tähtien sota novelli

lisää tulee (ehkä)

tässä ois mun mielikuvituksen tuotetta sijoitettuna tähtien sota universumiin. Olen laittanut siihen uuden hahmon, jonka keksin omasta päästä.


Han solo kirosi raskaasti falconin ohjaimissa ja chewbacca liittyi valitusvirsiin ylhäältä tykkitornista mylväisemällä wookieiden taisteluhuudon. "Chewie pidä hiukan pienempää ääntä, kiitos.", Luke pyysi toisen tykin puikoista. lasertulii viuhui falconin suojakenttiin. Pelkässä imperiumia vastaan käydyssä taistelussa voisimmme ehkä pärjätäkin mutta nyt oli jabban jalanjäljissä kulkevia hutteja liittynyt imperiumiin. Ackbar oli yrittänyt hyökkäystä imperiumin huoltotelakalle, mutta siitä oli tullut täysi pannukakku, kuten kuvasta näkyy. "Kauanko falconin suojakenttä kestää", kuului landon hermostunut ääni taaempaa. Hänen vieressään istuva senaattori ja hanin vaimo Leia Organa Solo kurkotteli kaulaansa nähdäkseen mittarit. Leian vastaus ei ollut mieltäylentävä. "Niin kauan että ehdit lukea rukouksesi." yhtäkkiä yhtäysradio särähti ja amiraali Ackbarin ääni kantautui kaiuttimesta,"kaikki yksiköt vetäytykää, vetäytykää!""Tämä selvä herra amiraali" Han sanoi ja alkoi valmistella hyperajohyppyä. Yhtäkkiä aluksen hyperajomoottoriin tärähti ionilatauksella varustettu laser ja laskelmat sekosivat laukaisten falconin aivan jonnekin muualle minne pitäisi. Parin minuutin päästä falcon palasi normaaliavaruuteen. Se mitä falconissa istuva miehistö näki jäädytti heidät tyystin: Avaruus oli täynnä vaaleankeltaisia aluksia. seuraavassa hetkessä falcon tärähti vetosäteen lukkiutuessa paikoilleen.

0

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        63
        2458
      2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        103
        2125
      3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        97
        2087
      4. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        2037
      5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1855
      6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        563
        1773
      7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        16
        1638
      8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
        Lieksa
        55
        1448
      9. Kemet lomautukset

        Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
        Suomussalmi
        41
        1403
      10. Mistä juttelit viimeisen kerran

        Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
        Ikävä
        77
        1370
      Aihe