Vaimo päätti että tulevaan taloomme tulee pyykin kuivauskappi, vieläko niitä on myynnissä, tarvitaanko viemäri/poistoilma? Mitä sellaiset maksaa? Kuka tietää??
Kommentteja kaappeja vastaan/kuivauslingon puolesta?
-Ossi-
Kuivauskaappi
8
10076
Vastaukset
- puuwe
olemme uuteen kämppäämme hankkimassa kuivauskaapin. Kyllä niitä on vielä myynnissä, useapiaeri mallejakin. Maksaa noin 400e.
Kuivauskaappi on parempi kuin rumpu koska se ei kuluta vaatteita lähes ollenkaan. Lisäksi kuivaukaappi antaa paljon näkymätöntä kuivautilaa, sisään mahtuu uskomattoman paljon pyykkiä. Eihän sitä lämmmitystä tarvitse pitää päällä jos ei ole kiire. Kappityypistä riippuen sisään mahtuu noin 2x kuivautelineen määrä pyykkiä. Eipä tarvitse enään tilaavieviä kuivautelineitä levitellä olkkariin/parvekkeelle- Ano Muumi
Kumpaakin on käytetty ja tässä omat mielipiteet.
Kaapin etuna on se että sinne voi ripustaa kuivumaan sellaisiakin vaatteteita, joita ei voi heittää rumpuun, kuten lasten kurahaalarit yms.
Kuivaurumpu on kuitenkin nopeampi ja taloudellisempi käyttää. Rumpu jättää vaatteet pehmeiksi. Rumpu ei juurikaan kuluta vaatteita, mutta se poistaa niistä irtopölyn ja sen huomaa siivotessa, villakorat vähenee huomattavasti. Rummut on lähes poikkeuksetta kondensoivia, eli ne eivät tarvitse hormiliitäntää, mutta jos siihen saa viemäriliitännän niin ei tarvitse huolehtia säiliön tyhjentämisestä.
Vaatehankinnoissa kannattaa vain kiinnittä huomiota siihen että vaatteet soveltuvat rummuilla kuivattavaksi, muuten saattaa XL vaateista tulla S kokoisia ;) - Ossi
Ano Muumi kirjoitti:
Kumpaakin on käytetty ja tässä omat mielipiteet.
Kaapin etuna on se että sinne voi ripustaa kuivumaan sellaisiakin vaatteteita, joita ei voi heittää rumpuun, kuten lasten kurahaalarit yms.
Kuivaurumpu on kuitenkin nopeampi ja taloudellisempi käyttää. Rumpu jättää vaatteet pehmeiksi. Rumpu ei juurikaan kuluta vaatteita, mutta se poistaa niistä irtopölyn ja sen huomaa siivotessa, villakorat vähenee huomattavasti. Rummut on lähes poikkeuksetta kondensoivia, eli ne eivät tarvitse hormiliitäntää, mutta jos siihen saa viemäriliitännän niin ei tarvitse huolehtia säiliön tyhjentämisestä.
Vaatehankinnoissa kannattaa vain kiinnittä huomiota siihen että vaatteet soveltuvat rummuilla kuivattavaksi, muuten saattaa XL vaateista tulla S kokoisia ;)KIITOKSIA KOMMENTEISTA
Satutko tietämään tarkemmin kuivauskaapin ja rummun energiakulutuksesta?
Onko kaapeissakin käytössä energiakulutusluokat?
-Ossi- - Ano Muumi
Ossi kirjoitti:
KIITOKSIA KOMMENTEISTA
Satutko tietämään tarkemmin kuivauskaapin ja rummun energiakulutuksesta?
Onko kaapeissakin käytössä energiakulutusluokat?
-Ossi-http://www.tts.fi Tuolla on selvitelty kaiken laista kotitalouteen liittyvää.
Noiden mukaan pyykkikonnen vuosikulutus on 285kwh, kuivausrummun 362kWh ja kuivauskaapin 400kWh.
Kuivaimethan ovat lämmittimiä joten niiden energian kulutus on periaatteessa verrattavissa kuivaustehoon, energialuokittelu ei ole oikeastaan mahdollista.
- rakentelija
me rakennetaan parhaillaan ja kesällä pitäis päästä muuttamaan ei niin valmiiseen taloon. meille tulee molemmat. Kuivauskaappi hormiliitännällä koska olemme paljon urheileva perhe ja kaikkia vaatteita ei tarvii aina käytön jälkeen pestä kuivata kylläkin.hormiliitännällä siksi koska kuvittelin että kondensoiva lisää jotenkin enemmän kodinhoitohuoneen kosteutta ja kun kuivauskaapin paikkakin on just ilmastointiputkiroilon alla niin liitäntäkin yksinkertaista. Kaapeissa on oma tyhjennettävä vesisäiliö. Hinta pyörii tuossa 400 euron kieppeissä rautakaupoissa.
kuivausrumpu hankitaan varsinaisen pyykin kuivaukseen. kaikkia vaatteita ei voi laittaa rumpuun eikä myöskään kaappiin.- Jocu
Minulla on pesuhuoneen vieressä 'komero', jossa on mm. ilmanvaihtokone. Siellä on narut, joissa kuivuvat niin pestyt kuin muutenkin märät vaatteet. Kone vetää kosteuden katolle ilman kuivausrummun tekstiilejä kuluttavaa vaikutusta.
- Ano Muumi
Jocu kirjoitti:
Minulla on pesuhuoneen vieressä 'komero', jossa on mm. ilmanvaihtokone. Siellä on narut, joissa kuivuvat niin pestyt kuin muutenkin märät vaatteet. Kone vetää kosteuden katolle ilman kuivausrummun tekstiilejä kuluttavaa vaikutusta.
Kuivausrumpu kuluttaa pyykkiä paljon vähemmän kuin pesukone. Se tavara, jota tarttuu nukkasihtiin ei ole koneen kulutuksen aiheuttamaa, vaan kuivausrumpu vain kerää sen vaatteista pois. Asunnon pölymäärä vähenee huomattavasti, jos suuri osa pyykistä menee kuivausrummun kautta.
- puuwe
Kaappi on paljon fiksumpi koska siellä vaatteet ei välttämättä kulu YHTÄÄN. EI sitä kaappia tarvitse aina päällä pitää. Kuivaa ne pyykit siellä kuitenkin, ja vieläpää siistimmän näköistä kuin kuivautelineet esim olohuoneessa.
Sitten jos on kiirus niin voi laittaa lämmön päälle ja voila, vaatteet ovat nopasti kuivia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",265149Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012341- 1372052
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531915Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171740"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551296Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1341011Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää57895Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.308857Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa137684