Löysin todella miellyttävän kämpän, josta tahtoisin tehdä tarjouksen, mutta en ole eläessäni tehnyt asuntotarjousta, joten jos joku fiksu ihminen kertoisi mitä asuntotarjouksesta tulee käydä ilmi? kuinka virallinen?
Tästäkin aiheesta on varmaan jo puhuttu aiemminkin mutta..
Tästäkin aiheesta on varmaan jo puhuttu aiemminkin mutta..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tarjous on vapaamuotoinen tahdonilmaus (juridisesti), jolla osoitat haluavasi ostaa kohteen. Näistä asioista sitten riidellään käräjillä paljon! Tarjouksen voi jättää nyökkäämällä hyväksyvästi: Myyjä kysyy "Maksatko tästä 75.000 €?", ostaja nyökkää hyväksyvästi, tämä toimenpide kokonaisuudessaan videoidaan, ostaja peruu tarjouksensa, myyjä vie käräjille todistusaineiston kera, kuka voittaa? Vastaus: se, jolla on vahvin näyttö.
Siis: Ota tarjoukseen AINA KAIKKI TARJOUKSEN EHDOT JA JOKAINEN PIENIKIN EHTO KIRJALLISENA. TARJOUS TULEE TEHDÄ SITEN, ETTÄ KAIKILLE SOPIJAPUOLILLE JÄÄ TARJOUKSESTA SAMANSANAISET KAPPALEET. On hyvä myös sopia sanktioista, mikäli ehtoja ei noudateta.
Hyvää yötä.
Eli edellinen kirjoittaja oli oikessa :)