pitäis saada jaettua gprs-yhteys useammalle koneelle, joissa on wlan-kortti. käytössä sauniksen "rajoittamaton" mobiililaajakaista, noksu 95 ja läppäri ja adsl-purkki, jossa on access point. onnistuuko? miten? jos ei niin miten helkkarissa saan homman toimimaan? kiitokset etukäteen! :)
GPRS-yhteyden jakaminen usealle
Jori-
4281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minä olen tehnyt sitä niin, että mun läppäri ottaa sen GPRS yhteyden, sitten internetin jako päälle wlan-kortin kautta. Ja muut ottaa yhteyden tähän mun läppärin luomaan langattomaan verkkoon.
Jos sulla on ADSL paikalla, miksi ihmeessä jakaisit hidasta GPRS yhteyttä?
ADSL-yhteys ei ole käytössä. mietin vaan oisko purkin access-pointista mitään apua jakamisessa.
Tuskin onnistuu sen Access pointin käyttäminen tässä. Mutta kuten kirjoitin, jakamisen pitäisi onnistua sen GPRS yhteyden omaavan koneen wlan-kortin kautta. Eli kone tekee itsestään Access pointin.
Jaat kannettavassa tietokoneessa gprs-yhteyden kannettavan tietokoneen langalliseen verkkokorttiin. Ostat kaupasta reitittimen jossa on langaton verkko myös. Kytket kannettavan tietokoneen lankaverkkokortista kaapelilla reitittimen wan-porttiin. Otat reitittimen asetuksissa käyttöön reitittävän tilan. Tällä tavalla onnistuu varmasti internet yhteyden jakaminen.