Kristalliunet

dreamer.

Näen toistuvasti unia erilaisista ja erivärisistä kristalleista, ja niillä tuntuu olevan aina jokin suuri merkitys niissä unissa.

Yhdessä unessa kannoin mukanani kahta todella suurta, vaaleanpunaista kristallikidettä. Myöhemmin unessa löysin paikan, jossa näitä kiteitä kasvoi valtavina ryppäinä.

Toisessa unessa olin avaruudessa ja näin kuinka Maata uhkasi jokin pimeä voima. Sitten yhtäkkiä maapallon ympärille kiertyi sinisestä kristallista muodostunut suojakilpi. Itselläni oli myös kädessä tästä samasta, syvän sinisestä kristallista muodostunut pallo.

Viimeisimmässä unessa olin lähdössä jonnekin matkalle. Minulla oli kädessäni kaksi suurta läpinäkyvää kristallikidettä. Yhtäkkiä toinen kristalli muuttui syvän violetiksi toisen pysyessä läpinäkyvänä. Tuntui, että sillä oli jotakin tekemistä auran energiakeskusten kanssa.


Olisiko kenelläkään mitään hajua mitä nuo kristallit saattaisivat symboloida unissa?
En ole päivätajunassa tekemisissä kristallien kanssa.

2

1210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Qadesha

      Varmaan tiedätkin mihin tsakroihin eli energiakeskuksiin nuo kristallit perinteisesti liitetään, mutta tässä nyt kumminkin listaa:

      Vaaleanpunainen kristalli eli ruusukvartsi liitetään useimmiten sydäntsakraan. Kyseeseen tullee (korkeammat eli epäitsekkäät) rakkauden tunteet.

      Syvä sininen, indigoksikin nimitetty, on puolestaan 3. silmän väri eli 6. tsakra. Alana selvänäkö, enneunet yms.

      Kirkas ja violetti kristalli useimmiten liitetään kruunutsakraan eli 7. tsakraan. Jotkut katsovat että violetti koskisi myös 3. silmää.

      Koska unet ovat aina henkilökohtaisia oli niissä mitä hyvänsä aineistoa, ihminen itse yksin voi tietää mikä hänelle itselleen mitäkin symboloi. Itselleni tulee kristalliunista mieleen että unennäkijä kaipailisi tasapainotusta niihin asioihin elämässään mihin nämä tsakrat liittyvät. Tässä siis kyseeseen tulevat sydäntsakra ja 3. silmä ja kruunutsakra (paitsi jos sininen oli enempi taivaansinistä kuin tummempaa indigoa, niin silloin kyseessä on kurkkutsakran väri, ja liittyy siten kommunikaatioon).

      Maapallokin saattaa symboloida unennäkijää itseään, sillä onhan meistä jokainen kuitenkin tavallaan oma lajinsa, kokonainen eri osasten kansakunta yhtenä ihmisenä. Violetti puolestaan on henkisyyden ohella myös parantamisen väri, joten olisiko siinä vinkkiä taas että kaivataan parannusta ja tasapainottumista?

    • Synergy Energy

      mutta luepa tuo tarina, jonka juuri laitoin tälle palstalle. Ehkä kristalliunesi symboloi oikeasti jotain. Mutta sen vain sinä voit tietää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1791
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      339
      1495
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1122
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      142
      1106
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      985
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe