puhelu ulkomaille

ggr

Meneekö ulkomaille soitetun puhelun lasku soittajan piikkiin ja ulkomailta tänne soittavan lasku ulkomailla olevan piikkiin? Aina soittajan piikkiin? Pikainen vastaus, kiitos!

8

1455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ggr

      Sitä piti vielä kysyä, että tuleeko minulle halvemmaksi soittaa ulkomaille vai ulkomailla olevan soittaa minulle?

      • kkkkkkk

      • ggr

      • kkkkk

        Yleisesti teille tulee halvemmaksi kun sinä soitat kaverillesi, joka on ulkomailla, kuin hänen soittaa sinulle kotimaahan.

        Oletan, että teillä molemmilla on saman operaattorin liitymä. Lisäksi jos sulla on puheaikapaketti, soittosi menee ko. paketista. Ulkomailta soitettu menee mahdollisen paketin ulkopuolelta.

        Vaikeeta, mutta toivottavasti vastasin jokseenkin oikein ja edes vähän sinne päin mitä kysyit :)


      • kkkkk
        ggr kirjoitti:

        Kiitos!

        En ole varma, mutta siten miten mä tota tulkitsen, niin kun sä lähetät tektiviestin ulkomailla olevalle kaverillesi, maksaa se sulle ainoastaan normaalin tekstiviestin, eikä kaverille mitään !!! Siis kuten vastaanottaja olisi suomessa. Tuossa nimittäin mainitaan vain puhelun vastaanottaminen, ei tekstiviestin.

        Ja loogistahan se on niin, koska puheluun pystyt olemaan vastaamatta, mutta tekstiviesti tulee väkisin läpi.

        Mutta varmista operaattorisi asiakaspalvelusta, ennen kuin alat paukuttamaan urakalla.


    • kkkkkkk

      Jos soitat ulkomailla olevaan suomalaiseen liittymään, niin maksat saman kuin soittaessasi suomeen. Vastaanottaja maksaa vastaanottomaksua. Jos suomalaisella liittymällä soitetaan ulkomailta suomeen, maksaa soittaja. Periaateenahan on, että sun ei tule tietää missä vastaanottaja parhaillaan oleilee, vaan maksat sen mukaan missä itse olet.Oman sijaintisi yleensä tiedät, tai voisi niin olettaa. Olisihan aika epäreilua, jos maksaisit soittaessasi kaverille, joka on ulkomailla.

      • ggr

        Mutta osaatko yhtään sanoa, paljonko tuo 'vastaanottomaksu' on. Ihan vain arviolta?


      • lkljklk
        ggr kirjoitti:

        Mutta osaatko yhtään sanoa, paljonko tuo 'vastaanottomaksu' on. Ihan vain arviolta?

        Kyllä se vastaanottomaksukin löytyy ulkomaanpuheluiden hinnastosta. Täytyy vissiin vaan tietää, mikä ulkomaa on kyseessä ja roaming-partneri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2637
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2353
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      257
      2184
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe