no niin

nyt olis 8kk neuvola lääkäri takana.. meidän tyttö ei konttaa eikä ryömi. huolestuttavaa kuulemma. kun nostaa kainaloista niin jalat on yhtä makaronia, ei siis osaa varata yhtään jaloillaan. ei myöskään löydy suojeluheijastetta sivuille eikä taakse istuttaessa, eli vauva kaatuu jos jättää yksin istumaan.

vois sanoa että olen hieman huolestunut..

onneks sentään pinsetti ote löytyi, ettei ole näössä kuitenkaan vikaa.

onko muita tällaisia tapauksia, ja onko kuitenkin olleet vanhempana ihan normaaleita??
7632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei meilläkään 8 kk:n ikäinen liiku, vähän vahingossa työntelee itseään taaksepäin. Tämä ei taatusti ole mitenkään epänormaalia. Neuvolassa ei liikkumattomuutta kommentoitu mitenkään.
Meillä nuo suojeluheijasteetkin ilmestyivät vasta vähän aikaa sitten, heti sen jälkeen, kun todettiin liimakorva ja laitettiin korviin putket. Ilmeisesti oli korvatilanne haitannut tasapainon kehittymistä.
Jos kokonaistilanne huolestuttaa, niin kannattaa käydä hyvällä yksityisellä lastenlääkärillä.

Äänestä
  • fysioterapeutti kyllä äkkiä varmaan näkee onko aihetta huoleen vai voiko tilannetta auttaa harjoittelulla. Ja tietysti voi mennä yksityisestikin lastenfysioterpeutille.

    Äänestä

  • fysioterapiaan kirjoitti:

    fysioterapeutti kyllä äkkiä varmaan näkee onko aihetta huoleen vai voiko tilannetta auttaa harjoittelulla. Ja tietysti voi mennä yksityisestikin lastenfysioterpeutille.

    pitää varmaan mennäkkin yksityiselle, jos ei tilanteeseen tule kuukauden sisään mitään muutosta..
    neiti kyllä painaa kiitettävät 11 kg, et saattaa luultavasti johtua tuo "kömpelyys" siitä...
    toivottavasti...

    sitä haluais olla kärsivällinen, varsinkin kun kaikki sanoo että jokainen lapsi kehittyy omalla vauhdilla, mut jotenkin vaan alkaa tuntumaan ettei ihan kaikki ole kohdallaan.

    vatsallaan ollessaan myös vetää itseään kaarelle taakseppäin niin että näyttää siltä et niskat katkee, tai selkä ainakin.

    huoh.. jospa tämä tästä..

    Äänestä

Toivottavasti lapsellasi olisi kaikki hyvin. Omani oppi ryömimään tällä viikolla ja ikää on 9,5kk. 8kk neuvolassa ei myöskään meidän pieneltä löytynyt suojaheijasteita, mutta osasi kummiskin istua yksin, helposti kumminkin kaatui. Enää ei juurikaan kaatuile istuessa. Neuvolan täti oli vähän huolestuneen näköinen kun ei noita heijasteita löytynyt, mutta ei kuitenkaan sanonut mitään. Vauvani on kuitenkin aina ollut aika tomera esim. jo 8kk iässä tuntui että jalat kantaisi. Eikö neuvolatäti ohjannut mihinkään jatkotarkkailuun? Ehkä kyse on siitä että vauvasi on vaan hidas kehitykseltään.

Äänestä

tosiaan saattaa aiheuttaa kömpelyyttä ja taitojen myöhään oppimista. Meillä on iso poika ja aika kömpelö verrattuna samanikäisiin pienenmpiin kavereihin. Kulkee kuin pieni norsu :)

Äänestä

eikä ryömi, eikä konttaa myöskään:) En ole yhtään huolissani, koska jokainen kehittyy omaa vauhtiaan. Sitä paitsi kaikki lapset eivät koskaan konttaa, eikä ryömi vaan lähtevät suoraan kävelemään. Näin olen itse tehnyt ja samoten mieheni. Kyllä se sinunkin lapsesi sieltä oman tapansa lähteä liikkeelle löytää!

Äänestä
  • ei meilläkään poika noin 9.5kk vielä ryömi, eikä konttaa. isokokoinen on: liki 12kg ja 77cm. istua hän on osannut jo kolme kuukautta tuetta ja siihen lienee tyytyväinen, kun ei pyri liikkeelle. suojaheijasteet ovat iän mukaiset. neuvolassa oltiin huolissaan liikkumattomuudesta, suosittelivat viimeistään kuukauden kuluttua fysioterapiaa, ellei siihen mennessä liiku. konttaus kuulemma edistäisi myöhemmin esim. hiihtämisen ja polkupyörälläajon oppimista. itse en kovin huolissani ole vielä tuosta liikkumattomuudesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


keiju06 kirjoitti:

nyt olis 8kk neuvola lääkäri takana.. meidän tyttö ei konttaa eikä ryömi. huolestuttavaa kuulemma. kun nostaa kainaloista niin jalat on yhtä makaronia, ei siis osaa varata yhtään jaloillaan. ei myöskään löydy suojeluheijastetta sivuille eikä taakse istuttaessa, eli vauva kaatuu jos jättää yksin istumaan.

vois sanoa että olen hieman huolestunut..

onneks sentään pinsetti ote löytyi, ettei ole näössä kuitenkaan vikaa.

onko muita tällaisia tapauksia, ja onko kuitenkin olleet vanhempana ihan normaaleita??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu