Missäpäin Suomea kannattaisi opiskella muotisuunnittelua (taitaa ihan vaatesuunnittelun nimellä mennä?) Haluisin ens vuonna pyrkiä amk:hon vaatteita tekemään ;-)
Vaatesuunnittelun
opiskelu?
1235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Moikka!
Itse oon käyny toisen asteen opinnot vaatepuolelta, oon valmistunu siis pukuompelijaksi. Se antaa hyvän pohjan alalle! Ja lukion käyneenä se kestää vaan 2v!
Korkeakouluja on taikki (taideteollinen korkeakoulu, Lahden muotoiluinstituutti ja Lapin yliopistossa on myös linja,evtekissä löytyy kanssa... kannattaa hakea sellanen amk opas niin sieltä varmaan näkyy kaikki. Mut sille alalle on tosi vaikea päästä, pukuompelijan papereilla saa tosi hyvän pohjan.Opit tekemään vaatteet ihan alusta asti itse! siihenkin kuuluu suunnittelua ja meillä ainakin oli niin että joka jaksossa valmistettiin oma suunnittelema vaate. SUOSITTELEN!