sinne männän puolelle palaa, ei muualle!
- ja toimii
etiäinen kirjoitti:
Heh, palojen värähtelyn paloista, heh!:DDD Siis palojen värähtelyn mäntää vasten. Ja ainoastaan sitä pastaa sinne männän puolelle palaa, ei muualle!
Laitoin kuparipastaa. Se toimii.
ja toimii kirjoitti:
Laitoin kuparipastaa. Se toimii.
Täytyypä käydä hankkimassa kuparitöhnää...
Mahtaakohan etupalat olla eri moottorivaihtoehdoissa samanlaisia Versoa lukuunottamatta?
Motonetin osaluettelo väittää, että vain Versossa olisi toisenlaiset palat.
- Caesar.
Ainakin Caesarin 03-Avessa jarrut vinkuivat voimakkaasti kutakuinkin jatkuvasti. Huolloissa jarrupaloja vaihdeltiin, kerrottiin niiden lasittuneen. Vaihto ei montaa viikkoa auttanut, taas mentiin kiljunnan säestämänä. Nykyisessä eitojotassa on menty reilut puolitoista vuotta ilman ylimääräisiä kiljahduksia.
Vinkuinko Caesarin jarrut edestä vai takaa?
Itselläni aatoksissa hommata eteen tarvikepalat ja kuparimönjää.- Caesar.
einarise72 kirjoitti:
Vinkuinko Caesarin jarrut edestä vai takaa?
Itselläni aatoksissa hommata eteen tarvikepalat ja kuparimönjää.Luulen että takaa mutten ole varma. Kun autossa oli takuut päällä niin en itse viitsinyt lähteä mitään kokeilemaan, annoin huollon yrittää. Eivät paljon asialle mahtaneet, ja olinko aistivinani myös lievää vastentahtoisuutta koko asian selvittelyyn.
- DIY-männi
1. Jarrupalojen liukujen puhdistus.
2. Liukupintojen voitelu esim kupari- tai mieluummin alumiinipastalla.
3. Tarvikeliikkeestä (esim. biltema) tarrakiinnitteistä värähtelynvaimennuskumia jarrupalan ja männän väliin.
Thats it. Toimii pomminvarmasti.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937528
- 403622
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021846- 241050
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32933Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27901Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53807Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31732Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26652