Tasan 60 vuotta sitten liikemies Kenneth Arnold lensi koneellaan Washingtonin osavaltion yllä ja näki taivaalla yhdeksän esinettä, jotka hän kuvaili toimittajille lentäviksi lautasiksi. Mitä meille on jäänyt käteen kuluneilta vuosikymmeniltä? Vai onko jäänyt mitään?
Mitkä ovat vuosikymmenien merkittävimmät tapaukset?
http://www.wired.com/culture/lifestyle/news/2007/06/flyingsaucer_anniversary
Mitkä ovat vuosikymmenien merkittävimmät tapaukset?
http://www.wired.com/culture/lifestyle/news/2007/06/flyingsaucer_anniversary
Vastaukset 5
Vanhimmat
...saattaa olla Washington DC:ssä heinäkuussa 1952 tapahtunut UFO-laivueen näyttäytyminen.
http://www.informantnews.com/brief/dc52flap.html
UFO-laivueesta havaintoja kuuden tunnin ajalta:
http://www.rense.com/general8/flew.htm
UFO on siis taivaalla lentävä tunnistamaton kohde. Se ei tarkoita sitä, että UFO on marssilaisten avaruusalus. Elokuvat ja monet tyypit rahastavat niillä asioilla joita ihmiset uskovat UFO-ilmiöstä.
Mistä oli kysymys Washington DC:ssä heinäkuussa 1952 havaittu ilmiö taivaalla ? Ilmeisesti sinulla on se vain oikea tieto näistä asioista.
Mielestäni luotettavimpia ja parhaimpia ufo-dokumentteja löytyy J.Allen Hynekin kirjasta Ufot toden rajamailla.
Siellä etenkin tapaukset, joissa on ollut yhtäaikainen tutka- (lennonjohdosta) ja näköyhteys kohteeseen, sekä usempia silminnäkijöitä (yleensä lentäjiä). Näin on voitu sulkea pois kangastukset ja mm meteorit, jos kohteen nopeus ja liikerata on ollut sellainen.
Kirjassa etenkin viranomaisraportit (mm poliisit ja lentäjät) ovat lähteiltään hyvin tutkittuja ja luotettavia.
Vaikka kirjan julkaisemisesta on kulunut jo yli 30 vuotta, siitä saa hyvän yleiskuvan itse ufo-ilmiöstä, kohteista taivaalla aina lähituntumiin.
Kannattaa tutustua - todella mielenkiintoisia tapauksia...
Mahtaisiko noilla pikku skeptikoilla olla näihin tapauksiin olla "vedenpitäviä" selityksiä ?
Selittää asiat ja ilmiöt aivan jokapäiväiseksi jutuksikin...
http://www.ufocasebook.com/ufosbestevidence.html
Katsotaan kuinka mahtaa käydä tälläkin kertaa...