Hei kaikki tietotekniikasta tietoiset!
Voisitteko ystävällisesti neuvoa minulle, miten prosessori vaihdetaaan. Eli mitä kaikki toimenpiteitä siihen liittyy? Missä prosessori itseasiassa edes sijaitsee, onko se sen tuulettimen alla?
Toivoisin perusteltuja vastauksia ja olen hyvin kiitollinen jos tätä kautta saan asiasta tietoa. Itselleni on vanha tietokone ja olen alkanut vähän kiinnostumaan sen eri osien päivittämisestä. En kuitenkaan tiedä oikein mitään laitteistopuolen juttuja tietotekniikasta.
pusuja Annelta avuista... :)
Voisitteko ystävällisesti neuvoa minulle, miten prosessori vaihdetaaan. Eli mitä kaikki toimenpiteitä siihen liittyy? Missä prosessori itseasiassa edes sijaitsee, onko se sen tuulettimen alla?
Toivoisin perusteltuja vastauksia ja olen hyvin kiitollinen jos tätä kautta saan asiasta tietoa. Itselleni on vanha tietokone ja olen alkanut vähän kiinnostumaan sen eri osien päivittämisestä. En kuitenkaan tiedä oikein mitään laitteistopuolen juttuja tietotekniikasta.
pusuja Annelta avuista... :)
Vastaukset 26
Vanhimmat
moi katso toi sivu siinä on selvitetty kyseistä operaatiota http://kotisivu.dnainternet.net/rhartika/tprhw/artikkelit/prossunvaihto.htm
Noilla sivuilla ei neuvottu, miten tahnaa levitetään!
Hyvät ohjeet kuvien kanssa on täällä:
http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm
Eli ensin puhdistetaan isopropanolilla core ja siilin pohja, sitten levitetään mahdollisimman ohut kerros tahnaa coren päälle siilin pohjaan (joka hangataan "puhtaaksi" kangaspalalla).
http://www.jathardware.com/oppaat/2000/paivitys.html
Ennenkuin teet mitään, hieman perusasioita joita ei edellisissä viesteissä kerrottu: Koneessasi käytettävän prosessorin määrää täysin emolevy. Emosta myös riippuu, minkämerkkinen prossu siihen käy (Intel vai AMD). Ensin pitäisi tietää, mikä kone ja emolevy sinulla on ja mikä prossu siinä tällä hetkellä on. Emolevyn valmistajalta saa tietää, mitä prossuja emo tukee. Jos kone on kovin vanha ei ole lainkaan varmaa, että prossua voi vaihtaa. Usein ns. merkkikoneet ovat tällaisia. Jos hankit koneeseesi myös uuden emolevyn silloin prossunkin voi vaihtaa. Usein itse kootut koneet ovatkin paljon paremmin päivitettävissä kuin valmiina paketteina ostetut merkkikoneet. Mikrojen valmistajat eivät ole halukkaita tekemään koneistaan päivitettäviä vaan myyvät mieluummin aina uuden koneen...
Varsinaisen prosessorin vaihtaminen ei ole kovin vaikeaa. Prossu sijaitsee prosessorituulettimen alla emolevyllä. Jos irrotat tämän jäähdyttimen, näet minkälainen suoritin siellä nyt on. Prosessorin ja alumiinisen jäähdyttimen välissä on hieman valkoista jäähdytystahnaa, joka edistää lämmön siirtymistä kuumasta prossusta jäähdyttimeen. Jos et tiedä mitä olet tekemässä, pyydä apua asennuksessa.
Lue vielä tämä:
http://www.ljh.fi/CGI_BIN/YaBB/YaBB.cgi?board=general;action=display;num=1027981010
Mulla on fuijitsu siemensin kone joku ehkä 3 - 4 vuotta vanha vaihoin just äskettäin tähän näyttiksen ati radeon hd 5550 ja nyt olen ostamassa uutta prossua käyköhän tähän minun koneeseen tuo prossu katoin kyllä että kanta on sama mutta katoin että riittääkö tuossa tila kun näyönohjain on iha nsen alla ja katoin että se jäähdytysritilä on iso niin mahtuukohan se
sijaitseeko prosessori aina jonkinmoisen tuulettimen alla?
Nykyprossut tuottaa niin paljon lämpöä, että sen päällä on pakko olla jonkinlainen jäähdytyselementti. Käytännössä oikeastaan aina prossu jäähtyy siilillä, johon on kiinnitetty tuuletin.
Toki passiivisiakin (ilman tuuletinta) prossujäähyjä on, mutta niitä ei löydy merkkikoneista. Tällaisissa on varsin megalomaaninen heatpipe jäähdytyssiili ja tehokas kotelotuuletus.
Olne ajatellut ,että voinko vahingossa laittaa näytön ohjaimen kiinni prossorin kiinnitys paikkaan.....jos voin mitä käy ??????? kertokaa
Onnistuu ihan yhtä helposti kuin se, että autoon talvirenkaita vaihtaessa tunkee renkaan vahingossa pakoputken paikalle.
Katoaako tiedostot jos vaihtaa prossun olis kiva tietää etten menetä kalliita tiedostoja
etoo kuitenkaa niist mitää maksanu
Mikä mielenhäiriö sai jatkamaan ikivanhaa ketjua?
Ei katoa. Ei ainakaan pitäisi. Eihän siinä kiintolevyä pahemmin käsitellä.
Tiedot katoaa vain kovalevyn mukana prosessori ei varastoi tietoa
Pystyykö kaikille tietokoneille vaihtamaan prossun ja kova levyn? itte oon hommaamassa jotain käytettyä tietskaria ja mulla ei oo kauheesti rahaa. Ajattelin että hommaisin jonkin tehottoman vanhan romun joka ei ehkä edes toimi. Voisin vaihtaa kun oma setä osaa neuvoa ja sillä taitaa olla jotain peli tietokoneen osia. Kannattaako hommata fujitsu konetta vai mikä on hyvä?
Hommaisin+ennemmin+koneen,+jonka+joku+on+itse+kasannut+tai+maksanut+firmalle+kasaamisesta+(ehkä+parempi+ja+voi+olla+takuutakin?).+Tällöin+voidaan+olla+lähes+100%+varmoja,+että+koneessa+ei+ole+komponenttivalmistajien+jippoja,+jotka+estävät+tai+vaikeuttavat+osien+vaihtoa.+Myös+virtalähde+yleensä+tusinatavaraa+Fujitsuissa,+eli+esim.+jo+näytönohjaimen+vaihto+tehokkaampaan+voi+olla+kohtalokasta+sille.+
Kannattaa+myös+ottaa+selvää+mikä+prosessorin+kanta+kyseisessä+koneessa+on+ja+ehkä+mitä+osia+sedälläsi+on,+jotta+ovat+yhteensopivia.+Nykyinen+yleinen+prosessorikanta+on+LGA1151,+sitä+ennen+oli+LGA1150+ja+sitä+ennen+LGA1155.+Näiden+rinnalla+LGA2011-v3,+mutta+se+on+selkeästi+kalliimpi+ja+peruskäytössä+eroja+ei+tule+esiin.
Niin, kannattaisko ennemmin pyytää sitä setää kasaamaan jonkinlainen järkevä aihio, jota sitten myöhemmin päivittelet parempaan.
Mahdollisimman standardi kotelo ja kunnon virtalähde pohjaksi, niin siitä on sit hyvä jatkaa.
Pakettikoneet on usein tosiaan tehty niin viekkaasti, ettei niistä oikein käyttökelpoisia osia jää kun alkaa konetta parantelemaan. Kaikki menee kuitenkin uusiksi, joten en näe kamalasti mieltä ottaa sellaista raatoa edes rakentelun pohjaksi.
Pöytäkoneen kanssa värkkäämällä on hyvä aloittaa. Ei haittaa vaikka on vanha romukin. Romun kanssa virheet ei koidu kovin kohtalokkaiksi. Siinä oppii.
Käyttää vain toisiinsa sopivia komponentteja ja katsoo netistä ohjeita ja käyttöoppaita. Näin yleensä onnistuu.
Jos vaihdat itse prossun niin tuulettimen ja prossun väliin tulee sitten se tahna, muuten voi jäähdytys pettää. Kaikille aloittajille tiedoksi, youtube on täynnä juttuja tietokoneen kasauksista eli kannattaa hetki katsella niitä.
Tahnaa vain hyvin ohut kerros. Eikä sitten mitään sähköä johtavaa tahnaa, vaikka naapurin nörttihimopelaaja kehuis että tämä silver on overclockfoorumin testivoittaja jne.
Kukapa semmosta käyttää tahnaa mikä johtaa sähköä varsinki prosessorin päälle :D
Kyllä prosessorin päällä käytetään erinomaisen hyvin sähköä johtavaa kuparijäähdytintäkin.
Kysymys on nyt lähinnä siitä, että kömpelyksen tahnalla roiskiessa sitä saattaa joutua vääriin paikkoihin.
Tällöin sähköä mahdollisesti johtava tahna saattaa aiheuttaa vaaratilanteita, samoin kuin sähköä johtamatonkin, sekä tietokoneen toimimattomuutta.
Niin, kun tuuletttimen pohja johtaa sähköä, olisi varmaankin tarpeellista eristää tuulettimen pohjan ja prosessorin pinnan väli. Koska sitä väliä ei tarvitse eristää, voimme päätellä, ettei prosessorin pinnassa kulje minkäänlaisia sähkövirtoja koneen ollessa käytössä.
youtube videot... Ja google englanninkieliset haut
Laita hyvin pieni pallo keskelle, pienempi kuin herne.
Laitettavan tahnan määrä riippuu sen pinnan pinta-alasta, minkä sen on tarkoitus peittää, ja peittää hyvin ohuelti.