olen noin 5kymppinen nainen, eronnut puolisen vuotta sitten.Viimeisen vajaat kymmenen vuotta liitossa oli jo roikkumista ja jos jottain. Väsyin ja voin huonosti.Ero tuli ja sekin oli raskas homma, mutta nyt alkaa olla ihan uusi tunne sisällä.Aivan kuin olisin syntynyty uudestaan!Jaksan iloita elämästa, pienistä asioista ja olla tyytyväinen itseeni ja ulkonäköönkin ja se on paljon.Onko tämä viiden kympin villitystä vai itseni löytämistä uudelleen.:) Tunnen nuorutuneeni ainakin 20 vuotta!!!Hyvää kesää kaikille!
Elossa
taas!
8809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kävi kans noin. Hän on ihan eri ihminen nyt kun muutama vuos sitten. Äiskä asuu ulkomailla ja elää elämänsä parasta aikaa. Suon sen hälle kaiken kauheuden jälkeen. Onnea sullekkin!Ikä on vain numeroita:)
on paaaljon ap:ta vanhempi, mutta on selvästi reippaampi, henkisesti vireämpi, ja menevämpi kuin monet mun 20-34v tuttavat.
kiva kun on muitakin elämänsä parasta aikaa eläviä aikuisia "tyttöjä" :)
Virkeitä ja aktiivisia eikä mitään synkkiä toivonsa menettäneitä nukkavieruja JES :)
Aurinkoista kesää kaikille !
sinulle samoin!
:)
jautaa!!!!!!hyvä me!!!!!!
Onnea aloittajalle!
Onkohan kuitenkin niin, että Nainen on pohjimmiltaan "villi" läpi elämänsä - jo erilaisten hormonivaihtelujenkin vuoksi? "Villeys" vain helposti monella hautautuu mm. arjen aherruksen ja vastuiden alle. Ja keski-iässä, elämän tasoituttua, moni Nainen vapautuu henkisesti ja fyysisesti: löytää (kypsän) naiseuden, uuden seksuaalisuuden ilon ja tasapainon itsensä ja ympäristön välillä. Nainen hyväksyy itsensä.
Naisilla ei ns.viidenkympin villitystä olisikaan, toisin kuin useilla miehillä, joille se elämänsä ensimmäinen hormoniheilahdus noihin aikoihin tapahtuu..joskus kohtalokkain seurauksin ja menee ne viimeisetkin siemenperunat, kuten eräällä Kalle Tappisella erään vanhan laulun mukaan.
Itse elän nyt yli nelikymppisenä, monessa mielessä elämäni parhainta aikaa. Eikä tähän vähiten ole vaikuttanut noin vuosi sitten bi-identiteetin löytyminen: siitä ikuisesti kiitollinen eräälle:)...
Tiedän tunteen.
Itse roikuin suhteessa joka ei antanut yhtään mitään. Elimme kuin veli ja sisko ilman tunteita ja ilman fyysistä läheisyyttä.
Eron jälkeen puhkesin kukkaan. Aloin pitämään ullkonäöstäni parempaa huolta, uskaltauduin heittämään säkkivaatteet päältäni ja näyttämään maailmalle että olen vielä nainen. Avasin silmäni huomaamaan kuinka upea elämä onkaan.
Kun aika oli kypsä sain rakastua, ja elämä hymyili entistä leveämmin.
Nauti elämästäsi, sen jokaisesta hetkestä !
kaikille naisile sydämmestäni toivotan rohkeutta vastaavvissa tilanteissa.Elämä on ihnanaa!!!!