Matkatavaran käsittelyperiaatteet SAS:n lennoilla muuttuvat
SAS tarkentaa matkatavaran käsittelyperiaatteita jatkolentojen osalta 15.6.2007 alkaen. Tästä päivästä lähtien erillisille lipuille kirjoitetut reititykset eivät sisällä matkatavaran siirtoa jatkolennolle, vaikka koko matka olisikin saman yhtiön lennoilla (poikkeuksena Norjasta alkavat lennot, joilla pätee through check-in).
Jos asiakas matkustaa SAS:n lennolla esim. Helsingistä Tukholmaan, josta hänellä on jatko SAS:n lennolla New Yorkiin ja lennot on kirjoitettu kahdelle eri lipulle, matkatavara lähtöselvitetään vain ensimmäiseen kohteeseen, ei lopulliseen määränpäähän asti. Tällaisessa tapauksessa matkustajan on itse noudettava matkatavaransa Tukholmassa ja lähtöselvitettävä ne uudelleen jatkolennolle sekä kuljettava uudestaan turvatarkastuksen läpi.
Mikäli asiakkaalla on erilliset liput, lentojen väliin tarvitaan riittävästi transfer-aikaa.
Through check-in
Jos SAS reititys on kirjoitettu samalle lipulle, 'through check-in' pätee normaalisi, eli matkatavarat siirtyvät jatkolennolle kuten aikaisemminkin. Sama koskee myös kaikkia Norjasta alkavia SAS:n lentoja.
Uudet säännöt astuvat voimaan SAS:n lennoilla 15.6.2007 alkaen.
selvyys SAS/Blue1 matkatavaroista...!
Khun Janne
3
1639
Vastaukset
- Jeppe79
Blue1:lla oli kyseinen käytäntä jo viimekesänä kun aloin lenteleen Suomi-Norja väliä.
Joskus lippujen hinnat ovat huomattavasti edullisempia kun ne ostaa erikseen.
Mutta palveluistahan sitä pitää maksaa.- paikkaansa
Mitä jos sulla on kaksi matkaa yhdessä varauksessa (eli yksi pnr ja kaksi lippunumeroa=etix)?
Päteekö silloin thru check?
Muuttunut on yhtä huonoon suuntaan kuin palvelu lennolla... kaikesta karsitaan - ei hyvä :(
- Schopenhauer
Eikös tähän sääntöön tullut poikkeus Blue1:n operoimien lentojen osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset23817281Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812297Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556081Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654908MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194890Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.234016Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja93514Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393066S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3101687