Hei vaan,
Piti munkin laittaa viestiä ku lueskelin muiden kokemuksia. Olen nyt 26 vuotias mies ja olin vuosi sitten joulukuussa palaamassa yötöistä kotiin ja satuin kävelemään liukasta katua. Kaaduin, löin pääni katuun ja vaivuin tajuttomaan tilaan kahdeksi viikoksi. Pään sisällä oli hengenvaarallinen verenvuoto ja ainoa keino oli leikata pala kallosta pois. Kun heräsin, oli jouluaatto jo mennyt, samoin kun useimpien läheisten toivo heräämisestäkin. Vietin sen jälkeen 6 kuukautta sairaalassa ja minulla todettiin vasemmanpuoleinen halvaus. Eli en pystynyt tekemään vasemmalla kädellä mitään, saatika kävelemään. Nyt aikojen saatossa on jalassa sentään voimaa kannattaa ja pystyn liikkumaan kepin (ja jalkatuen) avulla itsenäisesti. Tulevaisuus on täysin auki, sillä en ollut ehtinyt kunnollista koulutustakaan hankkimaan. Kun pahimmista mielen painajaisista on selvitty, on edessä INSURE- kurssi Käpylän kuntoutuskeskuksessä Synapsiassa ja toivottavasti jotain tulevaisuuden suunnitelmia löytyy. Olisin erittäin kiinnostunut kuulemaan muilta ehkä ikäisiltäni ihmisiltä, kuinka on selvitty tulevaisuuden suhteen. Minkälaista ammattia esim. voin edes miettiä tällä liikuntakyvyllä ja yksikätisyydellä. Kaikesta huolimatta hyvää kesää kaikille!
Liukastu väärässä paikassa
2
1668
Vastaukset
- jauhomato
Hyvin olet alkanut paranemaan, pystyt liikkumaan ja olet sen verran nuori, että varmasti kuntoudut vielä lisää. Hitaasti hyvää tulee, vaikka kokemuksesta voin sanoa, että pitkää pinnaa se vaatii.
Olen myös ollut Insure-kurssilla ja voin sanoa, että se on asiaa joka tunti. Siellä saa parhaan avun ja kuntoutuksen, mitä Suomessa voi olla mahdollista saada. Ja siellä on hyvä alkaa miettimään tulevaisuuttaan, neuvot ja tuki ovat asiantuntevia.
Toivotan sinulle hyvää kesän jatkoa ja ota kaikki irti Insure-jaksoltasi. Sinulla on pitkä tie edessäsi, mutta muistathan ettet ole yksin.- casimir_a
Jep, kiitos tsempistä ja mulla ainakin on kovat odotukset Synapsiasta.. Toivotaan, että sieltä kautta löytyy suunta. Hyvää jatkoa sulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718