Mikäli tulee valituksi yliopistoon avoimen väylän kautta, onko silloin pakko ottaa vastaan kyseinen opiskelupaikka? Toisin sanoen, täytyykö myös väylän kautta valituksi tulleiden ilmoittaa ottavansa paikan vastaan ja onko heidän mahdollista vielä valituksi tulemisen jälkeen muuttaa mieltään ja mennä toiseen opiskelupaikkaan, jos sattuvat muuallekin sisään pääsemään (esim. pääsykokeiden kautta).
Ilmoitetaanko väylän kautta valituille samaan aikaan kuin pääsykokeissa käyneille vai jo aiemmin?
kysymys avoimen
6
1697
Vastaukset
- alkup.
Voiko avoimen väylän kautta hakea niin kauan kuin opintosuoritus on voimassa (ei siis välttämättä heti sinä vuonna, kun saa tarvittavat opintopisteet kasaan)? Esimerkki: suoritan XX op aineesta Y lukukaudella 06-07, mutta haen väylän kautta vasta seuraavan vuoden haussa (2007), onnistuuko?
- JukkaV
Sitten, kun olet saanut vaadittavan kokonaisuuden suoritettua, voit hakea väylän kautta. Yleisesti yliopiston opiskeluoikeus estää väylähaun.
- JukkaV
Ei ole pakko ottaa vastaan, ja vastaanottaminen tapahtuu samanaikaisesti päävalintojen kanssa. Itse sain tiedon valinnastani 5.6. Sen perusteella jätin osallistumatta kaksiin pääsykokeisiin. Valinnat ovat tapauskohtaisia, mutta usein tällaisten erillisvalintojen tulokset ilmoitetaan aikaisemmin.
- scroll_
Siis mitä tämä avoin väylä oikeastaan tarkoittaa? Ymmärrän, että tiettyjen opintojen (,jotka tarkoittavat mitä?) jälkeen voi hakea "oikealle" yliopistolinjalle, mutta toimiiko tämä kaikilla aloilla ja tosiaan, paljonko niitä opintoja täytyy sitten olla?
Itse aion aloittaa syksyllä tiedotusopin perusopinnot eli saan 25op. Niin ja miksei tuolla yliopistojen sivuilla koskaan lue, että kauanko nämä opinnot kestävät? Eli esimerkiksi juuri nämä minun aloittamat tiedotusopin opinnot (25op) syksyllä?
Kiitos, jos joku viittii vastataa ja selventää asioita! - JukkaV
scroll_ kirjoitti:
Siis mitä tämä avoin väylä oikeastaan tarkoittaa? Ymmärrän, että tiettyjen opintojen (,jotka tarkoittavat mitä?) jälkeen voi hakea "oikealle" yliopistolinjalle, mutta toimiiko tämä kaikilla aloilla ja tosiaan, paljonko niitä opintoja täytyy sitten olla?
Itse aion aloittaa syksyllä tiedotusopin perusopinnot eli saan 25op. Niin ja miksei tuolla yliopistojen sivuilla koskaan lue, että kauanko nämä opinnot kestävät? Eli esimerkiksi juuri nämä minun aloittamat tiedotusopin opinnot (25op) syksyllä?
Kiitos, jos joku viittii vastataa ja selventää asioita!Avoin väylä ei toimi kaikilla aloilla. Esimerkiksi psykologiaan ei voi hakea väylän kautta yleensä. Tampereelle ei oikein voi hakea väylän kautta tiedotusoppiin.
Sen sijaan voit opiskella jotakin muuta ainetta ja päästä sitä kautta väylää pitkin yliopistoon.
Perusopintojen kesto riippuu omasta aktiivisuudesta. Jos tahdot, niin saanet ne valmiiksi lukuvuodessa.
- pakkoa!
Jos et haluaa/jaksa opiskella, voit ottaa välivuoden, mutta joissakin paikoissa vaaditaan tietyn määrän aloitusopintoja, Minusta aikaisemmin tuo oli ainaki n15 ov. Sen jälkeen oli mahdollista jäädä pois ja et menettänyt ikinä opinto-oikeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1462444
- 1751681
- 921578
- 691533
- 79914
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6865- 68851
- 59815
- 61798
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes152745