Papukaijaa

Lintufani

Tietäisikö joku mikä papukaijalaji mulle sopisi? Sen pitäisi sopia ensimmäiseksi linnuksi, ei saisi kauheita tuhoja aikaan, tulisi toimeen lasten ja toisten eläinten (esim. koirien) kanssa jos totuttaisi, ei tarvitsi koko ajan kaikenlaista aivojumppaa, mutta saisi olla paljon vapaana, tai kesynä kulkea omistajan mukana kaikkialla, minne sen voi viedä. Lisätoivomuksia on myös; mieluiten sen tulisi olla pääluonteeltaan iloinen ja energinen, jos ääni olisi TODELLA kova, se ei käyttäisi sitä päivittäin... =), mutta hiljainen sen ei kuitenkaan tarvitsisi olla! Plussaa olisi, jos sen puhe- ja matkimislahjat eivät olisi huonoimmasta päästä ja se olisi niiden suhteen hyvämuistinen ja innokas, mutta tämä on tietysti sivuseikka. vastailkaa!!

2

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parrottipää

      Suosittelen neitokakadua. Ne ovat hyviä perhelemmikkejä; tulevat toimeen lasten kanssa, myös pienimpien. Toki lapset on opetettava, että pyrstöstä ei saa kiskoa, tai lintu kadottaa luottamuksensa ;) Jos koira on totutettu kunnolla lintuun, ei ole ongelmia.
      Neitokakadu on melko pieni, n. 30 cm, joten sitä voi lapsikin käsitellä. Etenkin koirailla on melko korkea ääni, mutta laulu on kaunista. Naaraat ovat useimmiten hiljaisempia. Neitokakaduilla on paljon eri värejä, jokaiselle varmasti löytyy oma värinsä.
      Neitokakadut eivät ole tunnettuja matkimistaidostaan, koska se on niillä heikko. Sen sijaan ne ovat koko perheen lemmikkejä. Mutta linnutkin ovat yksilöitä, jotkut osaa ja jotkut ei.
      100% kesyn neitokakadun voi pukea valjaisiin, ja sitä voi hyvällä säällä käyttää ulkona. Se on hyvää vaihtelua linnun elämään.

      En suosittele mitään isompaa lintua, vaikka niiltä voikin löytyä sitä matkimisosaamista. Ensinnäkin, iso papukaija ei sovi ensimmäiseksi, koska ne ovat vaativia. Niillä on murrosikä ja jotkin lajit saattavat olla jopa vaarallisia etenkin pienemmille lapsille. Niin ja pienet lapset eivät näitä voisikaan käsitellä kovin hyvin. Lisäksi nämä isommat ovat kalliita ja niillä sitä ääntä vasta onkin :) Matkimisjutussa on aina muistettava, linnut ovat yksilöitä. Esimerkiksi lintu, joka osasi sanoa selvällä kielellä satoja sanoja ja yhdistellä niitä, oli undulaatti, joka harvoin oppii matkimaan.

      Näiltä sivuilta kannattaa käydä ja foorumeilta kysellä, siellä autetaan varmasti oikean lajin valinnassa:

      Suomen suurin neitokakadusivusto, kaikki neitokakaduista: http://www.neitokakadut.com/

      http://www.papukaijayhdistys.fi/
      http://www.papukaijat.net/

    • haluat

      ottaa joka ei tee tuhoja, ei tarvitse aivojumppaa, ääni ei olisi kovaa ja jos olisi niin se ei käyttäisi sitä. Ja se voisi kulkea aina omistajan mukana kaikkialle ja se mielellään osaisi puhua ja matkia.
      Joskus olen nähnyt tälläisen papukaijan Stockmannin leluosastolla. Se ei sotke, ei huuda, ei vaadi aivojumppaa eikä seuraa, lapset ja koiratkin sillä tykkäävät leikkiä. Eli tuntuu että pehmolelua haet etkä kaijaa.

      Papukaijat vaativat paljon seuraa ja PALJON aktiviteetteja ja aivojumppaa siitä ei vaan pääse mihinkään. Lintujen kovaäänisyys on yksilöstä kiinni ei niinkään lajeista, vaikkakin jotku lajit ovat äänekkäämpiä kuin toiset. Mikään iso papukaija ei sovellu kenellekkään ensimmäiseksi linnuksi. Tähän syynä on linnun/papukaijan hoito versus muihin lemmikkeihin. Papukaijat sotkevat todella PALJON. Ulosteet, höyhenet, höyhenpölyt, siementen kuoret ja pelletinmurut ovat lintuperheen arkea. Niistä koituu paljon enemmän sotkua ja siivoamista kuin esim. koirista. Seuraa ja aivojumppaa ne vaativat myöskin enemmän. Pelkkä ulkona lenkillä käyminen ei papukaijalle riitä. Huonosti hoidettuna niistä tulee vihaisia ja äänekkäitä häirikkölintuja. Tämän vuoksi olisi parempi opetella lintujen hoitamista jollain helpommalla lajilla ensin. Jos pienen linnun hoitamisen kokee edes vähänkään vaivalloiseksi, hankalaksi tai ikäväksi en suosittelisi isoa papukaijaa lemmikiksi.

      Papukaijalinnuista sen sijaan undulaatit ja neitokakadut voisivat tulla kyseeseen. Nämä siis tosiaan vaativat sitä siivoamista ja hoitoa yhtälailla mutta aivojumppa voi jäädä vähemmälle varsinkin jos linnulle on paljon seuraa ihmisistä tai toisesta linnusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      150
      10930
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6222
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5567
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      75
      5459
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      165
      4419
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      73
      4348
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      52
      3829
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      26
      3823
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      16
      3493
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3100
    Aihe