Kuka tietää, kenellä on kokemusta, käykö pellolla kuivattu timoteiheinä hevosille, joka paalauksen jälkeen kääritään muoviin, 6 tai 8 kerrosta?
Emolehmille ainakin ollut hyvää talvella, korsi pehmenee paalissa, eikä pölise yhtään, ja voi säilyttää ulkona käyttöön asti. Ei myöskään pahene nopeasti kun paali avataan.
Nimittäin tarkoitus olis sellaista myyntitavaraa tehdä...
Emolehmille ainakin ollut hyvää talvella, korsi pehmenee paalissa, eikä pölise yhtään, ja voi säilyttää ulkona käyttöön asti. Ei myöskään pahene nopeasti kun paali avataan.
Nimittäin tarkoitus olis sellaista myyntitavaraa tehdä...
Vastaukset 3
Vanhimmat
...tarkoitat ! Tottahan hevoset syövät "dinosauruksen munia" kuten muutkin heinänsyöjät ! Täysin kuivattua ei kääritä muoviin.Jostakin syystä pyöröpaalissa kuiva heinä usein pölisee kovasti,liekö mukana maata.Toinen asia on sitten,saako tasalaatuista tavaraa myyntiin. Kun ostaa paalin ja se onkin homeessa,menee koko (500kg) sitten kankkulan kaivoon ja päältäpäin ei pysty tietämään aina,onko sisus hyvää.
että kuiva heinä käärittäis muoviin. Olen näin kuullut tehtävän, mutta en tiedä onko paalattava heinä ihan täysin kuivaa vai esim 30%.
Nimittäin lehmille ainakin onnistuu. Eikä pölise avattuna, jos, niin silloin on jotain pielessä.
Pyöröpaalit kuivina kun jostain syystä ei tahdo kelvata hevosihmisille, vaikka siitä on hyvä irrottaa heinää kun sen ensin nostaa esim. lavan päälle.
Muuten heinäkauppaan kuuluu se että asiakas saa tarkistaa tavaran!
...että saako kuivaa heinää ! Ei saa olla hermotautinen eikä pistää paaliin liian aikaisin.Meillä tehdään pikkupaalit hevosille ja kyllä vaan joskus hermot pettää ja liian kosteita pistetään pakettiin.Pikkupaali antaa vähän anteeksi kosteutta,mutta kyllä se vaan herkästi kevättalvella pölisee. Kun ukkoskuurot uhkaa,niin se on kaikkein viheliäisintä. 5 vuorokautta vaatii poutaa,kun ei ole kuivuria.Juurinyt olis kiire kaataa heinää kuivumaan,mutta hellettä ei ole tiedossa. - Eipä minusta ollut apua sinulle tässä asiassa.