Matkatavaran käsittelyperiaatteet SAS:n lennoilla muuttuvat
SAS tarkentaa matkatavaran käsittelyperiaatteita jatkolentojen osalta 15.6.2007 alkaen. Tästä päivästä lähtien erillisille lipuille kirjoitetut reititykset eivät sisällä matkatavaran siirtoa jatkolennolle, vaikka koko matka olisikin saman yhtiön lennoilla (poikkeuksena Norjasta alkavat lennot, joilla pätee through check-in).
Jos asiakas matkustaa SAS:n lennolla esim. Helsingistä Tukholmaan, josta hänellä on jatko SAS:n lennolla New Yorkiin ja lennot on kirjoitettu kahdelle eri lipulle, matkatavara lähtöselvitetään vain ensimmäiseen kohteeseen, ei lopulliseen määränpäähän asti. Tällaisessa tapauksessa matkustajan on itse noudettava matkatavaransa Tukholmassa ja lähtöselvitettävä ne uudelleen jatkolennolle sekä kuljettava uudestaan turvatarkastuksen läpi.
Mikäli asiakkaalla on erilliset liput, lentojen väliin tarvitaan riittävästi transfer-aikaa.
Through check-in
Jos SAS reititys on kirjoitettu samalle lipulle, 'through check-in' pätee normaalisi, eli matkatavarat siirtyvät jatkolennolle kuten aikaisemminkin. Sama koskee myös kaikkia Norjasta alkavia SAS:n lentoja.
Uudet säännöt astuvat voimaan SAS:n lennoilla 15.6.2007 alkaen.
selvyys SAS/Blue1 matkatavaroista...!
Khun Janne
3
1622
Vastaukset
- Jeppe79
Blue1:lla oli kyseinen käytäntä jo viimekesänä kun aloin lenteleen Suomi-Norja väliä.
Joskus lippujen hinnat ovat huomattavasti edullisempia kun ne ostaa erikseen.
Mutta palveluistahan sitä pitää maksaa.- paikkaansa
Mitä jos sulla on kaksi matkaa yhdessä varauksessa (eli yksi pnr ja kaksi lippunumeroa=etix)?
Päteekö silloin thru check?
Muuttunut on yhtä huonoon suuntaan kuin palvelu lennolla... kaikesta karsitaan - ei hyvä :(
- Schopenhauer
Eikös tähän sääntöön tullut poikkeus Blue1:n operoimien lentojen osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115317Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923272Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403166- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271605Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161169