Auttakaa.

Heijastin..

Mun sisko on mua vuotta vanhempi, mutta joskus tuntuu että mä olisin sitä vanhempi. Monet on sanonu että vois luulla et oon siskooni vanhempi.
Yhdesti sanoin siskolleni että yhessä julisteessa Ari näyttää ihan tytöltä(siskoni on hulluna Ari Koivuseen) se suuttu siitä. Ja muutenkin jos huomautan sille sen ulkonäöstä se suuttuu ja menee vessaan itkemään. Ja jos sen kaveri sanoo jotain sen vanhasta ihastuksesta se suuttuu siitä. Se yhesti myönsi että on harkinnut itsaria, koska oon kiusannu sitä. Mutta se suuttuu kaikesta. Mielestäni en oo sitä kiusannu vaan huomautellu asioista. Ja se ottaa kaikki aina itteensä.
Mitä mä voisin tehä?

8

2264

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Darkquette

      Ihmiset on erilaisia ja jotkut ihmiset todellakin suuttuu ihan tuollaisistakin asioista, mitä monet pitää ihan pikkujuttuina. Sun ei kannata huomautella enää asioista tuolla tavalla, koska siskosi selvästi on liian herkkä kuulemaan edes tommosia kommentteja. Eli ajattele ennen kuin lauot suustasi siskollesi jotain, vaikka se sinusta olisikin ihan harmiton huomautus niin siskosi voi tuntea sen juuri kiusaamisena, kuten kerroit.

    • suopursu.

      Siskosi luulee edelleen, (mikäli et anteeksi ole vielä pyytänyt) että kiusaat tahallaan häntä huomautuksillasi, jotka sinusta ovat ihan harmittomia. Mutta selvästikään ne eivät ole harmittomia, kun siskosi tuntee sen kiusaamiseksi. Lisäksi tytöt ovat herkempiä kuin pojat (poikkeuksia tietenkin löytyy) ja he suuttuvat eri asioista kuin miespuoliset. :) Murrosiässä voi mielialat vaihella aikas paljon, lisäksi menkkojan aikana tyttö voi suuttua todella pienestä. :D Ulkonäköhän on kaikkein arin aihe naispuoliselle, ei siitä saa mennä huomauttelemaan mitään huonoa. ;)

      Kyllä mullaki ottais päähän, jos mun veli huomauttelis mun ulkonäöstä.. Tuntuis pahalta. :/ Yritä ymmärtää siskosikin puolelta, vaikket itse kokisikaan minään, jos omasta ulkonäöstäsi huomauteltaisiin. Ja voisit pyytää siskoltasi anteeksi huomauttelusi, ettet ole tarkoittanut sillä mtn pahaa ja että lopetat sen. :)

    • nhailndlaidakldsn

      suuttuu jos sanot pahan sanan ari homosesta?vie se äkkii vierotukseen..toi on jo vakavaa

      • FTH-

        No lollero, ei ees oo vakavaa ei TARTTE VIEROTUSTA"


    • Joulupukille ja sitten lisää.

      Joulupukilla on nyt parempaa aikaa Korvatunturin työpajassaan,ja tontut voivat tuoda jopa aikaisemminkin jotain näytteeksi.Joulupukki ei katsele kumpi teistä on vanhempi,koska hän on jo niin vanha,ettei kilpailijoita juuri näy.

    • sinski

      Se ei ole varmasti mukavaa sinusta, mutta se saattaa tuntua vielä pahemmalta isosiskostasi. Murrosiässä ulkonäkö on kova sana eikä kannata mennä huomauttelemaan pikku asioista. Ei siskosikaan ole itse päättänyt miltä hän näyttää... Murros iässä saattaa loukkaantua ihan pienestäkin jutuista ja voi pahoittaa mielensä pahasti, vaikkei sitä itse tarkoitakkaan pahallla. Ehkä sinun olisi parasta olla huomauttamatta siskostasi mitään huonoja puolia. Kerro jotain hyvää vaikka, että "sulla on hiukset ihanasti" (tai jotain muuta hyvää)siitä saatta siskosi tulla hyvälle tuulelle. On paha mennä sanomaan mitään pahaa toisesta, vedä kaikki hyvät asiat siskostasi niiden edelle ja rupea kehumaan häntä.
      Toivottavasti oli minkään laista apua. :D

    • hassulikassu

      Puhuminen auttaa, puhu sille, jos voit..;)

    • siskojaanoantaaolla

      sun siskos ylireagoi kaikesta. se joko haluu enemmän huomiota jatkuvasta suuttumisesta. huomioi se sen hyvissä asioissa, tai jos huomautat sille sen ulkonäöstä sano samalla jotain hassua ittestäs ni sitte siit tuntuu et se ei oo huonompi ku sä! joskus tollaset yksinkertaiset jutut auttaaa. munki sisko oli (on) ihan hysteerinen ja halus kokoajan huomiota kiljumalla et sitä haukutaan ja kohdellaan väärin. Koita nyt selvitä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      53
      3532
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      31
      2949
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2594
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      76
      2534
    5. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2232
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2231
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1706
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1603
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1515
    Aihe