A-studio ykkösellä klo 16:05

Etelällä suomussalmi tunnetaan jo paremmin itsemurhista kuin kovalaisesta.

Onko se se itsemurhapaikkakunta????
121695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Siinähän haastatellaan aktiivisia ja harrastavia ihmisiä. Teatterin harrastajia ja musiikin harastajia. Ohimennen mainitaan ne luuserit. Täällä voi harrastaa monenlaisia juttuja, se tässä raportissa jää päälimmäiseksi mieleen. Täällä on ihmisen hyvä elää. Ei ole narkkareita eikä toisiaan jahtaavia rikollisjengejä. Ei tartte pelätä raiskaajia eikä pedofiilejä. Mitä nyt juovuspäissään joskus nahistelevat grillin kulmilla.

Äänestä
  • raiskaajia suomussalmellakin. Ei kannata tuudittautua ja "harha"luulla turvalliseksi pikkukyläksi. Ei todellakaan kannata naisten ihan tolkuttomassa kunnossa pitämälle kävellä. No... rikollisjengejä ei ole, mutta ei ole kajaanissakaan enää.

    Narkkareita löytyy hyryltä, hakatalolta, ja kirkonkylältä. Yksi tikki, ajelee polkypyörällä juu kauppaa ympäri.

    Äänestä

Uusi nimi esim. Suoitsemurhami...Suoitsemurhasali..Suoitsemurha

Äänestä

kiinnostaa...vanha juttu.katsokaa jo helkkarissa tulevaisuuteen elekääkä menneillä retostelko...hyvät jussit kaikille.......

Äänestä

nimenomaan mainittiin,että tällainen itsariputki olisi mahdollinen missä tahansa Suomen paikkakunnista.Hanki helvetissä kuulolaite!

Äänestä
  • vastaavaa ennätystä kuin suomussalmella.

    Jus niinhaä maar jutussa kerrottiin.

    No onhan täällä ennenkin tehty ennätyksiä vähän vastaavassa.

    Aikoinaan johdettin työttömyystilastoa, ei sekään maaritteleva ennätys ole.

    Kunnanasukaslukuun nähden ei taida missään olla kuollut nälkään suurina nälkävuosina vastaavaa määrää ihmisiä kuin suomussalmella.

    Isonvihan aikaan suomussalmella tapettiin asukaslukuun nähden hirvittävät määrät ihmisiä. Aikojen alussa venäläiset rajantakaa kävivät ryöstö ja tapporeissuilla suomussalmella.

    Talvisodassa kaatui yli neljäkertaa kunnan asukaslukumäärän verran ihmisiä, taitaa olla sekin maailman ennätys, jos nyt ennätyksenä kannata lukea, vaan karmeana hävityksenä. WTC iskut ovat pikkumäärä sen rinnalla ja asukaslukuun suhteutettuna jotakin käsittämätöntä.

    Pitäjässä on kuollut todennäköisesti enemmän ihmisiä kuin missään muualla maailmankolkassa asukaslukuunnähden, dracula paikkakuntakin, joka markkinoin itseään vampyyripaikkakuntana, kalpenee suomussalmen rinnalla.

    Kait suomussalmella jotakin synkkää on, ei noita voi ihan vaan sattumaputkella voi sivuuttaa.

    Äänestä

etelässä ne ei kyllä tiedä yhtään mitään. siellä tapahtuu paljon enemmän rikoksia,itsemurhia jne. mutta kun suomussalmi on niin pieni paikkakunta niin tottakai siitä pitää heti lehtiin kirjoittaa ja tulee huonoa mainetta kylälle. HYVÄ PAIKKA TÄMÄ ON ASUA.

Äänestä
  • on tullut tämmönen "itsarikunnan" maine. Näitä sattuu ja tapahtuu päivittäin; mm. henkilöauton ja rekan kolarit on 99 %:sti itsemurhia etelä-suomen paikkakunnilla.. Ym.ym.tragedioita isommilla paikkakunnilla sattuu ja tapahtuu. Mutta nyt tämmäsösen pienen kainuulaisen kunnan surulliset tapahtumat on päässyt parrasvaloihin. Syvä osanotto, voimia ja Jumalan siunausta kaikille siellä surun kohdaneille. tv.P-Karjalatar

    Äänestä

  • että Suomussalmelle kirjoitti:

    on tullut tämmönen "itsarikunnan" maine. Näitä sattuu ja tapahtuu päivittäin; mm. henkilöauton ja rekan kolarit on 99 %:sti itsemurhia etelä-suomen paikkakunnilla.. Ym.ym.tragedioita isommilla paikkakunnilla sattuu ja tapahtuu. Mutta nyt tämmäsösen pienen kainuulaisen kunnan surulliset tapahtumat on päässyt parrasvaloihin. Syvä osanotto, voimia ja Jumalan siunausta kaikille siellä surun kohdaneille. tv.P-Karjalatar

    ovat varsinaisia rahtareiden painajaisia!
    Se on on kaikista raukkamaisin tapa päättää
    päivänsä. Tällainen jää rahtarin muistiin
    koko elämän ajaksi. Jos kerran tekee itsarin
    niin tehköön sen omatekoisilla välineillä,
    eli köydellä tai sitten ottaa yliannoksen lääkkeitä
    tai käyttää esimerkiksi Sakon tai muun valmistajan
    tekemiä tuotteita.Silloin saa hirvittävän surun omaisille ja tuttaville,mutta ei vahingoita täysin vieraan rekkakuskin sielunelämää!

    Äänestä

On niitä paikkoja muuallakin. Suomussalmella vain on nostettu asia nyt esille eikä enää vaieta. Mikä on hyvä juttu. Vastaavanlainen "synkeä" paikka on esim. Pyhäsalmi. Siellä oli myös ainakin muutama vuosi sitten paljon nuorten itsemurhia, mutta asia ei saanut niin paljon julkisuutta vaikka jonkun lehtijutun taisinkin siitä lukea.

Äänestä
  • noin kymmenen vuotta sitten jollakin lappilaisella paikkakunnalla, oliko se sodankyla vai utsjoki,
    ehkä vielä pahempi itsaribuumi ja siellä niitä muistaakseni tapahtui paljon tiheämmässä tahdissa.
    Ainakin yli kymmenen nuorta siinä meni.
    Täälläkin oli 80-luvun alussa aika paljon vähälle
    ajalle sattuneita itsareita. Jotenkin vaan tunnostaa, että nämä sumat johtuvat siitä, että
    kun ihmisellä on paha olo ollut jo pidemmän aikaa ja hän on miettinyt tätä lopullista ratkaisua,niin
    kun sitten joku tekee sen, niin muut ajattelevat,että:"kun kerran tuo uskalsi, niin uskallan se minäkin!".

    Äänestä

ollut joskus kans itsemurhabuumin vallassa? Näin muistelen että ois ollut.Ja kaikki ketkä päättivät päättää päivänsä hyppäsivät koskeen. Että ei suomussalmi oo ainut pieni paikkakunta missä näitä tapahtuu. Yritetään ajatella positiivisesti ja porskuttaa eteenpäin! Ei se elämä aina ruusuista mutta parempaa tulevaisuutta odotellassa,koitetaan jaksaa!:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taas itsemurhat saa julkisu... kirjoitti:

Etelällä suomussalmi tunnetaan jo paremmin itsemurhista kuin kovalaisesta.

Onko se se itsemurhapaikkakunta????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu