Minkähän laista öljyä ja bensaa käytetään kun teen 2-tahtista ? Ihan normaalia vaiko jotain muuta ? Teen sitä PV-Suzukille.....
Kiitos jo vastanneille !!!! :)
Kiitos jo vastanneille !!!! :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Ihan normaalia bensaa ja kaksitahtiöljyä.
Noh katsos 2-tahti koneissa PITÄISI käyttää 98 bensaa. Itse olen kyllä käyttänyt 95 bensaa ja ihan perus TB halpis öljyä. Hyvin toimii. Eli oliskos se nyt 3% seos. Juu oli Eli heität Litraan bensaa 3 senttilitraa 2T öljyä.
98 on TÄYSIN samaa ainetta ku 95, mut se on vaan pidemmälle jalostettua, jollon se kestää enemmän puristusta. Ilman huimia puristuksia (laskettua kantta) on ihan turhaa syöttää koneelle 98-oktaanista menovettä. Eroa et tule huomaamaan kuin lompakossa, tosin ei sielläkään paljoa kun ei nää mopot mitään kuitenkaan vie... Eroahan noilla bensalaaduilla on hinnassa se alle 5snt/litra.
Kiitoksia erittäin paljon ! Nämä ohjeet auttavat mua pitkälle ! :)
ni paljo o se 3 senttilitraa? :DD
oiskohan 0,3desii
Ajattele vaikka, että litra on kuin metri. Millimetri on tuhannesosa metristä, millilitrakin on tuhannesosa litrasta. Senttimetri on sadasosa metristä, senttilitra on sadasosa litrasta.
Kiitoksia tuosta. ;pp
Kuinkas paljon 5 litraan bensaa pitäs sitä 2-tahtiölppiä laittaa? :)
3% ÖLJYÄ KOKO BENSAMÄÄRÄSTÄ. elikkäs jos sul on vaik 10 l bensaa ja olis tarkotus tehä siitä 2T bensaa niin otat 10 litrasta kolme prosenttia eli 3 desiä. sitten vaan kymmenen litran kanisterista se 3 desiä pois että tulee öljylle tilaa ja sit tunget sinne sen 2 desii öljyä ja sit sekotat. sama juttu kaikille bensamäärille.
2 tahti öljy ei sekoitu 95 mut 98 se sekoittuu
2T öljy sekoittuu PV:n tankkiin ihan yhtä hyvin, on siellä sitten 95 tai 98 bensaa.
Laitat vain ensin öljyn ja sitten perään 95 bensan. Toki jos PV on 1994 tai uudempi eli siinä on tuoreöljyvoitelujärjestelmä niin öljyt sit sinne. Vanhemmissa suoraan tankkiin.
Jos+on+vanhempi+tai+sekoitat+johonkin+muuhun+kuten+crossiin+niin+2%+2T+öljyä+bensan+sekaan+ja+sekoitat+huolella.
Tuosta+voi+katsella+meikäläisen+vanhoja+vermeitä:+http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuossa+vielä+suorat+linkit+niihin+juttuihin+joissa+on+kuvia+prätkistä+Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html
1,5 dl tai 7 litraan 2 dl
kiitos tästä!
Toi on uutta mulle
Ja puli puli, korkea oktaanista ja synteestistä kakstahti ökelii, niin tulee kunnon löpöt!
Yksinkertaista+ja+Helppoa:+98-bensan+pohjalle+vaikka+esim:+10+litraa+kohden+laitat+vähän+reilut+ja+rapiat+päälle+noin:+300ml+Täys-Synteettistä+2-tahtiöljyä+niin+siitä+tulee+just+sen+3%+seos,+mutta+huom!+2-Tahtiöljytyypistä+riippuen,+jos+se+öljy+on+Mineraalipohjasta+niin+silloin+laitat+400ml+10+litraan,+koska+muuten+mineraalipohjanen+ei+välttämättä+voitele+niin+hyvin+liian+laihalla+seoksella+kuin+taas+tuo+Täys-Synteettinen+2-tahtiöljy,+joka+on+aivan+ehdottoman+paras+öljy+valinta+kaikille+2-tahti+peleille.+ELIKKÄ+MUISTA!+98-bensaa+vain+ja+ainoastaan+98:a+ja+sen+verran+2-tahtiöljyn+valinnassa+että+älä+osta+halpa+merkkejä,+vaan+osta+laadukaita+merkki+tuotteita+esim:+Castrol,+Mobil+tai+Valvoline+2-tahtiöljyt+on+hyviä,+sekä+sen+että+se+on+todellakin+täyssynteettistä.
Itse+kyllä+olen+ajellut+2%+seoksilla,+eli+10L+98E+ja+2dl+2t-öljyä.+Hyvin+on+pelannut.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html
mites sitten jos ottais vaikka 6 tai 7 litraa kuinkas paljon öljyä siihen millilitroina menee
2%+aina...
Eli+yhteen+litraan+0.2+desilitraa.
Toisin+sanoen+kuuteen+litraan+tulee+1.2+desilitraa+2t+öljyä+ja+seitsemään+1.4+desilitraa.
10L+satsiin+tulee+2+desiä+öljyä.
PV:n tankkiin (3,5L) tulisi 0.7 desiä jos se laitettaisiin tyhjästä täyteen.
Kuinka paljon sitä öljyä siis ku oon juntti nii sanokkee että vaikka kokonainen viilispurkki vai palio
Jokaista litraa kohden laitat 0.2dl 2t öljyä. Eli jos sekoittelet kätevässä 5l kanisterissa niin desi 2t öljyä on hyvä ja loppu bensaa.
Osta hyvä mies täyssynteettistä 2-tahti öljyä.
Perkele et pojat ei osaa ees laskee ku jos sää laitat 10 litraa 3 desii ni se on 2.5 seokset ku 3 litraa laitetaa se 80ml et tulee 2.5
Voi hyvät hyssykät sentään. Onko matematiikan opetus kouluissa mennyt jo noin huonoksi kun 15-vuotiaana ei vielä osata edes laskea prosenttilaskuja. Tämänkö tämä peruskoulu uudistus ja säästäminen opetuksessa on saanut aikaiseksi.
Ennen oli kaikki paremmin todettiin aikoinaan mainoksessa kun Elisan miehet kissaa puusta pelastivat.
Justiinsa. Onko peruskoulun opetustaso jo noin surkealla tolalla ettei tunneta edes mittayksiköitä eikä osata laskea prosenttilaskuja kun toisille pitää kädestä pitäen opastaa. Tätä tämä säästäminen perusopetuksessa aiheuttaa. Kohta tässä maassa on varmasti liuta lukutaidottomia ihmisiä.
Eihän tuo aloittaja kysyny (14 vuotta sitten) miten lasketaan, vaan mitä bensaa (95 vai 98) ja 2t-öljyä kannattaa käyttää kun sekoitetaan 2-tahti bensaa.? Opetelkaa "fossiilit" lukemaan ennenkuin huutelette täällä hölmöyksiä.
Kyllä kysyi, myöhemmin.
Tämä nyt on vähän off-topic, mutta aikoinaan essolla mulla oli aina tapana ‰-laskujen tullessa puheex lyyä 3m pitkä oikeesuara ajatuspalloon. Jos ääntely jatkui ni ilman viivettä samammoinen palleaan. Viittomakieli rulettaa!
Kuinka paljon pistän 2t öljyä viiteen litraan tekisin apriliaan
1.25 desilitraa
Voi hyvää päivää,montako kertaa asiaa pitää vääntää.
Apriliaan laitetaan etanolia eikä yhtään öljyä.
Älkää hommatko mopoa kädettömät..