c-cleaner

atk_avuton

kuulemma siivoaa hyvin tietsikan. Imuroin sen itselleni. Mutta kuinka käytän sitä? Tekeekö se jotain itsestään? Vai pitääkö mun klikkailla jotain? Ja jos pitää, niin mitä? Ja onko jotain, mitä ei missään nimessä pidä mennä tekemään/klikkaamaan?

15

1388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c=3
    • pähkäilä

      Puhdistaja: ajelle koneesi sillä se poistelee esim. historiikit nettikäynneistä ja tyhjentelee roskiksen.
      Virheet: se poistelee esim: poistetuista ohjelmista jääneitä jäämiä.
      Työkalut: saat poisteltuu sillä ohjelmia
      Valinnat: esim. asennuksia johon älä koske ennen kun
      puhdistaja tulee tutuksi.

      • fraan

      • siksi.

    • 4567

      Voit avata ohjelman ja tutkia asetuksia ilman pelkoa, että yht'äkkiä jotain katoaisi. Asetuksissa on "puhdista automaattisesti koneen käynnistyessä", mutta siinä ei ole oletuksena ruksia. Senkin jälkeen, kun painat "aja Ccleaner", ohjelma kysyy varmistuksen (jonka voi poistaa käytöstä jos haluaa).
      Älä nyt ainakaan aluksi aja "lisäasetuksia" tai Windowsin lokia. Jos käytät Operaa ja olet luonut sivustokohtaisia asetuksia evästeille, älä aja Operan evästeitä. Palvelinhallinnan sivut häviävät.

      Varoitusviestejä ei kannata piilottaa. Ohjelmalla voi poistaa sovelluksia, kuten "lisää/poista:ssa". Älä poista, mitä et halua poistaa. Ohjelmalla voi estää sovelluksia käynnistymästä kun Windows käynnistyy. Ei ole viisasta estää vaikkapa virustorjunnan käynnistymistä. Rekisterin siivoaminen sisältää aina riskin, muillakin ohjelmilla. Jos jotain menee pieleen, voit palauttaa rekisterimerkinnät varmuuskopiosta, jos olet tehnyt sellaisen. Ohjelma kysyy, tehdäänkö. Hyvä ja helppokäyttöinen ohjelma, ja vielä suomenkielinenkin.

    • Hyvä ohjelma esim. rekistereiden putsaamiseen on minulla ollut http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html Siinä ei tarvitse klikata kuin scan ja repair. Cc cleanerilla voi tehdä tietämätön vahinkoa, tällä ei vahinkoa tule..se tekee palautuspisteenkin kunhan hyväksyt sen asennuksen yhteydessä. Ota mieluummin tämä kuin CC

      • sekoittaa koneen

        Alhaalla oli linkki mikropc sivuille siellä eräs valitteli ohjelmasta.


      • 9876

        Advanced WindowsCarella sain koneeni solmuun ajamalla ihan oletusasetuksilla. Ei hyvä aloittelijalle.
        Ccleaner on pätevä aloittelijalle ja kokeneemmallekin.
        Ohjeita Ccleaneriin

        http://www.nefernetti.com/ccleaner_opas.htm


      • 9876 kirjoitti:

        Advanced WindowsCarella sain koneeni solmuun ajamalla ihan oletusasetuksilla. Ei hyvä aloittelijalle.
        Ccleaner on pätevä aloittelijalle ja kokeneemmallekin.
        Ohjeita Ccleaneriin

        http://www.nefernetti.com/ccleaner_opas.htm

        ... jos tuolla Iobitin ohjelmalla saa koneensa sekaisin ja silloin se pitää melkein laittaa johonkin epäsopivaan käyttöjärjestelmään..on se kyllä niin huoleton ohjelma että jos omistat xp:n ja teet sen backupin niin ei ole haittaa


      • 4567

        Minun mielestäni yhden klikkauksen korjausohjelmat ovat monivalintaisia huonompia siinä suhteessa, että ne tekevät kaikkea mahdollista yhdellä kertaa, mm. kajoavat rekisteriin. Jos sitten tulee ongelmia, voi olla vaikeaa tietää, mikä ongelman on aiheuttanut.
        Ccleanerissä voi jättää rekisterin rauhaan kokonaan. En tunne Iobitin ohjelmaa enkä siis nyt hauku sitä, mutta omasta mielestäni on hyvä, että voi siivota vain jotain tiettyä asiaa, vaikkapa väliaikaisia internettiedostoja.

        Itse käytän rekisterin siivoukseen jv16 Power Toolsia. Se on monipuolinen ja uudistuikin juuri.


      • kielelle

        Advanced windowsCare, valinnat - asetukset - ulkoasuasetukset.


      • -Hapa-

      • kielelle
        -Hapa- kirjoitti:

        Ei kyllä löydy suomenkieltä:

        http://www.aijaa.com/v.php?i=671592.jpg

        löysin tuon kielipaketin, ei löydy enää mistään.
        Mutta niinkuin näkyy, on siellä jo suomikin.
        Jos muistan oikein, paketti piti purkaa ja viedä iobitin languages kansioon. Jotenkin ehkä näin.

        http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html?Str=download


      • -Hapa- kirjoitti:

        Ei kyllä löydy suomenkieltä:

        http://www.aijaa.com/v.php?i=671592.jpg

        Ei siinä tosiaan tarvitse suomenkieltä, se on niin äärimmäisen yksinkertainen ohjelma. Scannaa ja repair jos jostain korjattavaa löytyy. Alussa se kysyy että luodaanko palautuspiste (restorepoint), se kannattaa hyväksyä tottakai. Itselläni ei ole tuon ohjelman kanssa koskaan ollut ongelmia ja sentäs 4:lle koneelle sen laittanut.


      • -Hapa-
        kielelle kirjoitti:

        löysin tuon kielipaketin, ei löydy enää mistään.
        Mutta niinkuin näkyy, on siellä jo suomikin.
        Jos muistan oikein, paketti piti purkaa ja viedä iobitin languages kansioon. Jotenkin ehkä näin.

        http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html?Str=download

        Mulla on tuosta ohjelmasta versio 2.3.0.758 ja siitä ei löydy suomea kieliasetuksista.

        Olisiko se suomenkieli laitettu nyt uusimpaan versioon mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1622
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      35
      740
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      689
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe