Sellaista olen pohtinut, että mitenhän Jyväskylän OKL suhtautuu vuodella lykkäykseen, jos sisään sattuisin pääsemään.
Syy olisi se, että opinnot ammattikorkeakoulussa ovat vielä kesken ja aikaa opintojen loppuun suorittamiseen menisi vuosi, eli kyseessä olisi vuodella lykkääminen. Ammattikorkeakouluni tutkinto on laajuudeltaan 210 op ja kasassa minulla on noin 140 op. Eli puuttuu vielä muutamia kursseja, opinnäytetyö, sekä harjoittelu. OKL:län käyminen samaan aikaan ei tule kysymykseen juuri harjoittelun takia, joten vuodella lykkääminen olisi toivelistalla. Tuntuisi niin turhalta heittää "hukkaan" 140 op ja aloittaa OKL syksyllä. Toisaalta OKL:lään sisälle pääseminenkin on todella vaikeaa.
Sisälle pääsy OKL:lään ei ole tietenkään vielä varma, mutta ajattelin tiedustella viisaammilta kuinka kyseinen lykkäys voisi onnistua. Jos sisälle pääsen niin otan asiasta selvää, mutta kunhan nyt etukäteen mietin kuitenkin asiaa...
Syy olisi se, että opinnot ammattikorkeakoulussa ovat vielä kesken ja aikaa opintojen loppuun suorittamiseen menisi vuosi, eli kyseessä olisi vuodella lykkääminen. Ammattikorkeakouluni tutkinto on laajuudeltaan 210 op ja kasassa minulla on noin 140 op. Eli puuttuu vielä muutamia kursseja, opinnäytetyö, sekä harjoittelu. OKL:län käyminen samaan aikaan ei tule kysymykseen juuri harjoittelun takia, joten vuodella lykkääminen olisi toivelistalla. Tuntuisi niin turhalta heittää "hukkaan" 140 op ja aloittaa OKL syksyllä. Toisaalta OKL:lään sisälle pääseminenkin on todella vaikeaa.
Sisälle pääsy OKL:lään ei ole tietenkään vielä varma, mutta ajattelin tiedustella viisaammilta kuinka kyseinen lykkäys voisi onnistua. Jos sisälle pääsen niin otan asiasta selvää, mutta kunhan nyt etukäteen mietin kuitenkin asiaa...
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sinulla ei voi samanaikaisesti olla kahta korkeakoulupaikkaa, joten et voi ottaa OKL-paikkaa, jos haluat jatkaa vielä amk:ssa. Tätä tarkoittaa yhden korkeakoulupaikan sääntö.
useampia kuin yhden korkeakoulupaikan lukuvuodessa. Voit kyllä opiskella kahdessa korkeakoulussa samanaikaisesti.
http://www.oph.fi/page.asp?path=1,441,3370,3375,4751,4755
Lykkäyksestä en osaa sanoa.
eikös oo mahdollista olla kaks opiskelupaikkaa jos ne on saatu eri vuosina? mun mielestä voi olla.. vai?
okl:n suhteen vois mun mielestä pitää välivuoden tai sit sillee et ilmoittaudut sisään ja opiskelet vaan osittain. opiskeluaikaa on kuitenkin kai se 7 vuotta, joten tässä ajassa luulis et ehtisit tutkinnon suorittaa, vaikka opiskelisit vuoden tai kaks vaan osittain. aina voi kans pitää muutaman välivuoden.
Voisit sinäkin vähän miettiä mitä tänne kirjoittelet!
Yhden korkeakoulupaikan sääntö tarkoittaa sitä, että ET voi ottaa samana vuonna vastaan kahta korkeakoulupaikaa.
Voit siis hommata itsellesi uuden opiskelupaikan vaikka joka vuosi, mutta tänä vuonna voit ottaa vastaan vain yhden paikan. Aloittaja on ottanut AMK-paikan vastaan jo pari vuotta sitten eli kaikki ok.
Kannattaa aina vähän miettiä mitä tänne kirjoittaa, joku voi vaikka uskoa täysin harhaanjohtavaa tietoa ja tehdä päätöksiä sen perusteella!
eikös yhden korkeakoulupaikan sääntö tarkoitakin sitä, että ei saa _ottaa kahta paikkaa vastaan_ samana lukuvuonna? Eli 1.8.2007 -31.7. 2008 tässä tapauksessa siis. Itsellänikin oli aiemmin kaksi paikkaa hallussa, mutta otin ne vastaan peräkkäisinä vuosina, jolloin ongelmaa ei ollut.
Jyväskylän OKL:ssä on ainakin ennen ollut sellainen systeemi, että jos edellisen oppilaitoksen opintoja on enää vain yksi lukuvuosi jäljellä, niin silloin voi saada lykkäystä. Vastaavia syitä ovat mm. raskaus ja varusmiespalvelus. Tämä asia kannattaa kuitenkin varmistaa opintosihteereiltä, jos tulee ajankohtaiseksi.
Näyttää siltä, että taas lähtee homma käsistä kun asioista tietämättömät käyvät neuvomaan...
Vastatakseni kysymykseesi: Lykkäys voi olla hyvinkin mahdollista. Monessa oppilaitoksessa on mahdollista lykätä vuodella opintojen alkua, mikäli toinen tutkinto on kesken.
Jos saat tiedon, että sinut on hyväksytty opiskelemaan, ota samantien yhteyttä opintotoimistoon ja kysy miten tuon lykkäyksen kanssa on. Jos sanotaan, että ET voi tehdä noin, voit silti ottaa paikan vastaan, ilmoittautua läsnäolevaksi, mutta jättää sitten opinnot suorittamatta. Menetät siinä yhden opintovuoden (tärkeä opintotukia ja tavoiteaikatauluja ajatellen) ja yhden lukukauden lukukausimaksun. Saattaa myös vaikeuttaa seuraavana vuonna kursseille pääsyä, koska olet 2. vuosikurssin opiskelija, mutta suorittaisit silloin 1. vuoden opinnot. Yleensä kuitenkin asioilla on tapana järjestyä, kun ne hoitaa asiallisesti oikeden tahojen kanssa.
Onnea valintaan!
tuo lykkääminen toisen opiskelualan päättämisestä johtuen.
Mistä ihmeen lukukausimaksuista Jane puhuu?
Ja kyllä, jokainen muu paitsi ensimmäinen kirjoittaja sen tietää, että se yhden korkeakoulupaikan säädös koskee aina yhtä lukuvuotta kerrallaan.
Ylioppilaskunnan jäsenmaksusta, mikä sen suuruus sitten milläkin paikkakunnalla lienee. Pidän sitä lukukausimaksuna.
Jyväskylästä en tiedä, mutta Hämeenlinnassa soveltuvuuskokeessa sanottiin, että asevelvollisuus ja raskaus ovat ainoat syyt lykkäykselle. Mene ja tiedä sitten lopulta.
Kiitos kaikille vastanneille, ehkä on parempi että odotan lopullisia tuloksia ja alan sitten asiaa tarkemmin selvittää, mutta uskon että saan asiat järjestettyä... :)
Että porukalla spekuloidaan mut kukaan tiedä varmaksi, ja koko lähtötilannekin on vain hypoteettinen :D
Mut ei se mitää, hauskaahan pikku spekkis on.
lykkäys on eri kuin välivuodet.. niitähän saa pitää, mut menee sit vaan opiskeluajasta
On kai joillakin hyviäkin syitä lykätä alottamista, kuten raskaus.. Mut sit taas..aina ois joku toinen joka OIKEASTI haluais ja tarvis ko.paikan.
Opintojen loppuun saattaminen toisessa oppilaitoksessa/korkeakoulussa ON hyväksyttävä syy lykkäykseen virallisestikin.
Mä hain ite lastentarhaopeopintojen tokana vuonna OKL:ään, pääsin, ja sitten anoin vuoden lykkäystä. (eri yliopistoon vieläpä!)
Ja kyllä amk:kin kelpaa vallan hyvin tähän lykkäykseen.
Mut sun on todistettava opintorekisteriotteella että todella valmistut siinä vuodessa toisesta paikasta.
Ihmeellistä vääntöä yksinkertaisesta asiasta.
Tsemppiä!
niin piti kysyä että pääsitkö okl:ään jyväskylään?
ite olen 3. varasijalla ja kuumeisesti jännään et pääsenkö aloittamaan opinnot tänä vuonna vai täytyykö käyttää suunnitelmä b:tä :)