outoa.

hei, minulle kerran sattui. (noin 2 vuotta sitten) kun otin tavallisen kulhon pöydälle. ja pöydässä oli muovi pöytäliina, mattapintainen. siinä ei astiat luistu ei millään,.. niin kun laitoin kulhon pöydälle niin vähän ajan päästä kulho alkoi pyörimään. ja aika nopeasti. oli ihmeissäni en säihähtänyt.. kun tapahtui keskellä päivää. olin yksin kotona ja sitten kulho vain pysähtyi.. onko kellään tapahtunut samanlaista? voiko olla kyseessä henki?
4422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vastatkaa nyt jotain

Äänestä

voi ollakkin mä itse olen nähnyt kun oven kahva menee kiinni ja auki ittestään, voiko sekin olla henki?

Äänestä

Kyseessä 50-luvun omakotitalo. Kellarikerrokseen vievä väliovi. Oven salpa tuon ajan mallia, läpimenevä akseli, joka yhdisti kiinteästi toisiinsa kummankin puolen kääntökahvat (ei siis nuppeja), niiden alapuolella avainpesä, johon sopivalla avaimella oven sai tarvittaessa lukittua. Tapahtuma-aikaan talo toimi enää kesäasuntona, ja olin syksyllä panemassa paikkoja talvikuntoon. Suljin kellarissa vesijohdon pääsulun, ja olin sulkemassa mainittua ovea.
Se tapahtuu siten, että kahva käännetään alas, ovi vedetään kiinni, ja annetaan kahvan nousta jousen voimasta ylös, jonka jälkeen avainta kiertämällä ovi lukittuu. Toimenpiteen olen suorittanut satoja kertoja aikaisemmin, mutta nytpä kahvan alaspainovaiheessa siihen kohdistui voimakas vastakkaissuuntainen vääntö, ikään kuin toisella puolella ovea olisi haluttu estää lukitseminen. Hämmästyin, en pelästynyt. Suoritin oven lukituksen uudelleen, jolloin se onnistui normaalisti. Tiesin varmasti, että talossa ei ole ketään muuta, mutta kuitenkin avasin oven uudelleen ja kurkistin alas vievään rappukäytävään, eihän siellä ketään ollut. Ei ollut tarpeen suorittaa tarkastusta koko kellariosassa, koska rappujen alapäässä on toinen ovi joka suljetaan rappujen puolelta haa´lla, joka oli kiinni. Toistin avaamisen ja sulkemisen vielä 3... 4 kertaa, jolloin mitään epätavallista ei ilmennyt. En sentään ryhtynyt purkamaan lukkoa, koska tiesin jousivoiman niin heikoksi, ettei se alkuunkaan vastannut "kummitusvoimaa". Tätä outoa ilmiötä ei koskaan ollut aikaisemmin tapahtunut, eikä se toistunut myöhemminkään niiden n. 10 v:n aikana, jonka talo oli vielä perheen omistuksessa ennen myyntiä.
Olen jälkeenpäin miettinyt olisiko kyse jostakin yliluonnollisesta viestistä. Ainoaksi selitykseksi jäi se, että olisiko velivainaa tervehtinyt, hän kuoli liikenneonnettomuudessa n. kuukausi aiemmin.
Kun lukee paranormaaleista liikeilmiöistä, ne toistavat usein arkipäivän rutiineja, ovet paukkuvat, valoja sytytellään jne., ja vastaavaan kategoriaanhan tämäkin kuuluu, ollen luonteeltaan varsin vaatimaton moneen muuhun tapaukseen verrattuna, joissa väitetään esim. huonekalujen lentelevän. Tapauksen aikaan olin n. 40-vuotias, nyt ikää on 30 v. enemmän, eikä dementiasta ole tietoakaan. Yksi epäilty paranormaali liikeilmiö 70:ssä vuodessa ei todista erikoisesta herkkäuskoisuudesta ja jos bluffia kirjoittaisin olisi juonessa taatusti enemmän dramatiikkaa.

Äänestä
  • Aika jänniä noi kummitus jutut, ne saa mut yöllä/ illalla pimeässä pelkäämään...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

hei, minulle kerran sattui. (noin 2 vuotta sitten) kun otin tavallisen kulhon pöydälle. ja pöydässä oli muovi pöytäliina, mattapintainen. siinä ei astiat luistu ei millään,.. niin kun laitoin kulhon pöydälle niin vähän ajan päästä kulho alkoi pyörimään. ja aika nopeasti. oli ihmeissäni en säihähtänyt.. kun tapahtui keskellä päivää. olin yksin kotona ja sitten kulho vain pysähtyi.. onko kellään tapahtunut samanlaista? voiko olla kyseessä henki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu