En liene eka joka pohtii tätä? Tsori jo etukäteen.
Mutta koska kotihoidon tuki lienee pienehkö niin kannattaisiko jäädä vuorotteluvapaalle?
Onko joku fiksu laki keksitty että: 1§ "pitää olla töissä, ja äitiyslomahan ei sitten ole työtä, edeltävä 10 vuotta putkeen tahi äidin ja lapsen on täten syötämä pelkkää makaroonivelliä. Lällällää"
Mutta koska kotihoidon tuki lienee pienehkö niin kannattaisiko jäädä vuorotteluvapaalle?
Onko joku fiksu laki keksitty että: 1§ "pitää olla töissä, ja äitiyslomahan ei sitten ole työtä, edeltävä 10 vuotta putkeen tahi äidin ja lapsen on täten syötämä pelkkää makaroonivelliä. Lällällää"
Vastaukset 5
Vanhimmat
"kiva2 laki on, että töissä pitää olla viimeisen 13 kuukauden aikana 12 kk, jotat voi jäädä vuorotteluvapaalle. Äitiyslomalla ei olla töissä, joten siinä se 12 kk töissäoloehto ei täyty, joten vuorotteluvapaa ei onnistu.
Mun yks tuttu teki sillen, että oli itse ensin äitiyslomalla, sitten mies oli vuorotteluvapalla ja sen jälkeen äiti jäi vuoroteluvapaalle, kun töissäoloehto ehti täyttymään.
ensinnäkin pitää olla työhistoriaa takana kymmenen vuotta josta osa voi olla äippälomaakin ja alle 23 vuotiaanakin tehty kelpaa.
Lisäksi;Vuorotteluvapaan edellytyksenä on, että työntekijän kokoaikainen (yli 75 %) työssäolo ja palvelussuhde samaan työnantajaan on kestänyt yhdenjaksoisesti vähintään vuoden välit-tömästi ennen vuorotteluvapaan alkamista.
Tähän vuoden ajanjaksoon voi sisältyä yhteensä enintään 30 kalenteripäivää palkatonta
poissaoloa tai osa-aikatyötä edellyttäen, että henkilö on viimeisen 13 kuukauden aikana ollut työssä saman työnantajan palveluksessa vähintään 12 kuukautta. Vain sairaudesta tai tapaturmasta johtuva poissaolo rinnastetaan työssäoloaikaan
Aiheesta on hyvä esite www.mol.fi joka ihan suomeksi selvittää kaiken.
Jaa elikkä äitiysvapaa ei sitten kait ole työaikaa? Sen perään voisi lähteä vuorotteluvapaalle ja iskä vanhenpainvapaalle? Maistuis varmaan sullekkin, Meille ainaskin.
ps. Työhistoriaa on se 10 vuotta kummallakin.
siinähän lukee ihan selvästi mikä on työssäoloa ja mikä ei. Ei pitäisi olla niin kovin vaikeaa tajuta?
Olen vuorottelulla ollut joten se siitä kateudesta..
No älä nyt Mapee ota kierroksia.
En ole kateellinen kenellekkään, jos joku on kateellinen minulle niin omapahan on ongelmansa.
Eli tässä ihan vain pähkäilen miten voisi hoidella lasta ja käydä ruokakaupassa.
Yksi vaihtoehto voisi olla lopputili. Taitaa ansiosidonnainen olla isompi kuin kotihoidon tuki.