Pienet kirkkohäät

jännittäjä

Aiomme pitää pienet kirkkohäät vain lähimpien läsnäollessa. Onko kaava aina sama, vai olisiko sitä mahdollista typistää erittäin lyhyeksi?

5

1782

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaisahoo
    • jännittää kans

      Omat hääni ovat 2 päivän kuluttua ja tänään kävimme papin juttusilla. Vihkikaavaa voi muokata hiukan lyhyemmäksi... kannattaa keskustella papin kanssa asiasta. Itse jännitän kanssa paljon ja lyhensimme kaavaa jättämällä raamatunluvun ja yhden virren pois. Tulossa kanssa pienet kirkkohäät. Paikalla 25 henkilöä.

      • 070707

        Pienet on kanssa vihkimiset, sillä vain kaveripariskunta todistajina läsnä. Otettiin kaikki tekstiosa mukaan, mutta ei yhtään virttä eikä mitään polvistumisia jne. Ihan vihkipapin kanssa juttelemalla onnistuu.


      • vaatimuksista
        070707 kirjoitti:

        Pienet on kanssa vihkimiset, sillä vain kaveripariskunta todistajina läsnä. Otettiin kaikki tekstiosa mukaan, mutta ei yhtään virttä eikä mitään polvistumisia jne. Ihan vihkipapin kanssa juttelemalla onnistuu.

        Joo, keskustella voi, mutta kun kerran avioliitto solmitaan, niin ihan kaikkea ei karsita. Papista kuulostaa oudolta esim. toive: "Lyhyt kaava eikä sitten liikaa Jeesusta." Jos pappi tulee, niin Jeesuksesta puhutaan. On esitetty myös toive: "Ei ollenkaan puhetta." Sellaiseen pappi ei suostu. Jos hän tulee, hän myös puhuu.

        Eli muistakaa, että kyse on toiveista, ei määräyksistä ja papillakin eli kirkolla on oma intressinsä asiassa, nimittäin Jumalan sanalla palveleminen ja seurakuntalaisten opettaminen.


    • kanttori2

      Vihkimiseen tarvitaan paikalle kaksi todistajaa, joskus ovat vahtimestari ja kanttorikin todistaneet kun pari ei ole halunnut vieraita.

      Eli siinä minimivierasmäärä, ja vihkiminen voi silti olla kirkossa.
      Normaalivihkiminen kestää 15-20 minuuttia, vähemmänkin, jos laittaa puheosuudet minimiin, eikä ole ylimääräisiä musiikkiesityksiä. Marssejakaan ei ole pakko ottaa, eikä kävellä keskikäytävää kirkkoon, jos ei halua. Voi tulla vaikka etupenkistä alttarille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      160
      7055
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3915
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      342
      3364
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      85
      2899
    5. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      47
      2578
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      10
      2344
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1903
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      49
      1828
    9. 15
      1716
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1664
    Aihe