Tekisi mieli syödä jalopenoja mielin määrin, ja mitä tulisempia, sen parempia. Ongelma on se kun masu ei meinaa kestää, ja aamulla saa istua pöntöllä useampaankin otteeseen. Onko jotain mikä rauhottaisi mahaa että voisi syödä jalopenoja ihan rauhassa?
Jalopenot
19
991
Vastaukset
- safdassdf
Jatka syömistä. Maha kyllä tottuu ajan kanssa.
- Jeuej
Manna ja muutkin maitopohjaset puurot samoin ihan maitokin neutraloi kapasiinin vaikutusta mahassa.
- Kapsaisiini*
Oikea muoto on kapsaisiini, ei kapasiini.
- Jalapeño
Oikea muoto on jalapeño, ei jalopeno. Tuon ~-merkin voi toki suomessa jättää pois, mutta sanan toinen vokaali on a, ei o.
- syömällä
habaneroja - ja kohta on, että jalopenot eivät maistu miltään?
- Korjaaja*
Etkö osaa lukea, mitä edellisessä viestissä sanotaan jalapeñosta. Se ei siis ole jalopeno.
- selkosuomea?
Korjaaja* kirjoitti:
Etkö osaa lukea, mitä edellisessä viestissä sanotaan jalapeñosta. Se ei siis ole jalopeno.
Suomen kielessä EI ole korko-niiloa ja jokaisella on oikeus kirjoittaa sen niinkuin parhaaksi näkee.
Miten kirjoitatte Hrutsevin? Peijingin? Jälkimmäisen OIKEA muoto? - Beijingin oikea muorto:
selkosuomea? kirjoitti:
Suomen kielessä EI ole korko-niiloa ja jokaisella on oikeus kirjoittaa sen niinkuin parhaaksi näkee.
Miten kirjoitatte Hrutsevin? Peijingin? Jälkimmäisen OIKEA muoto? - luettu kun
selkosuomea? kirjoitti:
Suomen kielessä EI ole korko-niiloa ja jokaisella on oikeus kirjoittaa sen niinkuin parhaaksi näkee.
Miten kirjoitatte Hrutsevin? Peijingin? Jälkimmäisen OIKEA muoto?piru raamattua.Voi v-ttu mitä hiustenhalkomista.taidatte olla nutturapäisiä,kireitävahapiikasuomenopettajia.HÄH?????????????????Nyt oli kyse j a l o pe n o i s t a!!
- todettiinkin
selkosuomea? kirjoitti:
Suomen kielessä EI ole korko-niiloa ja jokaisella on oikeus kirjoittaa sen niinkuin parhaaksi näkee.
Miten kirjoitatte Hrutsevin? Peijingin? Jälkimmäisen OIKEA muoto?että ~-merkki ei ole pakollinen, mutta toisen vokaalin kuuluu sentään olla a, ei o. Siis jalapeno, ei jalopeno.
Ja "Peijing" kirjoitetaan kyllä Beijing... (vanha muoto Peking). - kirjoitatte
todettiinkin kirjoitti:
että ~-merkki ei ole pakollinen, mutta toisen vokaalin kuuluu sentään olla a, ei o. Siis jalapeno, ei jalopeno.
Ja "Peijing" kirjoitetaan kyllä Beijing... (vanha muoto Peking).'turpiini' vai 'turbiini'?
- makaroni-makarooni
todettiinkin kirjoitti:
että ~-merkki ei ole pakollinen, mutta toisen vokaalin kuuluu sentään olla a, ei o. Siis jalapeno, ei jalopeno.
Ja "Peijing" kirjoitetaan kyllä Beijing... (vanha muoto Peking).'macaroni'?
- siitä
kirjoitatte kirjoitti:
'turpiini' vai 'turbiini'?
haluatko turpiisi vai pyöritätkö vesivoimaa.
- Eksegeetikko
luettu kun kirjoitti:
piru raamattua.Voi v-ttu mitä hiustenhalkomista.taidatte olla nutturapäisiä,kireitävahapiikasuomenopettajia.HÄH?????????????????Nyt oli kyse j a l o pe n o i s t a!!
"Lukea kuin piru raamattua" tarkoittaa jonkin tekstin vääristelyä.
Jalapeñon kirjoitusasun korjaaminen on sen sijaan oikomista, eli tasan tarkkaan vastakohta vääristelylle. - teitille
makaroni-makarooni kirjoitti:
'macaroni'?
kielioppia:"Hyviä valokuvia saa kamerasta riippuen".
- :-:
teitille kirjoitti:
kielioppia:"Hyviä valokuvia saa kamerasta riippuen".
Mies ajoi autonsa katolleen ja joutui korjauttamaan autonsa ja savupiippunsa!
Ps. Ne on jalapenoja ja sen ~ -merkin voi Suomessa jättää pois - Korjaaja*
:-: kirjoitti:
Mies ajoi autonsa katolleen ja joutui korjauttamaan autonsa ja savupiippunsa!
Ps. Ne on jalapenoja ja sen ~ -merkin voi Suomessa jättää poisNiinhän tässä on yritetty kertoa...
Mutta kielen nimi kirjoitetaan pienellä, siis suomessa. Maan nimi isolla, siis Suomessa. Tässähän ei ole oleellista maa, jossa kirjoitetaan, vaan kieli, jolla kirjoitetaan.
Ja ~-merkki ilman välilyöntiä.
- Jalaksi
Se on Jalapeno ei Jalopeno
- habbonero
Mun mielestä se on jalopena, femiiniversio. Sama ero kuin amiga/amigo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1617553Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2692305
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571116Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065