ottaa päähän

nämä ns wannabe tsh-fanit, jotka tajusi kirjan olemassa olon vasta kun siitä tehtiin leffa. Mtv3 Chatissakin näki tämmöisiä viestejä "siis onko TSH:sta tehty kirjakin?" "vieläkö Tolkkinen elää?"
Ja tämäkin palsta ihan täynnä jotain wannabe juttuja. Gaah. en taida tääläkään vierailla enää pitkään aikaan jos ei meno muutu.
10423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oon samaa mieltä.
Se on ihan hyvä, että elokuva on saanut monet lukemaan kirjan, mutta mielestäni Legolas-on-ihana!!!-kommentit eivät liity mitenkään Tolkienin upeaan teokseen.
Nuo kommentit MTV3 chatissa voivat ihan hyvin olla pilaakin, mutta en yhtään ihmettele, vaikka sellaisiakin ihmisiä löytyisi.
Näissä Tsh-elokuvissa on mielestäni myöskin väärää informaatiota:
* Arwen ei todellakaan ollut mikään "soturi", niinkuin elokuva antaa katsojan ymmärtää. Kirjassa Frodon vei Rivendelliin Glorfindel ja Arwen taas istui hiljaisena ja ylväänä hahmona pöydän päässä Elrondin vieressä. Eihän ylhäisten haltiaprinsessojen sovi heilua miekka kädessä Nazgûlien edessä.
* Ja se kohta missä Arwen lausuu loitsun saadakseen joen veden tulvimaan on Pötyä! Ensinnäkin se oli Elrond joka sen joen sai liikeelle sormuksensa (Vilya, yksi kolmesta haltiasormuksesta) voiman ansiosta. Ja toiseksi: haltioilla ei ole koskaan ollut mitään loitsuja käytössään, millä ne saisivat säädellä luonnonvoimia mielensä mukaiseseti. Loitsut ja taiat ovat enemmänkin velhojen ja vihollisten aseita.

Kaksi Tornia-elokuvassa moni kohtaus otti kyllä päähän:

*Miksi ihmeessä Aragorn putoaa jostakin kielekkeeltä?
*Eikä Saruman lähettänyt mitään susia sinne Rohanin nummille. Ainoastaan Uruk-hai joukkonsa Helmin Syvänteelle.
* Sitten tämä Haldirin kuolema! Mitäs ihmettä haltia-armeija Lórienista tekee Helmin Syvänteellä?! kun Tolkien kerran kirjoissaan painotti haltioitten elävän enimmäkseen hiljaiseloa Kolmannella Ajalla eikävätkä he ikinä olisi sekaantuneet johonkin Rohanin sotaan, kun kerran vihollisia hyörii heidän kotinurkillaankin. Esim. Näin Haldir sanoo kirjassa: "Olemme tarkkailleet jokia siitä lähtien kun näimme suuren örkki-armeijan kulkevan kohti pohjoista Moriaan päin..." " Sudet ulvovat metsän reunoilla.." Luulisi siis Lórienin haltioilla olevan muutakin tekemistä kuin rämpiä sotaan ihmisiä auttaakseen.
(Elokuvan puolustukseksi kuitenkin sanon, että kirjasta tai muusta lähteestä tehtyyn elokuvaan on ohjaajalla lupa lisätä omia näkemyksiään. Silti jotkut kohdat kuitenkin ovat aika epätodennäköisiä...)

Äänestä
  • Aivan, nuo näyttelij-kommentit voisi laittaa jonnekkin muualle... Ja vaikka elokuvasta tykkäisikin (omasta mielestäni se on ihan onnistunut, vaikka kirja on tietysti parempi) ei se tarkoita että pitäisi hokea sitä kuinka ihana se on. eiköhän kaikki elokuva-fanit tiedä sen jo.
    Olen muuten samaa mieltä, että se Haldirin kuolema oli aika outoa, ja se haltioiden väliintulo helmin syvänteessä. Huornienhan sinne olisi pitänyt tulla... mutta...

    Äänestä

tosin ... ennen elokuvaakin ...kirja(t) esimerkiksi kulki kirjastosta koko ajan - vaikkei sitä varattukaan paljoa- se oli koko ajan kummiskin menossa.
Lähti uudestaan saavuttuaan heti kohta

Äänestä

No, ei tämä vielä niin paha "wannebe" fanien paikka ole kuin se MTV3 chatti...

Äänestä

Asiaa.

Mutta mua ei ota ne päähän kun oon päättänyt ettei ne ota. Sivutan ne onnistuneesti yleensä vaan ajattelemalla "Voi pikkuisia. Niillä on vielä paljon opittavaa."

En väitä ettenkö joskus kilahtaisi, mutta. That's just life, my friends.

Äänestä

Must toi on ihan aiheetonta. Ei voi tyyppejä alkaa haukkuu jos ne ei oo sattunu tietään et semmonen kirja on ollu olemassa jo kauan...Ja Asiast saanu selkoo vast ku o kattonu leffa n/t
(hyvät sellaset)

Äänestä
  • Tolkienin taru jatkuu vieläkin. Keskustele kirjoista ja elokuvista.

    Eli ton perusteella tää ei ole pelkästään kirja keskustelu, mutta ei myöskään mikään "Ahhh! Elijah on niiiiiin ihunaaaaa" keskustelu paikka ;)

    Äänestä

Voivoi ollaanpa sitä nyt niin tosifania että. "Mä oon parempi ihminen kun noi teinipeelot kun ne ei ole tiennyt TSH:sta ennen kun siitä tehtiin leffa!"

Jostainhan niidenkin pitää oppia se tietämään. Ne lukee kirjan jos kiinnostaa, ja jos ei kiinnosta niin fanittakoon pelkkää leffaa minun puolestani ihan rauhassa. Ei se ainakaan multa ole pois jos joku ei jaksa lukea kirjaa.

Mutta pysyisivät elokuvapalstalla kirjoittamassa. Tämän pitäisi olla kirjakeskustelu.

Äänestä

... kutsun sellaisia tyyppejä uusjunteiksi.

Äänestä

Itse hylkäsin koko palstan jo aikoja sitten, nyt vain eksyin tänne kun en enää mitään muuta tekemistä keksinyt. Ei helv*tissä jaksa seurata joidenkin ihmisalkujen ajatuksenjuoksua, vielä kielel jost ei niinku ees tahdo saada selvää tiedäx. Mahtaisiko kirjan lukeminen kaikilta onnistuakaan, epäilen....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hemmetti! kirjoitti:

nämä ns wannabe tsh-fanit, jotka tajusi kirjan olemassa olon vasta kun siitä tehtiin leffa. Mtv3 Chatissakin näki tämmöisiä viestejä "siis onko TSH:sta tehty kirjakin?" "vieläkö Tolkkinen elää?"
Ja tämäkin palsta ihan täynnä jotain wannabe juttuja. Gaah. en taida tääläkään vierailla enää pitkään aikaan jos ei meno muutu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu