Aiomme pitää pienet kirkkohäät vain lähimpien läsnäollessa. Onko kaava aina sama, vai olisiko sitä mahdollista typistää erittäin lyhyeksi?
Pienet kirkkohäät
5
1779
Vastaukset
- kaisahoo
Kirkollisten toimistusten kirjasta
http://www.evl.fi/kkh/to/kjmk/toim-kirja/kasuaalit.html
voit katsoa avioliittoon vihkimisen kaavan. Kaiken sisennetyn voi jättää pois ja rukous- ym. vaihtoehdoista valita lyhyimmän:) - jännittää kans
Omat hääni ovat 2 päivän kuluttua ja tänään kävimme papin juttusilla. Vihkikaavaa voi muokata hiukan lyhyemmäksi... kannattaa keskustella papin kanssa asiasta. Itse jännitän kanssa paljon ja lyhensimme kaavaa jättämällä raamatunluvun ja yhden virren pois. Tulossa kanssa pienet kirkkohäät. Paikalla 25 henkilöä.
- 070707
Pienet on kanssa vihkimiset, sillä vain kaveripariskunta todistajina läsnä. Otettiin kaikki tekstiosa mukaan, mutta ei yhtään virttä eikä mitään polvistumisia jne. Ihan vihkipapin kanssa juttelemalla onnistuu.
- vaatimuksista
070707 kirjoitti:
Pienet on kanssa vihkimiset, sillä vain kaveripariskunta todistajina läsnä. Otettiin kaikki tekstiosa mukaan, mutta ei yhtään virttä eikä mitään polvistumisia jne. Ihan vihkipapin kanssa juttelemalla onnistuu.
Joo, keskustella voi, mutta kun kerran avioliitto solmitaan, niin ihan kaikkea ei karsita. Papista kuulostaa oudolta esim. toive: "Lyhyt kaava eikä sitten liikaa Jeesusta." Jos pappi tulee, niin Jeesuksesta puhutaan. On esitetty myös toive: "Ei ollenkaan puhetta." Sellaiseen pappi ei suostu. Jos hän tulee, hän myös puhuu.
Eli muistakaa, että kyse on toiveista, ei määräyksistä ja papillakin eli kirkolla on oma intressinsä asiassa, nimittäin Jumalan sanalla palveleminen ja seurakuntalaisten opettaminen.
- kanttori2
Vihkimiseen tarvitaan paikalle kaksi todistajaa, joskus ovat vahtimestari ja kanttorikin todistaneet kun pari ei ole halunnut vieraita.
Eli siinä minimivierasmäärä, ja vihkiminen voi silti olla kirkossa.
Normaalivihkiminen kestää 15-20 minuuttia, vähemmänkin, jos laittaa puheosuudet minimiin, eikä ole ylimääräisiä musiikkiesityksiä. Marssejakaan ei ole pakko ottaa, eikä kävellä keskikäytävää kirkkoon, jos ei halua. Voi tulla vaikka etupenkistä alttarille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1263890Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans73335- 793207
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe563199- 193195
- 292845
- 542597
- 462383
- 672347
- 192307