Kuinka saisin kissan turkin hilseilyn kuriin? Onko olemassa kissoille tarkoitettuja hilseshampoita?
hilseilystä
monni
93956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kissallas on luultavasti hilsepunkkeja.
Oireita ei välttämättä ole lainkaan, mutta nuorilla kissoilla saattaa esiintyä lievää kutinaa ja hilseilyä.
Punkin voi tunnistaa mikroskooppisesti.
Hoito:Kissa pestään kissoille sopivalla ulkoloissamppoolla 1-3 kertaa viikon välein.(lue käyttöohje)
Noudata tarkasti valmisteen ohjeita!
Puhdista loishäätöaineella myös kissan hoitoväineet ja oleskelupaikat. Jos taloudessa on muita kissoja niin nekin on pestävä samalla kertaa!
lähtee helpoiten Stronghold loishäätölääkkeellä ilman minkäänlaista turkin pesua, hoito on uusittava n. 1 kk kuluttua (punkin elinkierto on 35 vrk) jotta myös muna ja toukka vaiheessa olevat, myöhemmin kuoriutuvat punkit saadaan tuhottua. Hilsepunkki ei elä kovin kauaa kissan ulkopuolella siis kodin pinnoissa eikä ihmisessä.
Hilseily ei ole aina merkki hilsepunkista vaan syynä voi olla stressi, kuiva iho, allergiat tms. Hilsepunkin selkein oire on kutina ja ruvet kissan iholla sekä oireet ihmisessä (hilsepunkki on zonoosi eli tarttuu myös muihin eläimiin ja ihmiseen vaikka kissa olisi isäntäeläin) Ihmisellä oireet ovat kutina ja ruvet, mutta punkki ei pysty munimaan ihmisen ihon alle, se aiheuttaa vain pintaoireita.
Normaalia tarkempi siivous riittää esim. kunnon imurointi, vuodevaatteiden vaihto ja tuuletus (mahd. pesu myöskin) ja pintojen pesu esim. klorinilla. Matot kannattaa myöskin tampata ja tuulettaa.
Hilsepunkki voidaan todeta lääkärissä, mutta jos kissalla ei ole rupia eikä selvää kutinaa (raapii itseään normaalia enemmän), ei ole syytä pelätä hilsepunkkitartuntaa.
Meidän vanhan kissan turkki hilseili jonkin verran. Eläinkaupasta sai hilseshampoota,joka auttoi aina joksikin aikaa..
Jos kissa on nuori,luulisi että sillä ei ole kaikki hyvin.Ehkä joku vitamiinin puutos?
Kissani kärsi talvella kuivasta ihosta ja karvaa irtosi, nyt turkki tuntuu olevan kunnossa mutta tuo hilseily on tullut uutena (ainakin minun mielestäni) jospa kokeilisin sitä hilseshampoota, kissa ei raavi itseään tuskin koskaan joten tuota punkkia ei varmaan ole syytä pelätä. Kiitos vastanneille.
..on monen, varsinkin sisäkissan ongelma. Siskollani on kissa jolla äärettömän kuiva iho. Varsinkin talvella se hilseilee pahasti. Ruoka on kyllä monipuolista ja tasapainoista mutta se ei riitä. Ruokaan lisätään nyt oljyä ja turkki on hyvässä kunnossa.
Talvella kun on tosi kuiva iho kissa sillain värisyttää ihoaan ja selvästi on vähän kiusaantunut. Silloin siskoni hieroo turkkiin vähän öljyä. Kissa on oppinut olemaan nuolematta sitä pois (kun laitetaan ihan vähän). Olo helpottuu mutta kovin nättihän se turkki ei ole. Yleensä se sillä tasottuu.
Jos kissalla on ylipainoa, se ei pakosti ylety pesemään itseään selästä/alaselästä, jolloin sen selkää pitäisi "sukia" vaikka kostealla rätillä.
Jos kyseessä taas on kuiva iho, niin siihen löytyy shampoita.
kollillani ei ole paino ongelmia, ja pesuapua löytyy :) Mutta nyt iski ongelma ostaisko hilseshampoota vai jotain kuivanihon shampoota vai varm. vuoksi molempia....Kisu kyllä hilseilee siihen malliin että jotain pitäis tehdä...mutta turkki/iho on selvästi parempi kuin talvella.
Kissat reagoivat stressiin usein juuri hilseilemällä. Ihan ensimmäisenä en lähtisi pesemään millään aineella. Ellei aiheuttajaksi ole todettu jotain tapettavaa ötökkää kuten punkkia.
Talvisin suurin osa kissoista reagoi keskuslämmitykseen myös hilseilemällä ja keväisinhän tiputetaan talviturkki ja kasvatetaan uusi asu kesää varten.
Oma kokemus sanoo, että sekä keväisin että syksyisin turkinvaihdon yhteydessä hilseilyä esiintyy tavallista enemmän.
Oman sisäkissani hilseilyn talvisaikaan sain kuriin suhteellisen helposti: joka ilta märkä pyyhe patterille = ilmankostutin.
Jaa-a en ole muutoin kissassa tressin oireita nähny, voi olla tressiä mut nyt on pari kertaa hilseshampoolla pesty ja nähtäväks jää tehoaako, koirien kanssa peuhattuani voisin vannoa ettei ole tressaantunut kisu. Pyykkiä meillä on kuivumassa joka päivä(lapsiperhe) ja kissan ruokavaliota on rajattu joten epäilen että kyseessä on vaan kuiva/herkkäihoinen yksilö, joka onnekseen saa hyvää hoitoa ja terveen elämän :)