c-cleaner

atk_avuton

kuulemma siivoaa hyvin tietsikan. Imuroin sen itselleni. Mutta kuinka käytän sitä? Tekeekö se jotain itsestään? Vai pitääkö mun klikkailla jotain? Ja jos pitää, niin mitä? Ja onko jotain, mitä ei missään nimessä pidä mennä tekemään/klikkaamaan?

15

1418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c=3
    • pähkäilä

      Puhdistaja: ajelle koneesi sillä se poistelee esim. historiikit nettikäynneistä ja tyhjentelee roskiksen.
      Virheet: se poistelee esim: poistetuista ohjelmista jääneitä jäämiä.
      Työkalut: saat poisteltuu sillä ohjelmia
      Valinnat: esim. asennuksia johon älä koske ennen kun
      puhdistaja tulee tutuksi.

      • fraan

      • siksi.

    • 4567

      Voit avata ohjelman ja tutkia asetuksia ilman pelkoa, että yht'äkkiä jotain katoaisi. Asetuksissa on "puhdista automaattisesti koneen käynnistyessä", mutta siinä ei ole oletuksena ruksia. Senkin jälkeen, kun painat "aja Ccleaner", ohjelma kysyy varmistuksen (jonka voi poistaa käytöstä jos haluaa).
      Älä nyt ainakaan aluksi aja "lisäasetuksia" tai Windowsin lokia. Jos käytät Operaa ja olet luonut sivustokohtaisia asetuksia evästeille, älä aja Operan evästeitä. Palvelinhallinnan sivut häviävät.

      Varoitusviestejä ei kannata piilottaa. Ohjelmalla voi poistaa sovelluksia, kuten "lisää/poista:ssa". Älä poista, mitä et halua poistaa. Ohjelmalla voi estää sovelluksia käynnistymästä kun Windows käynnistyy. Ei ole viisasta estää vaikkapa virustorjunnan käynnistymistä. Rekisterin siivoaminen sisältää aina riskin, muillakin ohjelmilla. Jos jotain menee pieleen, voit palauttaa rekisterimerkinnät varmuuskopiosta, jos olet tehnyt sellaisen. Ohjelma kysyy, tehdäänkö. Hyvä ja helppokäyttöinen ohjelma, ja vielä suomenkielinenkin.

    • Hyvä ohjelma esim. rekistereiden putsaamiseen on minulla ollut http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html Siinä ei tarvitse klikata kuin scan ja repair. Cc cleanerilla voi tehdä tietämätön vahinkoa, tällä ei vahinkoa tule..se tekee palautuspisteenkin kunhan hyväksyt sen asennuksen yhteydessä. Ota mieluummin tämä kuin CC

      • sekoittaa koneen

        Alhaalla oli linkki mikropc sivuille siellä eräs valitteli ohjelmasta.


      • 9876

        Advanced WindowsCarella sain koneeni solmuun ajamalla ihan oletusasetuksilla. Ei hyvä aloittelijalle.
        Ccleaner on pätevä aloittelijalle ja kokeneemmallekin.
        Ohjeita Ccleaneriin

        http://www.nefernetti.com/ccleaner_opas.htm


      • 9876 kirjoitti:

        Advanced WindowsCarella sain koneeni solmuun ajamalla ihan oletusasetuksilla. Ei hyvä aloittelijalle.
        Ccleaner on pätevä aloittelijalle ja kokeneemmallekin.
        Ohjeita Ccleaneriin

        http://www.nefernetti.com/ccleaner_opas.htm

        ... jos tuolla Iobitin ohjelmalla saa koneensa sekaisin ja silloin se pitää melkein laittaa johonkin epäsopivaan käyttöjärjestelmään..on se kyllä niin huoleton ohjelma että jos omistat xp:n ja teet sen backupin niin ei ole haittaa


      • 4567

        Minun mielestäni yhden klikkauksen korjausohjelmat ovat monivalintaisia huonompia siinä suhteessa, että ne tekevät kaikkea mahdollista yhdellä kertaa, mm. kajoavat rekisteriin. Jos sitten tulee ongelmia, voi olla vaikeaa tietää, mikä ongelman on aiheuttanut.
        Ccleanerissä voi jättää rekisterin rauhaan kokonaan. En tunne Iobitin ohjelmaa enkä siis nyt hauku sitä, mutta omasta mielestäni on hyvä, että voi siivota vain jotain tiettyä asiaa, vaikkapa väliaikaisia internettiedostoja.

        Itse käytän rekisterin siivoukseen jv16 Power Toolsia. Se on monipuolinen ja uudistuikin juuri.


      • kielelle

        Advanced windowsCare, valinnat - asetukset - ulkoasuasetukset.


      • -Hapa-

      • kielelle
        -Hapa- kirjoitti:

        Ei kyllä löydy suomenkieltä:

        http://www.aijaa.com/v.php?i=671592.jpg

        löysin tuon kielipaketin, ei löydy enää mistään.
        Mutta niinkuin näkyy, on siellä jo suomikin.
        Jos muistan oikein, paketti piti purkaa ja viedä iobitin languages kansioon. Jotenkin ehkä näin.

        http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html?Str=download


      • -Hapa- kirjoitti:

        Ei kyllä löydy suomenkieltä:

        http://www.aijaa.com/v.php?i=671592.jpg

        Ei siinä tosiaan tarvitse suomenkieltä, se on niin äärimmäisen yksinkertainen ohjelma. Scannaa ja repair jos jostain korjattavaa löytyy. Alussa se kysyy että luodaanko palautuspiste (restorepoint), se kannattaa hyväksyä tottakai. Itselläni ei ole tuon ohjelman kanssa koskaan ollut ongelmia ja sentäs 4:lle koneelle sen laittanut.


      • -Hapa-
        kielelle kirjoitti:

        löysin tuon kielipaketin, ei löydy enää mistään.
        Mutta niinkuin näkyy, on siellä jo suomikin.
        Jos muistan oikein, paketti piti purkaa ja viedä iobitin languages kansioon. Jotenkin ehkä näin.

        http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html?Str=download

        Mulla on tuosta ohjelmasta versio 2.3.0.758 ja siitä ei löydy suomea kieliasetuksista.

        Olisiko se suomenkieli laitettu nyt uusimpaan versioon mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      891
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      279
      679
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      609
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe