Heippa! Kirjottakaapas matkatavaralistaa, mitä kannattaa muistaa ottaa viikon lomalle mukaan Alanyaan. LÄhinnä mietin, että mahtaako elokuussa tarvita lainkaan pitkähihaista puseroa/takkia tai esim. farkkuja mukaan? Onko illalla tarvetta näille? Kiitos etukäteen vastauksista!! :)
Matkatavarat
Vaatetus
131878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olin viime vuonna Alanyassa elokuun kaksi viimeistä viikkoa ja sää oli tukalan kuumaa. Todellakaan farkkuja tai pitkähihaisia vaatteita ei tarvimmut. Päivälläkin vaatteet olivat hetkessä hiestä märät...
Terve!
Tässä joitain juttuja: (en usko että on tarvetta pitkähihaisille mutta otan aina varmuudeksi yhdet mukaan)
enemmän kuin yhdet uikkarit, pyyhkeitä, savett desifiointiliinoja/raikastusliinoja, septidin, aurinkorasvat, aurinkolasit (uv-suojatut), hiuksille huivi/suojavoidetta/suihketta, rakkolaastareita/laastareita, ötökkäkarkoite, vatsalääkkeet (panacido), normilääkkeet, hyvät kengät
itse olen aina myös ottanut pari pientä lahjaa yllättäviä tilanteita varten.
Jos menet ylös vuorille niin siella voi olla kylma illalla.Muuten valjia mekkoja.Hyva olla parit vaatteet paivaa kohti.Lampötila huitelee auringossa 40-50C valissa.Yöt kosteita ja yli 30c lämpötila.Hikoilee runsaasti ennenkuin ruumis tottuu lampöön.Aloita myös maitohappobakteerikuuri paria pvaa ennen matkaa.
Kaikki shamppoot, pesupulverit saat lahimarketista. Turha kantaa mukana. Myös muutama pyykkipoika ja narun patka vaatteiden kuivausta varten ovat oivia. Ota mukaan aurinkokapseleita ja aloita niiden syönti ajoissa ennen matkaa.Varaudu siihen etta peset rantapyyhkeen.Hotellin pyyhkeita ei saa ottaa rannalle tai altaalle.Aurinkopäähine. Matkavakuutus. Muista myös huolehtia nestetasapainosta paivien aikana.liian monelta se katoaa.Ei saa juoda pelkkaa vetta!Mineraalivesi tai suolakeksit hyvia. Haihdutat hien mukana suoloja. Katso etta kengissa tilaa jalan turpoamiselle.
Miksi sanot: Ota mukaan aurinkokapseleita ja aloita niiden syönti ajoissa ennen matkaa.. miksi noita aurinkokapseleita pitäisi syödä??
Aurinkokapseleita pitää alkaa syömään jo ennen matkaa, mieluummin 2-4vkoa ennen ja jatkaa myös matkan jälkeen. Näin saat paremman rusketuksen sekä säilytät sen pidempään.
Et pala niin herkasti ja rusketuksesi sailyy pidempaan kauniina kun,syöt niita viela matkasi jalkeenkin.Muista kuitenkin aurinkorasvat eika aurinkoa hehkuttaen koko paivaa.Palat turhaan.Nyt auringossa 45c. Tosi kuumaa.Jalat palaa.Muista myös kayda suihkussa uinnin jälkeen jos kayt suolavedessa.Toivon mukavaa lomaa kauniisti ruskettuen ei palaen.Muistakaa juonti esim mineraalivesi.
ovat huijausta! Itse olen käynyt 3 kertaa turkissa (ja lukuisia kertoja muualla) ja ikinä en ole noita syönyt. Matkakaverini tuhlasi niihin rahojaan ja samallalailla hän paloi kun aina ennenkin..tuli hyvä punoitus.. Ei ainakaan siis minulla ole kokemusta että ne auttaisivat..Itse olen sillaista ihotyyppiä, että en helposti pala..ehkä siksi ei ole tullut edes mieleen kokeilla tuollaisia.. Mielummin suosittelen syömään läjät porkkanaa ennen matkaa!:P
Minulla ne ainakin ovat toimineet!Mielipiteita on montaa. Olen itse vain huomannut sen etta rusketus pysyy kauemmin.Paras on kuitenkin maltillinen auringonotto!Eipä ole tullut maattua rannalla kuin tunnin erissa vaikka siihen on mahdollisuus. Sekin on riittanyt hyvin.Ei jaksa kärventää itseään enää.Tarpeeksi kuuma on muutenkin.
Elokuussa ei varmasti kylmyyden vuoksi tarvitse pitkähihaista tai -lahkeista. Suosittelisin kuitenkin ottamaan esim. leveälahkeiset puuvillahousut ja leveän/reilunkokoisen ohuen pitkähihaisen puuvillapuseron. Tämä siksi, että voit peittää ihosi jos se sattuu auringossa palamaan. Palanutta ihoa ei voi suojata tarpeeksi millään voiteella, vaan auringossa se on peitettävä kankaalla. Ohuita ja väljiä puuvillaisia vaatteita suosittelen siksi, että ne ovat miellyttävimmät ja vilpoisimmat käyttää niissä helteissä.
Farkut on aivan liian tukalat, turhaan niitä kannat mukanasi. Samoin takki on aivan turhaa.
Pitkähihainen pusero ja pitkät housut on myös asiallinen asuste jos vierailet moskeijassa. Voi sinne t-paidassakin mennä, mutta naruolkaintoppi ei ole asiallinen.
Lisäksi suosittelen jonkinlaista päähinettä/huivia; aurinko on siellä tosi vahva ja auringonpistos vaanii. Lisäksi jotkut mukavan kevyet kengät/lipposet joita voit käyttää rannalla; hiekka on tosi kuumaa, voi polttaa jalkapohjat rakkuloille.
Lisäksi suosittelen mukaan käsidesi-geeliä, jota voi pyöräyttää käsiinsä aina ennen ruokailua; desinfoi, eikä tarvi huuhdella pois. Kätevää varsinkin tilanteissa, joissa ei pääse pesemään käsiään. Hyvä keino välttyä vatsataudilta :)
Jos lähdet pienellä varustuksella matkalle niin ota pieneen pulloon tai pussiin mukaan pyykinpesuainetta, saat illalla suihkussa käydessäsi pestyä vaatteesi, sekä bikinit joihin aurinkovoide syöpyy todella tiukkaan jos et niitä pese viikon aikana lainkaan. Huomaat sen kyllä kuminauhojen kuoleentumisena. Pitkähihaisia et muuten tarvi mutta jos olet herkkä palamaan niin illasta saattaa tulla kylmä vaikka lämpötila olisikin korkealla, itselläni ainakin auringonoton jälkeen jos iho punoittaa niin tulee vilu, siksi otan ohuen paitapuseron aina varalle mukaan, pitää myös moskiitot paremmin erossa. Jos asustat apartissa niin muista ottaa tiskiaine, harja ym. pientä keittiövarustusta mukaan jos et tiedä kuinka hyvin siellä on varustelu hoidettu.
Kaikkein tärkein on iloinen mieli niin sillä pärjää monen pikkupulman kanssa :)
Kiitoksia tosi paljon tyhjentävistä vastauksista!! :)
Kezban: Sinä se jaksat joka palstalle olla kirjottelemassa täällä sekä Plazan puolella käyt pätemässä ja kirjottelemassa perättömiä juttuja. Jossan joku raja edes !!
Kannattaa ottaa vaan toppeja ja shortseja mukaan matkalaukkuun, kyllä siellä tarkenee noilla vaatteilla :)
Mielestäni täällä on asiallisia neuvoja ja itse olisin kirjoittanut aikalailla samoja asioita. Elokuu on aina ollut kuuma, kun olen Alanyassa ollut! viime syyskuukin oli tosi kuuma, lokakuussa tarvitsi toisinaan pitkähihasen illalla, muttei todellakaan päivällä.
Kannattaa huolehtia hygieniasta, ja tärkeintä on olla vakuutus, jotta pääsee hoitoon jos tarvetta. Joskus vaikka kuinka juo vettä ja huolehtii kaikesta niin saattaa sen lämpö ja bakteerikanta yllättää. Erittäin hyvä sairaala on Can sairaala. Siellä on suomenkielistäkin porukkaa.
Aika hyvin saa paikanpäältä kaikenlaista, jos joku unohtuu.
ne aurinkokapselit, esim vividasun..niin itse käytin niitä yhtenä kesänä ja rusketuin ihan älyttömän hyvin..en kyllä muutenkaan pala, joteen näin apteekissa työssä olleena sanoisin, että aina kannattaa suhtautua varauksella kaikkiin luontaistuotteisiin.
Kivaa lomaa!!=) jenneh